Artykuły i opracowania dot. polskiej szlachty

Artykuły i materiały dotyczące szlachty
- jej kultury, tradycji i historii

Błaszki

Cmentarz rzymskokatolicki w Błaszkach

Błaszki są niewielkim miastem położonym w powiecie sieradzkim (woj. łódzkie) przy ważnym trakcie komunikacyjnym z Sieradza do Kalisza. Pierwsze wzmianki o Błaszkach, wówczas wsi, pochodzą z XIV wieku. W XVII wieku wieś Błaszki była własnością m.in. Radoszewskich i Lipskich. W początkach XVIII wieku Błaszki uzyskały prawa miejskie.

Cmentarz rzymskokatolicki znajduje się w południowo-wschodniej części miejscowości, przy drodze do Złoczewa. Przy alei głównej, na wysokości potężnej neogotyckiej kaplicy, znajduje się grobowiec zwieńczony kamienną figurą przedstawiającą Matkę Boską.

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com
Więcej…
 

Brzeźno

Brzeźnio koło Sieradza - cmentarz rzymskokatolicki


Brzeźnio jest dużą wsią położoną ok. 14 km na południe od Sieradza. Znajduje się tutaj wspaniały barokowy kościół. Około 200 metrów na południe od świątyni zlokalizowany jest cmentarz parafialny.

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com
Więcej…
 

Budzisław Kościelny

Budzisław Kościelny


Budzisław Kościelny jest położony w gminie Kleczew w powiecie konińskim. Na miejscowym cmentarzu rzymskokatolickim, ulokowanym we wschodniej części miejscowości zachował się ciekawy obiekt sepulkralny. Jest to grobowiec z piaskowca z ozdobną balustradą. W tyle grobowca ustawiono pomnik zwieńczony krzyżem. Przed pomnikiem umieszczono rodzaj nagrobka z tablica epitafijną. Zarówno na pomniku jak i na nagrobku umieszczono napisy techniką nabijania metalowych liter w przygotowane wgłębienia. Tekst inskrypcji na płaskiej tablicy jest w fatalnym stanie.
Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com
Więcej…
 

Burzenin

Cmentarz w Burzeninie


Burzenin jest niewielkim miasteczkiem leżącym nad Wartą, kilkanaście kilometrów od Sieradza. Cmentarz parafialny położony jest na wzgórzu niedaleko centrum. Ma przedziwny kształt. Jest stosunkowo wąski i niezmiernie długi. Jego wielohektarową przestrzeń przecina aleja główna, od której odchodzą niewielkie alejki boczne. Przy tejże głównej alei usytuowane są wszystkie istniejące obecnie szlacheckie grobowce i pomniki. W obszernym, bezstylowym grobowcu z cegły - budowla jest szeroka i płaska - pochowano, jak informuje żeliwne epitafium - Antoniego Korab-Kobierzyckiego (1826 - 1974), właściciela Burzenina i Witowa.

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com
Więcej…
 

Charłupia Mała

Charłupia Mała k. Sieradza - cmentarz parafialny

Cmentarz rzymsko-katolicki w Charłupii Małej położony jest kilkadziesiąt metrów od kościoła - Sanktuarium Matki Boskiej Charłupskiej - Księżnej Sieradzkiej.

Cmentarz posiada wiele ciekawych pomników z przełomu wieków. Niestety, wśród pochówków zachował się tylko jeden dotyczący osoby o pochodzeniu szlacheckim, a właściwie arystokratycznym.

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com
Więcej…
 
Strona 2 z 11