Artykuły i opracowania dot. polskiej szlachty

Artykuły i materiały dotyczące szlachty
- jej kultury, tradycji i historii

Kalwa

Kalwa – cmentarz przykościelny


Kalwa jest niewielką wsią leżącą ok. 12 km na południe od Malborka. W miejscowości znajduje się gotycki kościół pod wezw. Marii Magdaleny. Na otaczającym go cmentarzu przykościelnym spoczęli pod powojennym nagrobkiem:

- Edwin von Dombrowski (19 VI 1926 – 15 VIII 1951),
- Theophil von Dombrowski (20 I 1928 – poległ na wojnie w 1945 r.)

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com
Więcej…
 

Kamionacz

Kamionacz


Kamionacz jest niewielką wsią położoną w gminie Warta w powiecie sieradzkim. Na skraju wsi znajduje się dobrze zachowany bezstylowy dwór otoczony parkiem.

Na miejscowym cmentarzu nie ma grobów szlacheckich lub ziemiańskich, natomiast istnieje na cmentarzu przykościelnym miejsce pochówku właścicieli Kamionacza.

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com
Więcej…
 

Kazimierz Biskupi

Cmentarz rzymskokatolicki w Kazimierzu Biskupim


Kazimierz Biskupi jest wsią położoną około 20 km na północny zachód od Konina w pobliżu Kleczewa. Do 1870 roku posiadał prawa miejskie. W miejscowości zachowały się:  romańsko – gotycki kościół św. Marcina Biskupa i gotycki kościół Pięciu Braci Męczenników. Na murach zewnętrznych obu świątyń umieszczone są wypukłorzeźbione plakiety z herbem Godziemba, najprawdopodobniej biskupa Jana Lubrańskiego. W kościele Pięciu Braci Męczenników zachował się późnorenesansowy nagrobek rycerza z herbami Korab i Prawdzic.

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com
Więcej…
 

Kliczków Mały

Kliczków Mały


Wieś Kliczków Mały znajduje się w gminie Brzeźnio w powiecie sieradzkim. Na miejscowym cmentarzu parafialnym nie ma jednoznacznie ziemiańskich, czy szlacheckich miejsc pochówków. Natomiast zachowały się takowe na cmentarzu przykościelnym.

Kliczków Mały jest wsią o średniowiecznych korzeniach. Stanowił wówczas własność Kliczkowskich, Wiktorowskich,
by w II poł. XVI wieku znaleźć się w rękach Tarnowskich herbu Jelita, którzy władali nim do II wojny światowej. We wsi znajduje się drewniany dwór na wyspie, z pocz. XIX w., należący niegdyś do Tarnowskich.

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com
Więcej…
 

Klonowa

Klonowa - cmentarz rzymskokatolicki


Klonowa jest wsią gminną w powiecie sieradzkim. Leży około 35 km na południowy - zachód od Sieradza. Na skraju wsi, około kilometra na południe od neogotyckiego kościoła pod wezwaniem Przemienienia Pańskiego, znajduje się cmentarz parafialny. W pobliskich Godynicach i Brąszewicach nie zachowały się żadne ślady pochówków szlacheckich czy ziemiańskich. Natomiast na klonowskiej nekropolii znajduje się tylko jeden. Po prawej stronie od wejścia, koło ogrodzenia, ustawiono secesyjny monumencik z piaskowca, który jest obecnie całkowicie zarośnięty bluszczem. Ze zniszczonego epitafium można z trudem odczytać, że ufundowała go najprawdopodobniej żona.

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com
Więcej…
 
Strona 4 z 11