Artykuły i opracowania dot. polskiej szlachty

Artykuły i materiały dotyczące szlachty
- jej kultury, tradycji i historii

Goszczanów

Cmentarz rzymskokatolicki w Goszczanowie


Goszczanów jest wsią gminną położoną w zachodniej części powiatu sieradzkiego. Jej rodowód sięga XII wieku. W centrum wsi wznosi się na wzgórzu barokowy kościół pod wezwaniem św. Marcina i św. Stanisława Biskupa Męczennika ufundowany przez ród Poniatowskich z pobliskiego Poniatowa. W kościele zachowały się epitafia członków rodu.

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com
Więcej…
 

Góra Św. Małgorzaty

Góra Świętej Małgorzaty koło Łęczycy - cmentarz parafialny


Góra Świętej Małgorzaty jest wsią położoną około 10 kilometrów na wschód od Łęczycy. We wczesnym średniowieczu była własnością książąt mazowieckich, którzy ok. 1145 roku przekazali ją na własność klasztoru Kanoników Laterańskich w Trzemesznie. Z tego też okresu pochodzą fragmenty romańskie w ścianach obecnego kościoła pod wezwaniem św. Małgorzaty. Świątynia usytuowana jest na polodowcowym wzgórzu górującym nad całą Ziemią Łęczycką.

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com
Więcej…
 

Grabno

Grabno – cmentarz rzymskokatolicki


Grabno to wieś położona w pow. łaskim (woj. łódzkie), w Gminie Sędziejowice.  Wieś wymieniono w dokumentach po raz pierwszy w1340 roku. Znajdował się tu drewniany kościół św. Wacława, rozebrany w1771 roku. Na jego miejscu postawiono inny, fundowany przez rodzinę Wężyków, właścicieli wsi. Kościół ten został spalony w czasie działań wojennych w dniu 4 IX 1939 roku.

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com
Więcej…
 

Grabów

Grabów (Łęczycki)


Grabów jest miejscowością o nader bogatej historii. W średniowieczu był wsią książąt mazowieckich, z czasem otrzymał prawa miejskie, które utracił po powstaniu styczniowym. Stał się wówczas wsią szlachecką należącą kolejno do Karśnickich, Kretkowskich i Stępowskich.

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com
Więcej…
 

Grodno nad Niemnem

Grodno nad Niemnem


Cmentarz położony jest malowniczo na wzgórzu opadającym ku Niemnowi zachował się w całkiem niezłym stanie. Istnieją na nim nadal setki pomników z XIX i XX wieku. Najbardziej znaną osobą pochowaną w Grodnie jest oczywiście wielka polska pisarka pochodząca z grodzieńszczyzny, Eliza Orzeszkowa - Nahorska. Pod skromnym nagrobkiem spoczywa wraz ze swoim drugim mężem Stanisławem Nahorskim. W głównej alei pochowana jest także matka pisarki Franciszka z Kamieńskich Widacka († 1878). Trudno mi ocenić fakt szlacheckiego pochodzenia niektórych osób lecz ze względu na sprawowane funkcje jest to wysoce prawdopodobne. Wymienię zatem generała-majora Franciszka Borkowskiego († 1871) absolwenta Uniwersytetu Wileńskiego i dowódcę Niżegorodzkich dragonów walczących na Kaukazie; generała-majora Bernarda Wojcieckiego († 1910); Teodozego Janiewskiego - wicegubernatora grodzieńskiego, czy generała-majora Ferdynanda Chamrata († 1896). Bez wątpienia najciekawszym arystokratycznym pochówkiem w Grodnie jest fakt złożenia tutaj szczątków słynnej rodziny baronów Danglów ze Skłót w Kutnowskiem. W grobowcu przy głównej alei spoczęli, pod marmurowym pomnikiem Karolina z Krzywickich baronowa Dangel z córką Marią, a obok zmarły w Görbersdorfie baron Zygmunt Dangel († 1892) oraz jego imiennik baron Zygmunt Dangel zmarły w Skłótach (1906).

Mirosław Pisarkiewicz
Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com
 
Strona 3 z 11