Artykuły i opracowania dot. polskiej szlachty

Artykuły i materiały dotyczące szlachty
- jej kultury, tradycji i historii

Piątek

Piątek


Nekropolia w Piątku położona jest przy ul. Literackiej w zachodniej części miasteczka. Cmentarz posiada na swoim terenie drewniany kościół Przemienienia Pańskiego datowany na rok 1753. Wystawiono go na miejscu wcześniejszej świątyni cmentarnej, istniejącej już w 1588 roku, kiedy to arcybiskup Karnkowski nadał piątkowskiemu Bractwu Literackiemu grunty przy wspomnianym kościele przywilejem wystawionym w Łęczycy.
Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com
Więcej…
 

Rossoszyca

Rossoszyca koło Sieradza - cmentarz rzymskokatolicki.

Rossoszyca jest położona między Sieradzem a Zadzimiem, kilkanaście kilometrów na północ od Sieradza. Cmentarz parafialny znajduje się w znacznej odległości od kościoła przy drodze do Warty.

Około 100 metrów od bramy, po prawej stronie alei głównej znajduje się kaplica grobowa. Bezstylowy budynek posiada z tyłu rodzaj kolumny - wieżyczki zwieńczonej krzyżem metalowym. Nad wejściem umieszczono owalne tondo z wypukłorzeźbionym kartuszem z herbem Paparona. Nad herbem znajduje się klejnot.

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com
Więcej…
 

Sędziejowice

Sędziejowice – cmentarz rzymskokatolicki.


Sędziejowice to wieśgminna położona w powiecie łaskim (woj. łódzkie) wymieniana po raz pierwszy w 1136 r. Początkowo była własnością książęcą, z czasem przekazana została arcybiskupom gnieźnieńskim. Klucz  sędziejowicki pozostawał w rękach kościelnych aż do rozbiorów. W 1842 r. majątek ten otrzymał w formie majoratu dowódca Siewierskiego Pułku Piechoty, gen. T. Łuzanow. Po jego śmierci w 1874 r. Dobra przeszły w ręce najstarszego syna, Piotra Łuzanowa. Państwo polskie w 1919 r. odebrało donację. Z dóbr sędziejowickich wyłączono 119 ha i podzielono je na 19 działek, zakładając tzw. Kolonię Sędziejowice, resztę dóbr powierzono Towarzystwu Rolniczemu Łasko-Szadkowskiemu.

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com
Więcej…
 

Siedlimowo

Siedlimowo - cmentarz rzymskokatolicki


Siedlimowo jest niewielką wsią w gminie Jeziora Wielki w powiecie mogileńskim w województwie kujawsko - pomorskim. Około kilometra na północny - zachód od kościoła, za miejscową szkołą, znajduje się cmentarz grzebalny. W jego centrum zachował się obszerny, bezstylowy grobowiec otoczony słupkami połączonymi łańcuchem. Na jego wierzchu wmontowano kilka marmurowych płyt epitafijnych.

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com
Więcej…
 

Sieradz

Sieradz - cmentarz parafialny

(przy ul. Wojska Polskiego i Bazylika)

Na sieradzkim cmentarzu zachowała się spora liczba szlacheckich pochówków. Pierwsze szlacheckie pamiątki spotkać można w murze cmentarnym od strony ul. Cypriana Bazylika. Umieszczono tu m.in. marmurową tablicę z rytym konturowo herbem Śreniawa. Epitafium poświęcono zmarłemu w Sieradzu Witoldowi Oraczewskiemu (l. 34, † 26 VII 1909).

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com
Więcej…
 
Strona 7 z 11