Artykuły i opracowania dot. polskiej szlachty

Artykuły i materiały dotyczące szlachty
- jej kultury, tradycji i historii

Zduńska Wola

Zduńska Wola – cmentarz przy ul. Łaskiej


Zduńska Wola jest miastem powiatowym leżącym w południowej części woj. łódzkiego. Tutejszy ośrodek osadniczy wzmiankowany był już w dokumentach z przełomu XIV i XV w. W XIX w. właściciel Zduńskiej Woli Stefan Prawdzic Złotnicki ( + 1847 ) wraz z żoną Honoratą z Okołowiczów Złotnicką rozpoczęli starania o przekształcenie jej w miejski ośrodek przemysłowy. Zduńska Wola otrzymała prawa miejskie w 1825 r. Z tego tez okresu pochodzi cmentarz zduńskowolski usytuowany przy ul. Łaskiej.

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com
Więcej…
 

Zgierz

Cmentarz rzymskokatolicki przy ul. Piotra Skargi w Zgierzu


We wczesnym średniowieczu Zgierz był grodem książęcym należącym do książąt łęczycko-kujawskich. Wzmiankowano go już w 1231 roku. Prawa miejskie otrzymał przed 1288 rokiem. Obecnie jest przemysłowym miastem w aglomeracji łódzkiej.

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com
Więcej…
 

Złoczew

Złoczew - kościół św. Krzyża


Złoczew jest niewielkim miastem położonym ok. 25 km na południe od Sieradza. Do czasu otrzymania praw miejskich na początku XVII w. był wsią szlachecką Ruszkowskich.

W mieście znajduje się późnorenesansowy kościół pobernardyński z ok. 1600 roku ufundowany przez Andrzeja Pobóg – Ruszkowskiego ( jego portret z 1619 roku przechowywany jest w kościele). Świątynia pod wezwaniem św. Krzyża należy obecnie do SS. Kamedułek. Na jej sklepieniu umieszczono herby Rola, Nałęcz, Wąż, Jelita, Odrowąż, Gryf, Jastrzębiec, Pobóg i Leszczyc.
Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com
Więcej…
 

Tykociński zamek jak feniks wstaje z popiołów

Z Waldemarem Rekściem,
członkiem zarządu Gdańskiego Oddziału Towarzystwa Opieki nad Zabytkami
i Związku Szlachty Polskiej, rozmawia Piotr Czartoryski – Sziler
Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com
Więcej…
 
Strona 11 z 11