Artykuły i opracowania dot. polskiej szlachty

Artykuły i materiały dotyczące szlachty
- jej kultury, tradycji i historii

Ślesin

Ślesin – cmentarz rzymskokatolicki


Ślesin to miasto w woj. wielkopolskim, w powiecie konińskim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Ślesin. W latach 1975-1998 miasto administracyjnie należało do woj. konińskiego. Położone jest nad Jeziorem Ślesińskim oraz Jeziorem Mikorzyńskim.

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com
Więcej…
 

Świnice Warckie

Kościół parafialny w Świnicach Warckich (pow. łęczycki)


Na cmentarzu w Świnicach Warckich nie zachowały się jednoznacznie szlacheckie miejsca pochówków. Natomiast w miejscowym kościele parafialnym umieszczono w kruchcie, na prawo od wejścia, tablicę pamiątkową (epitafijną). Wykonana z czarnego materiału, posiada wypukłorzeźbiony herb Leszczyc z klejnotem, zrobiony z materiału jasnego.

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com
Więcej…
 

Tłokinia kościelna

Tłokinia Kościelna - cmentarz rzymskokatolicki


Tłokinia Kościelna jest malowniczo położoną wsią graniczącą z dzielnicą Kalisza - Winiarami. Cmentarz ulokowano na wyniosłym wzgórzu górującym nad okolicą. Można, spacerując po nekropolii, jednocześnie podziwiać panoramę Kalisza.
Na prawo od bramy wejściowej cmentarza znajduje się kapliczka - pomnik rodziny Gościmskich. Jest to oryginalna budowla o stylistyce młodopolskiej. Jej centralną część tworzy wykusz na dwóch doryckich kolumnach wspierających łuk zwieńczony zakopiańskim daszkiem z wyniosłym tympanonem, w którym umieszczono rodzaj tonda z obrazkiem Matki Boskiej Częstochowskiej. Po obu stronach kolumn ciągnie się mur z epitafiami. W kilku miejscach umieszczono młodopolskie rozetki.

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com
Więcej…
 

Tubądzin

Cmentarz rzymskokatolicki w Tubądzinie koło Sieradza


Tubądzin położony jest około trzech kilometrów w bok od trasy z Sieradza do Kalisza. Miejscowość słynie przede wszystkim z dworu będącego obecnie Muzeum Wnętrz Dworskich, zwanym od niedawna Muzeum Walewskich. W jego wnętrzach znajduje się wspaniała kolekcja portretów członków tego znamienitego rodu, będącego w przeszłości właścicielami Tubądzina i sąsiedniego Inczewa.

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com
Więcej…
 

Tur

Tur


Niewielki cmentarz turski kryje wiele szlacheckich grobów. Niemal wszystkie umieszczono w centralnej części nekropolii. Piękny drewniany krzyż z figurą Chrystusa, prawdopodobnie dzieło ludowego artysty, zdobi grób rodziny Komiczów. Pochowano tu: Jana Komicza (l. 30, † ?), porucznika rezerwy wojska polskiego, jeńca obozu w Starobielsku (epitafium w formie otwartej księgi z białego marmuru); Andrzeja Komicza (15 XII 1880 - 27 V 1949), ziemianina; Stanisława Komicza (1908-1979); Zdzisławę z Majewskich Komicz (1880-1952), Zdzisława Komicza (1919-1985). Po przeciwnej stronie alei, pod granitowym obeliskiem spoczęli: Jerzy Ursyn-Pruszyński (l. 25, † 19 VII 1927), ppor. Wojska Polskiego; dr Teodor Ursyn-Pruszyński (1867-1948); Wanda Kańska z Pruszyńskich (1900-1971), Maria z Baykowskich Pruszyńska (l. 59, † 1936), była obywatelka ziemi wołyńskiej.

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com
Więcej…
 
Więcej artykułów…
Strona 9 z 11