Integracyjna impreza sportowa pod patronatem ZSzP

W dniu 2 czerwca 2016 r  na Nowym Mieście w Warszawie odbyła się z okazji Dnia Dziecka młodzieżowa impreza sportowa  o nazwie „Sportowe Integralia 2016”, w której wzięli udział wychowankowie  dwóch placówek wychowawczych: Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Słabosłyszących nr 15 przy ul. Zakroczymskiej 6, oraz Specjalnego Ośrodka Wychowawczego „Dom przy Rynku”. Projektodawcami  i realizatorami tego przedsięwzięcia byli studenci  Wyższej Szkoły Nauk Społecznych PEDAGOGIUM w Warszawie, p. Agnieszka Gontarska i p. Zenon Jakubczyk, wieloletni wolontariusz placówki „Dom przy Rynku”. Jednym z Patronów imprezy był Związek Szlachty Polskiej, który ufundował drobne upominki dla wszystkich jej uczestników, a w osobie p. Henryka Wąsowskiego, członka Zarządu Głównego  ZSzP, uczestniczył również w ceremonii dekorowania zwycięzców medalami. Sportowe zmagania, przebiegające, przy wspaniałej pogodzie, w kilku konkurencjach, cieszyły się dużym zainteresowaniem obu młodzieżowych zespołów. Niezależnie od walorów czysto rekreacyjnych przyczyniły się one również  do nawiązania bliższych koleżeńskich relacji pomiędzy dwoma różnymi środowiskami, co stanowiło założony przez organizatorów cel wychowawczy i było niewątpliwym sukcesem tej ze wszech miar udanej sportowej imprezy.  

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com
 

Życzenia na Wielkanoc 2017

Otrzyjcie już łzy płaczący, żale z serca wyzujcie.
Wszyscy w Chrystusa wierzący, weselcie się, radujcie.
Bo zmartwychwstał samowładnie, jak przepowiedział dokładnie.
Alleluja. alleluja, niechaj zabrzmi Alleluja!

 wielkanoc2017

Wszystkim Członkom Związku Szlachty Polskiej, a także Sympatykom naszego Stowarzyszenia i ich Rodzinom życzymy zdrowych, pogodnych, pełnych optymizmu i Bożego pokoju Świąt Wielkanocnych. Niech zmartwychwstały Chrystus, ukazujący nam radosną perspektywę zbawienia, umocni w nas wiarę, nadzieję i miłość. Wesołego Alleluja!

Zarząd Główny Związku Szlachty Polskiej

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com
 

Święto Wojska Polskiego w 98 rocznicę Cudu Nad Wisłą

W 1920 roku u bram Warszawy stanęła Armia Czerwona. Dzięki bohaterskiej obronie polskich żołnierzy oraz ofiarnej postawie ochotników, młodzieży która masowo odpowiedziała na apel gen. Hallera Polska zachowała niepodległość i powstrzymała marsz komunizmu na Europę.

Chwała Bohaterom!


Z okazji Święta Wojska Polskiego pragniemy podziękować żołnierzom za ich ciężką służbę. 


Pamiętamy i dziękujemy. W tym dniu wspominamy i dziękujemy także naszym przodkom i bliskim którzy od wieków bronili Rzeczypospolitej.

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com
 

"Zrodzeni do szabli" w telewizji History

Szanowni Państwo,
 
z przyjemnością informujemy o emisji filmu "Zrodzeni do szabli" w telewizji History. Film został objęty Patronatem Związku Szlachty Polskiej! Pod linkiem jest zwiasun reklamujący film.
 
https://www.historytv.pl/programy/zrodzeni-do-szabli?fbclid=IwAR0Psa2I7-PCsnQOIvGCNQjDyNAGZx74iEdewFp9JY44_qUnvajonVWWOLI
 
Premiera fabularno-dokumentalnego filmu "Zrodzeni do szabli" o historii szabli i jej wpływie na dzieje Polski w telewizji HISTORY w Polsce we wtorek, 10 grudnia o godz. 21:00 i tydzień później w 34 krajach Europy i Azji m.in. Rumunii, Rosji, Norwegii, Bułgarii, Czechach, Serbii, Danii, Chorwacji, Kazachstanie, na Węgrzech, Białorusi, Ukrainie i Litwie.
 
Film został wyprodukowany przez Stowarzyszenie Polska Sztuka Krzyżowa z inicjatywy Janusza, Bartosza i Krzysztofa Sieniawskich, a producentem wykonawczym była firma Leydo Film. Obraz wyreżyserował Paweł Deląg według scenariusza Janusza Sieniawskiego. Za zdjęcia odpowiadał Aleksander Leydo, scenografię Marian Zawaliński, a kostiumy i militaria Janusz Sieniawski. Wśród ekspertów w filmie pojawiają się m.in. językoznawca prof. Jerzy Bralczyk, historyk prof. Jerzy Urwanowicz oraz szabelnik Zbigniew Juszkiewicz.
 
Zdjęcia kręcono na terenie Muzeum – Kaszubskiego Parku Etnograficznego im. Teodory i Izydora Glugowskich we Wdzydzach Kiszewskich, dworze w Jeżowie, w rezerwacie przyrody – Skałki Piekło pod Niekłaniem, Górze Miedziance oraz Dworze w Gałkach. Film w całości został sfinansowany ze środków prywatnych. Partnerami strategicznymi produkcji są firmy Ponzio oraz Hydro. Ideę powstania filmu „Zrodzeni do szabli” dodatkowo wsparły finansowo setki darczyńców na PolakPotrafi.pl, dzięki czemu projekt stał się najbardziej dochodową kampanią portalu w kategorii film.
 
Polska szabla jest nieodłącznie związana z kulturą szlachecką. Otaczano ją wyjątkową czcią i szacunkiem. Szable konsekrowano, przekazywano z ojca na syna wraz z tradycją powiązanej z nią rodzinnej chwały. Legenda głosi, że na skrzyżowanych szablach chrzczono synów, a te zdobyczne przekazywano wraz ze sztandarami jako ofiarę składaną Bogu. „Zrodzeni do szabli" to osadzona w XVII-wiecznej Polsce historia młodego szlachcica i rycerza Błażeja Wronowskiego (Wiktor Osiński / Bartosz Sieniawski). Błażej rozpoczyna edukację wojskową u Jana Jerlicza (Paweł Deląg), weterana wojny moskiewskiej. Jerlicz powraca w rodzinne strony, by za namową swojego dawnego towarzysza broni Jerzego Wronowskiego (Maciej Kowalewski), zająć się szkoleniem młodego Błażeja. To opowieść o honorze, męstwie i walce widziana oczami młodego rycerza dorastającego w dawnej Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Dokumentalna cześć filmu zabiera widzów w podróż w świat najwyższej jakości rzemiosła, którego dziełem jest polska szabla, a także opowiada o odtworzeniu sztuki krzyżowej, staropolskiej koncepcji walki szablą, której podjął się szermierz Janusz Sieniawski wraz z synami.
 
Premiera filmu „Zrodzeni do szabli” w telewizji HISTORY we wtorek, 10 grudnia w Polsce i tydzień później w pozostałych 34 krajach na świecie.
Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com
 
Więcej artykułów…
Strona 20 z 57