Jubileusz XV-lecia Oddziału ZSzP w Warszawie

26 października obchodziliśmy 15 rocznicę powstania Oddziału Warszawskiego Związku Szlachty Polskiej. Uroczystości rozpoczęliśmy Mszą Świętą w Kościele św. Stanisława Kostki w intencji członków Oddziału i zmarłych z ich Rodzin. Liturgię koncelebrowali zaproszeni księża: ks. prałat Józef Maj, ks. dr Stanisław Tylus oraz ks. Kazimierz Brzozowski.
Dalsza część obchodów odbyła się w Domu Pielgrzyma Amicus. Pani Prezes
Iwona Zawisza-Chrzanowska przedstawiła piętnastoletnią historię Oddziału opisując dotychczasowe dokonania.
Przyjaciele Oddziału Warszawskiego otrzymali pamiątkowe dyplomy w podziękowaniu za dotychczasowe wsparcie naszej organizacji i pomoc w realizacji naszych działań.
Na ręce Pani Prezes Iwony Zawiszy-Chrzanowskiej gratulacje i życzenia dalszych sukcesów w pracy Oddziału złożyli Prezes Zarządu Głównego ZSzP Pan Michał Korsak, Marszałek Stowarzyszenia Potomków Sejmu Wielkiego Pan Piotr Biliński, przedstawiciele Zarządu Oddziału Zambrowskiego, Prezes Towarzystwa Rodu Plewako Pan Stanisław Plewako, Prezes Towarzystwa Przyjaźni Polsko-Saskiej Pan Adam Biliński oraz Pan Krzysztof Wyrzykowski.
Podczas uroczystości został odczytany list z życzeniami od J.E. Ambasadora Republiki Litewskiej w Polsce Pana Eduardasa Borisovas’a.
Otrzymaliśmy również gratulacje od Pana Marcina Forkiewicza reprezentującego Oddział Gdański ZSzP. Pełnił on funkcję Sekretarza Zarządu Głównego w czasie powstawania naszego oddziału, dzięki czemu mógł podarować nasze dokumenty założycielskie.
Ks. prałat Józef Maj zaprosił zebranych na przyszłoroczną uroczystość beatyfikacji Sługi Bożego Stefana kard. Wyszyńskiego, zaznaczając, że uczestnictwo naszego środowiska w tym wydarzeniu byłoby bardzo pożądane.
Kolejnym punktem programu był ciekawy wykład prof. Marka Barańskiego. Zaprzyjaźniony z Oddziałem Warszawskiem mediewista przybliżył nam postaci św. Kingi oraz Bolesława Wstydliwego. Wykład poruszał wiele nieznanych szerszej publiczności aspektów z życia prywatnego książęcej pary jak i ich zależności rodzinne.
Ostatnim punktem programu był wspólny obiad, gdzie mogliśmy dokończyć nasze spotkanie w mniej oficjalnej formie. Wiele osób zostało w restauracji do późnego wieczoru wspominając 15 lat w Oddziale Warszawskim jak i planując działania na przeszłe lata.
Zapraszamy do przejrzenia zdjęć z tego wydarzenia. Autorami zdjęć są: ks. Stanisław Tylus, Andrzej Iwanowski, Katarzyna Żmijewska i Robert Żmijewski.


Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com
 

Zaproszenie na Wystawę Związku Szlachty Polskiej


Szanowni Państwo,

Zarząd Główny Związku Szlachty Polskiej serdecznie zaprasza
w dniu 3 października 2020 roku o godzinie 15:00, na otwarcie
wystawy plenerowej prezentowanej na murach obronnych
Starego Miasta, obok Barbakanu w Warszawie.

Wystawę będzie można oglądać do końca października.

Michał Korsak
prezes ZG ZSzP

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com
 

Kondolencje dla J.E. Ambasadora Republiki Czeskiej


Kondolencje dla J.E. Ambasadora Republiki Czeskiej [PDF]

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com
 

Festiwal Chopin en Vacances 2019


 
Szanowni Państwo,
Festiwal Chopin en Vacances organizowany był w roku 2019, już po raz trzeci z rzędu pro bono dla przypomnienia inspirujących letnich wakacji młodego Fryderyka Chopina spędzanych dwukrotnie na Ziemi Dobrzyńskiej, gdzie gościł i koncertował we dworach i pałacach miejscowej szlachty i arystokracji, poprzedzany sławą genialnego młodzieńczego wirtuoza fortepianu.
W tym roku Chopin en Vacances dotarł również na Mazowsze i Ziemię Łęczycką.
Do udziału w festiwalu Chopin en Vacances zaprosiliśmy jak zwykle najwybitniejszych młodych artystów w „wieku chopinowskim”- uczniów i absolwentów  słynnej Szkoły Muzycznej II Stopnie im. Zenona Brzewskiego w Warszawie oraz Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie.
W ciągu tegorocznych wakacji odbyło się pięć koncertów festiwalowych. Z racji przypadającego właśnie Roku Moniuszkowskiego, część koncertów festiwalowych poświęcona była również twórczości Ojca Opery Narodowej.
Festiwal Chopin en Vacances'2019 rozpoczął się koncertem w dniu 9 czerwca (niedziela) o godzinie 14:00 we dworze w Parskach, gmina Świnice Warckie na Ziemi Łęczyckiej.
W imieniu Stowarzyszenia Dwór Parski nad Nerem organizatorzy festiwalu Chopin en Vacances zaprosili na Uroczysty Koncert, który odbył się w 210 lat od wybudowania istniejącego do dziś i odzyskanego przez dawnych właścicieli dworu i dedykowany będzie obecnym właścicielkom:
Teresie z Kretkowskich Kiersnowskiej i Marii z Kretkowskich Sławińskiej,
córkom przedwojennych właścicieli Parsk - Antoniego i Joanny z Olszowskich Kretkowskich.
Na historycznym fortepianie marki: Ernst Kaps (Drezno) z roku 1888 utwory Chopina, Beethovena i Paderewskiego wykonał Wojciech KRUCZEK, a po przerwie Mikołaj SEROKA wykonał utwory Paderewskiego i Chopina.
Dnia 23 czerwca (niedziela) o godz. 14:00 w parku krajobrazowym doliny Wkry w Łazach, Miasto i Gmina Lubowidz na Mazowszu odbył się kolejny koncert festiwalowy, podczas którego w pierwszej części wystąpił pianista Szymon DRABIŃSKI wykonując utwory Chopina, Liszta i Szymanowskiego. Dodatkowo gościnnie dwa utwory Chopina wykonał młodszy brat Szymona Jakub DRABIŃSKI. Po przerwie Burmistrz Miasta i Gminy Lubowidz p. Krzysztof Ziółkowski zaprosił na Uroczysty Koncert Operowy dla uczczenia 200 rocznicy urodzin "Ojca Opery Narodowej" podczas którego utwory Stanisława Moniuszki h. Krzywda, wykonali przy akompaniamencie fortepianowym Tomasza PAWŁOWSKIEGO śpiewacy operowi:
Ewa BANASIAK sopran, Anna THUN mezzosopran, Rafał ŻUREK tenor.
 Dnia 14 lipca (niedziela) o godz. 17:00 w ruinach dworu obronnego w Radzikach Dużych, Gmina Wąpielsk na Ziemi Dobrzyńskiej, odbył się trzeci z koncertów festiwalowych podczas którego w pierwszej części wystąpił ze swoim recitalem złożonym z utworów Chopina i Rachmaninowa pianista Paweł WOJCIECHOWSKI. Po przerwie Wójt Gminy Wąpielsk p. Dariusz Piotr Górski zaprosił na Uroczysty Koncert Operowy dla uczczenia 200 rocznicy urodzin "Ojca Opery Narodowej" podczas którego utwory Stanisława Moniuszki h. Krzywda, wykonali przy akompaniamencie fortepianowym Tomasza PAWŁOWSKIEGO śpiewacy operowi:
Anna THUN mezzosopran, Rafał ŻUREK tenor, Łukasz SKROBEK baryton.
Dnia 21 lipca (niedziela) o godz. 14:00  w parku podworskim w Skrwilnie, Gmina Skrwilno na Ziemi Dobrzyńskiej podczas czwartego z koncertów festiwalowych w jego pierwszej części z recitalem złożónym z utworów  Beethoven, Chopina, Mendelssohna-Bartholdyego i Liszta wystąpił pianista Antoni KAWECKI. Po przerwie Wójt Gminy Skrwilno p. Dariusz Kolczyński zaprosił na Uroczysty Koncert Operowy dla uczczenia 200 rocznicy urodzin "Ojca Opery Narodowej" podczas którego utwory Stanisława Moniuszki h. Krzywda, wykonali przy akompaniamencie fortepianowym Tomasza PAWŁOWSKIEGO śpiewacy operowi:
Anna THUN mezzosopran, Rafał ŻUREK tenor, Jasin RAMMAL-RYKAŁA bas-baryton.
Koncert finałowy Miedzynarodowego Festiwalu Chopin en Vacances'2019 odbył się dnia 25 sierpnia (niedziela) o godz. 17:30 we wnętrzach dworu Wyręba Korsaków h. Korsak  na Ziemi Dobrzyńskiej. Na koncert zaprosili Korsakowie z Wyręby: Michał Korsak h. Korsak prezes Zarządu Głównego Związku Szlachty Polskiej  z małżonką Beatą.
Na  historycznym fortepianie marki "Małecki" z roku 1898 wystąpiła z repertuarem złożoym z utworów Chopina japońska pianistka Miho NISHIMURA .
Festiwal Chopin en Vacances zaskarbił już sobie wielką sympatię szerokiego gronana oddanych słuchaczy i na dobre wpisał się w kalendarz kulturalny Ziemi Dobrzyńskiej, Mazowsza i Ziemi Łęczyckiej, stąd z prawdziwą przyjemnością pragniemy Państwa poinformować, że w przyszłym sezonie festiwalowym będziemy kontynuować nasze wakacyjne koncerty, a Chopin en Vacances'2020 zapowiada się na bardzo wysokim poziomie artystycznym i dostarczy nam z pewnością niezapomnianych muzycznych wrażeń.
Patronatem Honorowym koncerty Chopin en Vacances '2019 objęło:
• Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego (od dnia 14 lipca) ,
• Związek Szlachty Polskiej
• Fundacja Polska-Europa-Polonia.
Patronatem antenowym objęła  zeszłoroczną edycję Festiwalu Chopin en Vacances TVP Kultura, TVP 2 informowała w programie "Super Express", w TVP 3 Bydgoszcz, odbywały się audycje ra-diowe w  RDC  i radio PiK. W roku 2019 nasz festiwal był obecny w relacjach i reportażach:
TVP S.A. Poland In, TVP S.A. Polonia, "Kuriera Żuromińskiego", radia PiK, Radia 7 oraz III Pro-gramu Polskiego Radia - popularnej "Trójki".
Tu można nas zobaczyć i o nas posłuchać:
• TVP S.A. Poland In, TVP S.A. Polonia reportaż filmowy z koncertu we dworze Wyręba,
• III Program Polskiego Radia - popularnej "Trójki", audycja z koncertu w Łazach Gmina Lubowidz.

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com
 
Więcej artykułów…
Strona 16 z 57