4 Ogólnopolska Konferencja Genealogiczna


Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com
 

Ś.P. Maria Krystyna Habsburg-Altenburg

Związek Szlachty Polskiej z wielkim żalem żegna zmarłą w dniu 2 października 2012 roku Księżniczkę Marię Krystynę Habsburg-Altenburg, przedstawicielkę jednego z największych rodów europejskich, a zarazem gorącą polską patriotkę. Przez całe swoje życie pozostawała wierna wartościom, jakie wyniosła z domu rodzinnego. W latach okupacji hitlerowskiej wartościom tym dał najpełniejsze świadectwo Jej ojciec, książę Karol Olbracht Habsburg, który odmawiając podpisania volkslisty przypłacił to uwięzieniem i konfiskatą majątku.

Trudne lata powojenne, kiedy rodzina żywieckich Habsburgów została przez władze komunistyczne pozbawiona polskiego obywatelstwa i zmuszona do emigracji, w żaden sposób nie osłabiły wielkiego przywiązania Księżniczki Marii Krystyny Habsburg-Altenburg do kraju, który zawsze uważała za swoją ojczyznę. Nigdy też nie przyjęła obcego obywatelstwa.

Powróciła do Polski na stałe w roku 2001. Ostatnie lata życia dane Jej było spędzić w miejscu, w którym się wychowała, i z którym przez całe życie czuła się emocjonalnie związana.

Gorący patriotyzm, któremu dawała wyraz we wszystkich swoich publicznych wypowiedziach, a zarazem Jej ujmująca skromność sprawiały, że cieszyła się powszechnym szacunkiem i sympatią.

Niech Pan przyjmie Ją do swojej chwały.

Rodzinie ś.p. Księżniczki Marii Krystyny Habsburg-Altenburg składamy wyrazy naszego szczerego współczucia.

Zarząd Główny ZSzP

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com
 

List z Kancelarii Prezydenta

List Szefa Kancelarii Prezydenta RP Jacka Michałowskiego dotyczący obchodów 150. rocznicy Powstania Styczniowego.


Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com
 

Matka Boska Szlachecka powróciła do Tykocina

W dniu 18 października br. odbyła się w Tykocinie uroczystość przeniesienia do kościoła farnego obrazu Matki Boskiej zwanej w lokalnej tradycji MB Szlachecką. Obraz, poddany niedawno fachowej konserwacji, powrócił na swoje miejsce w tykocińskiej świątyni. Uroczysta procesja, w której obok licznie zgromadzonych mieszkańców Tykocina uczestniczyła też grupa członków Oddziału Białostockiego Związku Szlachty Polskiej, rozpoczęła się o g. 14.00. Po procesjonalnym wprowadzeniu obrazu w progi tykocińskiej fary została odprawiona Msza św., po której nastąpił akt zawierzenia Matce Bożej parafii i jej rodzin. Końcowym akcentem tych uroczystości była projekcja filmu pt. „Ziemia Maryi”. Uroczystości związane z powrotem Matki Najświętszej w Jej tykocińskim wizerunku, mające obok głębszego sensu religijnego także walory widowiskowe, stały się dla mieszkańców Tykocina oraz dla osób przybyłych z innych miejscowości okazją do publicznego zamanifestowania wiary i przywiązania do religijno-kulturalnych tradycji Podlasia, sięgających czasów I Rzeczypospolitej.


Galeria zdjęć znajduje się tutaj.

Zarząd Oddziału ZSzP w Białymstoku

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com
 
Więcej artykułów…
Strona 19 z 57