Artykuły i opracowania dot. polskiej szlachty

Artykuły i materiały dotyczące szlachty
- jej kultury, tradycji i historii

Stary Targ

Cmentarz przykościelny w Starym Targu


Stary Targ leży na Pojezierzu Iławskim przy drodze ze Sztumu do Dzierzgonia. Zasłynął w historii jako miejsce podpisania w 1629 roku rozejmu między Rzecząpospolitą a Szwecją.

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com
Więcej…
 

Stolec

Stolec - cmentarz rzymskokatolicki


Stolec jest niewielką wsią położoną w powiecie sieradzkim około ośmiu kilometrów na wschód od Złoczewa. Opodal eklektycznego kościoła św. Wawrzyńca wzniesionego w 1912 r. znajduje się cmentarz rzymskokatolicki.

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com
Więcej…
 

Strońsk

Cmentarz rzymskokatolicki w Strońsku koło Sieradza


Strońsko jest wsią o średniowiecznym rodowodzie, czego widomym dowodem jest istniejący do dzisiaj we wsi poźnoromański kościół pod wezwaniem św. Urszuli. Strońsko leży na prawym brzegu Warty niemal na wprost Sieradza i około 10 km od Zduńskiej Woli. Ciekawostką XIII wiecznego kościoła są graffiti wyryte w cegle przy wejściu do świątyni. Niektóre pochodzą z przełomu XVI i XVII wieku. Jeden z lepiej zachowanych napisów to autograf kogoś, kto podpisał się Gregorius Brzesnesis.
Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com
Więcej…
 

Strzelno

Stary cmentarz rzymsko-katolicki w Strzelnie


Strzelno jest niewielkim miastem na Pojezierzu Gnieźnieńskim. Słynie przede wszystkim z romańskiej rotundy św. Prokopa oraz kościoła św. Trójcy z romańskimi kolumnami.

Na południowy – wschód od rynku znajduje się stary cmentarz rzymskokatolicki z częścią ewangelicką. Spoczęło na nim wielu powstańców wielkopolskich.
Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com
Więcej…
 

Strzegocin (przykościelny)

Cmentarz przykościelny kościoła p.w. śś. Bartłomieja i Wojciecha w Strzegocinie koło Kutna (d. województwo płockie)


W centrum Strzegocina znajduje się neogotycki kościół pod wezwaniem św. Bartłomieja i św. Wojciecha. Na cmentarzu przykościelnym zachowały się do dzisiaj trzy pomniki nagrobne - pozostałość dawnego cmentarza grzebalnego. Opodal wejścia do kościoła, po jego prawej stronie, usytuowany jest neoklasycystyczny pomnik, stylistyką przypominający nieistniejący już pomnik z I połowy XIX wieku, który wybudowano w Łęczycy dla Petronelli z Borettich Bethier. Pomnik w Strzegocinie zdobi u szczytu wspaniała roślinna bordiura. Pod epitafium, podobnie jak w Łęczycy, umieszczono wypukłorzeźbione pochodnie z płomieniami skierowanymi ku dołowi, na znak gasnącego życia. Na podstawie monumentu wspaniale zachowała się tarcza herbowa okolona panopliami i zwieńczona koroną - wyobrażająca herb Jastrzębiec. Marmurowe epitafium posiada sygnaturę, z której wynika, że pomnik powstał w pracowni J. Susłowskiego w Warszawie, przy ulicy Powązki.

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com
Więcej…
 
Strona 8 z 11