Artykuły i opracowania dot. polskiej szlachty

Artykuły i materiały dotyczące szlachty
- jej kultury, tradycji i historii

Mikołajewice

Cmentarz rzymsko-katolicki w Mikołajewicach

Mikołajewice są wsią w gminie Lutomiersk w powiecie pabianickim (woj. łódzkie). Znajduje się tutaj drewniany kościół z początku XVIII w. pod wezwaniem Narodzenia Najświętszej Marii Panny i Przemienienia Pańskiego. W zakrystii kościoła przechowywany jest owalny portret fundatora kościoła, komornika ziemi „Sierackiej” Piotra Zdzichowskiego. Płótno powstało w 1701 roku. W jego prawej, górnej części malarz umieścił herb Odrowąż w otoczeniu liter „PZKSZ”. Dwie pierwsze są z pewnością inicjałami fundatora Zdzichowskiego, dwie kolejne - KS – są być może określnikiem pełnionej funkcji – komornik sieradzki.

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com
Więcej…
 

Modlna

Modlna koło Ozorkowa


Modlna jest starą wsią szlachecką, z której wywodzi się rodzina Modlińskich herbu Tępa Podkowa. Część Modlnej należała jednocześnie do Warszyckich. Do tutejszego drewnianego kościółka w roku 1600, kasztelan łęczycki Mateusz Warszycki herbu Habdank († 1603) dobudował murowaną kaplicę, w której znajduje się jego przyścienny nagrobek z piaskowca przedstawiający zmarłego w renesansowej zbroi. W kruchcie kościoła zachowała się metalowa płyta epitafijna byłego obywatela ziemskiego Antoniego Tymienieckiego (l. 77, † 10 XII 1882) i Tekli z Stokowskich Tymienieckiej (l. 83, † 3 II 1898).

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com
Więcej…
 

Mogilno

Cmentarz rzymskokatolicki w Mogilnie


Mogilno jest miastem powiatowym w woj. kujawsko – pomorskim. Słynie przede wszystkim ze wspaniałego kościoła pobenedyktyńskiego pod wezwaniem św. Jana Apostoła, pod którym zachowała się romańska krypta dawnego opactwa
z XI w.
Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com
Więcej…
 

Nowogródek (Białoruś)

Nowogródek


Kilkaset metrów od nowogródzkiego rynku znajduje się zdewastowany cmentarz. Ocalała na nim zaledwie garść pomników i klasycyzująca kaplica grobowa.

Na ścianie kaplicy grobowej znalazła się tablica Albrychta Józefa Zaborskiego († 15 września 1802), rotmistrza województwa nowogródzkiego.

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com
Więcej…
 

Oporów

Oporów koło Kutna - cmentarz rzymskokatolicki


Oporów jest wsią leżącą w obecnym powiecie kutnowskim. Niegdyś był miasteczkiem, którego korzenie sięgają średniowiecza, kiedy to Oporów znajdujący się wówczas na terenie księstwa, o później województwa łęczyckiego był siedzibą jednego z najznamienitszych łęczyckich rodów - Oporowskich herbu Sulima. W XV wieku Mikołaj Oporowski był wojewodą łęczyckim, jego syn - Władysław - prymasem, drugi - Piotr - kolejnym wojewodą łęczyckim.

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com
Więcej…
 
Strona 6 z 11