The Polish Nobility Association

Śp. Mieczysław Chełstowski h. Jastrzębiec

Z ogromnym żalem zawiadamiamy, że dnia 26 marca 2021r.
odszedł do Domu Pana

śp. Mieczysław Chełstowski h. Jastrzębiec
(1935 - 2021)

emerytowany lekarz weterynarii,
wieloletni członek warszawskiego oddziału Związku Szlachty Polskiej.

Wyrazy głębokiego współczucia i słowa wsparcia w tych trudnych chwilach,
kierujemy do wszystkich członków najbliższej Rodziny i przyjaciół zmarłego,
zapewniając o naszej duchowej z nimi łączności.

+ Requiescat in pace +


Zarząd Główny Związku Szlachty Polskiej

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com
 

ŚP. Juliusz Karski z Kars h. Boleścic

Z głębokim żalem zawiadamiamy, że dn. 15 marca 2021 r.
odszedł do Domu Pana na wieczną wartę

śp. Juliusz Karski z Kars h. Boleścic
(26.04.1931 - 15.03.2021)

urodzony w rodzinnym majątku we Włostowie, gdzie spędził dzieciństwo i odebrał wstępne nauczanie w zakresie podstawowym. Maturę zdał w 1949 roku w konwikcie ojców filipinów na Świętej Górze w Gostyniu. Jako absolwent Wydziału Geologii Uniwersytetu Warszawskiego wykształcony w zakresie geologii inżynierskiej i hydrologii, całe życie przepracował w swoim zawodzie. W latach 1953- 1963 był zatrudniony jako zastępca głównego geologa w Ministerstwie Budownictwa, a także jako ceniony ekspert naukowy współpracował z wieloma stowarzyszeniami w dziedzinie geologii; członek Polskiego i Międzynarodowego Komitetu Geotechniki.

Poza pracą zawodową realizował się również na polu sportowym, jako zawodnik,
miłośnik i propagator siatkówki. Powołany w 1951 r. do reprezentacji Polski w
rozgrywkach międzynarodowych, potem jako członek drużyny narodowej oldbojów
(brązowy medalista olimpijski w Brisbane, 1994), był inicjatorem spotkań Rodziny
Siatkarskiej oraz pełnił funkcję członka Zarządu Fundacji “Polska Siatkówka”.

Śp. Juliusz Karski jako wieloletni Prezes Oddziału Warszawskiego Polskiego Towarzystwa Ziemiańskiego został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi za swoją działalność społeczną.
Odszedł od nas Kawaler Zakonu Maltańskiego i członek Stowarzyszenia Potomków Sejmu Wielkiego, niezwykle ceniony i powszechnie lubiany także w naszym środowisku szlacheckim animator życia towarzyskiego.

+ Requiescat in Pace +

Wszystkim Bliskim Zmarłego
składamy serdeczne wyrazy współczucia z powodu Ich
bolesnej straty -

Zarząd Główny Związku Szlachty Polskiej

Juliusz Karski - Moje gniazdo rodzinne

Juliusz Karski

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com
 

Stanowisko ZSzP w sprawie wywiadu pary książęcej Harrego i Megan

Szanowni Państwo,
w dniu 8 marca 2021 roku Pani Marta Ossowska Redaktor działu kultury Wirtualnej Polski zwróciła się do Związku Szlachty Polskiej z prośbą o komentarz odnośnie wywiadu księcia Harry'ego i jego żony Meghan Markle udzielonego Oprah Winfrey. Poniżej zamieszczamy pełną treść udzielonej odpowiedzi.


Szanowna Pani Redaktor,

życie prywatne i publiczne wystąpienia członków brytyjskiej Rodziny Królewskiej zawsze były i będą komentowane, zwłaszcza w Wielkiej Brytanii, gdzie media na bieżąco rejestrują i reagują na wszelkie wydarzenia mające jakikolwiek wpływ na losy Monarchii. Natomiast ja, jako rzecznik prasowy Związku Szlachty Polskiej, nie widzę powodu żebym musiała zajmować wiążące stanowisko w odniesieniu do kontrowersyjnego wywiadu udzielonego przez książęcą parę Sussexu dla komercyjnej telewizji amerykańskiej CBS. Z zasady nie śledzimy plotkarskich profili w mediach socjalnych, ani balansujących na granicy “opery mydlanej” tabloidów, gdzie prawda i fałsz są równo wymieszane. Jednakże zapytana o opinię skorzystam z okazji, żeby odnieść się do paru wątków, które z mojego punktu widzenia są ważne dla zrozumienia zasad funkcjonowania współczesnej monarchii.

31 marca upływa termin rocznego okresu próbnego, jaki został zaoferowany parze książęcej Sussexu dla ostatecznego przemyślenia ich decyzji o wycofaniu się z pełnienia królewskich funkcji. Oficjalnym powodem była deklarowana chęć uzyskania finansowej niezależności i pragnienie ochrony prywatności dla ich młodej rodziny, co od samego początku znalazło się ze zrozumieniem rodziny królewskiej. Mam wrażenie, że książę Henryk i Meghan decydując się na wywiad z cyklu ‘tell-all’, który i tak był od dawna oczekiwany, a w dużej mierze przewidywalny co do swojego charakteru, postanowili definitywnie rozliczyć się z przeszłością, wyprzedzając wszystkie możliwe decyzje jakie mogą w ich sprawie zapaść.

W przekonaniu wielu brytyjskich komentatorów wywiad jest rewanżem za pozbawienie ich patronatów, a w przypadku księcia Henryka także honorowych tytułów wojskowych, do których był przywiązany. Akurat w tym przypadku, nie mam wątpliwości, że decyzja dworu była słuszna, jako że wypełnianie obowiązków z tymi przywilejami związanych wymaga fizycznej obecności, podtrzymywania stałego kontaktu, co wobec decyzji o osiedleniu się na stałe w Kaliforni nie byłoby możliwe.

Historycznie rzecz biorąc, moment w którym Oprah Winfrey zdecydowała się wyemitować wywiad jest moim zdaniem najmniej korzystny z możliwych. Doniesienia o poważnej operacji serca jakiej poddany został Książę Filip, obok rozmiarów pandemii dziesiątkującej Brytyjczyków i związany z Brexitem zauważalny kryzys ekonomiczny, którego skutki odczuwa wiele rodzin, zajmują pierwsze strony brytyjskich gazet i mam wrażenie znacznie bardziej niepokoją społeczeństwo niż kreowany i eksploatowany przez media konflikt związany z Megxitem.

A wszystko to w Dniu Wspólnoty Narodów, który jednoczy ponad 2.4 miliarda ludzi zamieszkałych w 54 niepodległych państwach, w większej części będących pozostałością po byłym Imperium Brytyjskim, do których 94 letnia królowa Elżbieta II jako uznana i powszechnie szanowana jako Głowa Wspólnoty Narodów, wygłasza przemówienie w wielkim stylu. W ciągu swojego ponad 70-cio letniego panowania, dała ona dowód swojego absolutnego poświęcenia i oddania sprawie ochrony praw człowieka w tych krajach, które łączy wspólna historia, kultura i język. Stypendystami jej Królewskiego Towarzystwa Wspólnoty Narodów są młodzi ludzie wielu narodowości i koloru skóry, którym stwarza się warunki studiów w Wielkiej Brytanii, przez co mogą oni realizować swoje pragnienia i zawodowe ambicje niezależnie od pochodzenia. Dlatego, oskarżenie Rodziny Królewskiej o rasizm, brak empatii i wręcz inspirowanie kłamliwych opinii na temat księcia Henryka i jego żony, jest w moim przekonaniu zupełnie chybionym atakiem, wymierzonym w samą monarchinię i instytucję, którą ona reprezentuje. Paradoksalnie, to właśnie książęcej parze Sussex królowa powierzyła prezydenturę w powołanej przez nią fundacji, której mieli być ambasadorami.

Zwłaszcza jeden z wątków podjętych w wywiadzie, dotyczący jakoby pozbawienia potomka księcia Henryka tytułów należnych mu z racji urodzenia, które tylko z powodu “odmiennego koloru skóry” nie były mu nadane, wymaga zdecydowanego sprostowania i dokładnego wytłumaczenia. 104 lata temu, król Jerzy V, ojczysty dziadek obecnej królowej Elżbiety wydał dekret ograniczający liczbę członków rodziny królewskiej wobec których tytuł, Jej, lub Jego Królewska Wysokość może być używany. Konwencję Króla Jerzego V obowiązującą od 1917 roku jednoznacznie przewiduje, że nie genetyka, rasa czy kolor skóry, ale pozycja zajmowana w hierarchii rodziny królewskiej decyduje o tym jakie tytuły są mu należne. I tak, Archie z tytułu narodzin miał prawo być uhonorowany jako “Earl of Dumbarton” lub utytułowany “Lord Archie Mountbatten-Windsor ”, jednakże sami rodzice w jego imieniu zrezygnowali z tych opcji. W przyszłości, lecz nie prędzej niż w momencie objęcia tronu przez księcia Filipa, Archie uzyska tytuł książęcy oraz w dalszej kolejności odziedziczy po ojcu tytuł księcia Sussexu. W roku 2013, tuż przed oczekiwanymi narodzinami potomka Wilhelma, księcia Cambridge, dokonano nowelizacji prawa linii sukcesji do brytyjskiego tronu. Najważniejszą zmianą było zniesienie primogenitury męskiej, czyli córki urodzone jako pierwsze nie muszą już ustępować kolejności do tronu młodszym od siebie braciom. Nastąpiło równouprawnienie płci, co świadczy o tym, że monarchia powoli uwspółcześnia się w trosce o jej przetrwanie. Wyrazem tej modernizacji była także zgoda królowej Elżbiety II na ślub Henryka, księcia Sussexu z Meghan Markle, która była rozwódką. Tu dla kontrastu trzeba przypomnieć sytuację rodzonej siostry królowej, księżniczki Małgorzaty, która 70 lat temu nie otrzymała podobnej zgody na ślub z Peterem Towsendem ponieważ był on rozwiedziony. Przy tym trzeba pamiętać, że królowa Elżbieta II jest zwierzchniczką Kościoła anglikańskiego.

Swego czasu abdykacja króla Edwarda VIII Windsora spowodowana pragnieniem poślubienia amerykańskiej aktorki Wallis Simpson była już po fakcie tematem wywiadu nagranego w paryskim studiu w 1970 roku. Od tamtego czasu upłynęło już pół wieku i możemy tylko ze smutkiem skonstatować, że w ciągu tego czasu obyczaj i etyka dziennikarska uległy zmianie. Ówcześnie uważano bowiem, że nie godzi się dżentelmenowi otwarcie atakować członka rodziny królewskiej, któremu etyka zabrania odpowiadać na wymierzone w niego ataki, gdyż byłoby to poniżej jego godności. Sam wywiad przeszedł bez większego echa, ale też nie padły w nim żadne skandaliczne wyznania, które mogłyby rzucać cień na rodzinę królewską. Ta zaś, z pełną świadomością konsekwencji niespodziewanej abdykacji musiała zaistniałą sytuację zaakceptować i jak to się mówi w wojskowym żargonie-przetasować szyki.

W kręgach szlacheckich i arystokratycznych niezmiennie panuje przekonanie, że publiczna wiwisekcja i roztrząsanie spraw rodzinnych o podłożu konfliktowym, jest w złym guście i przede wszystkim nie służy poprawie relacji pomiędzy zwaśnionymi. Książę Henryk, jako obecnie szósty w linii sukcesji do królewskiego tronu, zdaje się zapominać, że jego pozycja jest diametralnie różna i nieporównywalna z tą jaką zajmuje jego rodzony brat, książę Wilhelm. Książę Cambridge jako przyszły monarcha jest przygotowywany do tej roli od dziecka, ale w sensie emocjonalnym po stracie matki w niecodziennych okolicznościach, był w równym stopniu obciążony traumą. Jednak z jego ust nie padają oskarżenia i nie mające końca pretensje wobec wykonujących swój zawód dziennikarzy. Zamiast tego, zainteresowanie opinii publicznej życiem prywatnym jego rodziny jest zaspokajane np.poprzez systematyczne upublicznianie rodzinnych zdjęć z nieoficjalnych spotkań, często autorstwa samej księżnej Katarzyny. Wydaje się, że oboje zdają sobie sprawę z poważnej roli jaką mają do spełnienia, z oczekiwań jakim muszą sprostać i subtelności zasad protokołu królewskiego, który to wszystko reguluje.

Spośród wielu pożądanych cech lojalność, zrównoważenie i determinacja, malują się jako te cechy charakteru, którymi muszą się bezwzględnie legitymować osoby pragnące zachować prestiż i autorytet. ‘Never complain, never explain’ to złota zasada milczenia przyjęta przez rodzinę królewską, zwłaszcza w sprawach dotyczących życia prywatnego jej członków oraz polityki realizowanej przez rząd, jest już od wielu lat obowiązującym standardem. Wnikliwi obserwatorzy musieli odnotować wypowiedzi księcia Henryka i jego żony w okresie prezydenckich wyborów w USA, które w ich przekonaniu były złamaniem królewskiego protokołu.

Nie trudno przewidzieć jaka i tym razem będzie reakcja pałacu Buckingham, chociaż już wiadomo, że np. w sprawie rzekomego znęcania się głównie nad kobiecą częścią personelu współpracującego z księżną Sussexu, zostały przeprowadzone wnikliwe rozmowy z byłymi i obecnymi pracownikami. Cokolwiek miałoby się wydarzyć, zostanie to podane w oficjalnych oświadczeniach, a sprawy prywatne będą dyskutowane w rodzinnym gronie za zamkniętymi drzwiami. Jedno jest pewne, że bulwersujący z wielu względów wywiad w żaden sposób nie zagrozi przyszłości monarchii brytyjskiej, a jedynie osłabi wizerunek Harrego and Meghan i to wbrew czynionym przez nich wysiłkom przysporzenia sobie większej popularności.

Pozdrawiam,
Anna Borewicz-Khorshed
Członek Zarządu Głównego i Rzecznik Prasowy
Związku Szlachty Polskiej

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com
 

Zmarł Stanisław Jan książe Czartoryski

Z ogromnym żalem zawiadamiamy, że dnia 21 stycznia 2021 roku
odszedł na wieczny spoczynek

śp. Stanisław Jan Andrzej ks. Czartoryski
herbu Pogoń Litewska.

Wiceprzewodniczący Rodzinnego Związku Czartoryskich herbu Pogoń Litewska był wszechstronnie wykształcony, prawnik, polski dyplomata, ogrodnik i animator życia społecznego.

W latach 1980-1990 był zaangażowany w działalność NSZZ RI „Solidarność”,
współpracując z Prymasowskim Komitetem Pomocy Osobom Pozbawionym
Wolności organizował skuteczną pomoc dla osób internowanych w czasie stanu wojennego.
Po okresie przemian ustrojowych w Polsce, w latach 1990-1996 pełnił funkcję radcy-ministra w Ambasadzie RP w Holandii, a następnie od 1 grudnia 1996 do
31 marca 2001 Ambasadora RP w Norwegii, po czym został akredytowany także
w Islandii. Od 2001 roku był radcą ministra w Ministerstwie Spraw Zagranicznych.

Żegnamy współzałożyciela i wieloletniego Kanclerza Senatu
Stowarzyszenia Potomków Sejmu Wielkiego - organizacji, z którą od wielu lat
dane jest nam współpracować.
Żegnamy go także jako prawego człowieka i przyjaciela wielce zasłużonego
dla naszego środowiska, oddanego idei jego integracji.

+Requiescat in pace+

Do Rodziny i wszystkich najbliższych kierujemy szczere wyrazy współczucia,
zapewniając o naszej pamięci i duchowej łączności w tym trudnym czasie.

Zarząd Główny
Związku Szlachty Polskiej

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com
 
More Articles...
Page 3 of 56

Membership Application (For Candidates)

APPLICATION FORM: CANDIDATES FOR MEMBERSHIP IN THE POLISH NOBILITY ASSOCIATION

Please, send the completed form and all the required documents to the address of the Board of the Polish Nobility Association:

Zarząd Główny Związku Szlachty Polskiej
(Board of the Polish Nobility Association)
ul. Żurawia 43 lok. 116, 
00-680 Warszawa
Poland

along with a proof of payment for the administration fee of PLN 100,- to the following bank account:

Bank Pekao S.A.

  • Account number IBAN: PL54 1240 2148 1111 0010 3536 7320
  • SWIFT: PKOPPLPW

Application Forms not accompanied by required documentation or proof of payment (PLN 100,-) shall not be considered. The application fee will not be refunded.

Download the Form:

All information submitted by the Candidates in the Application Form is held in strict confidence and will not be released to any third party without the prior consent of  the Candidate.

In answering the questions please provide as much specific detail as possible. Every detail concerning your ancestors and your genealogy, even those that may seem irrelevant, may turn out to be critical in the review process.

Should the information you provide in the application be incomplete or the documentation insufficient, you will be asked to provide additional detail according to specific instructions provided by the Genealogical Consultants of the Association. They will assist you with in the process.


EXTRACTS FROM THE STATUTES OF THE POLISH NOBILITY ASSOCIATION

CHAPTER III
Association Members.

§ 12. The Members of the Association are composed of Ordinary Members and Honorary Members.

§ 13. 1. Both Polish and foreign citizens become Ordinary Members regardless of their place of residence if they meet the requirements listed in this Paragraph.
2. The following persons may be accepted as Members:
1) descendents of Nobles in the direct male line (the son or daughter of a noble father)
2) who are at least 18 years of age
3) and who accept the provisions of the Statutes and Mission Statement 
4) and hold the values expressed by “God, Honour, Native Land” as their own.

§ 14.The following persons may not be accepted as Members of the Association: 
1. those convicted of serious crimes;
2. those who held a high office in any communist party or communist youth wing;
3. those who were members of Nazi or Stalinist organs of opression;
4. those who were members of the communist security apparatus between 1944-1990;
5. those who are notoriously dishonourable;
6. those who are members of organisations that illegitmately award orders, aristocratic titles, coats of arms or nobility; or organisational titles identical to noble or aristocratic titles, as well as any person who not being a member of such organisations, supports the same or accepts such titles. A list of proscribed organisations is maintained and updated by the Board of the Polish Nobility Association through their resolutions.

§ 15. Candidates for memberships are accepted as Members of the Association by a resolution of the Board of the Association based on the information contained in the membership application completed by the candidate. The format and content of the application are specified by the Board following input by the Association’s  Genealogical Consultants.

§ 16. 1. The Association’s  Genealogical Consultants are appointed by the Board by a  resolution. Any person showing outstanding knowledge in the genealogy of the nobility may be appointed as a Genealogical Consultant. The current roster of consultants is published and may be accessed by interested individuals.
2. In the event that details included in a Candidate’s application are not sufficient to support a resolution to accept a Candidate for membership in the Association, the Board will ask Genealogical Consultants specializing in such matters to comment on discrepancies or missing details and to issue their opinion.
3. Having received the opinion of  the genealogical Consultants, the Board may pass a resolution:

-
to accept a Candidate as a Member of the Association, or
-
to reject the application for membership in the Association, or
-
to defer consideration and return the application to the Candidate for supplemental information.
4. Every resolution rejecting an application by a Candidate will supported by proper explanation of the reasons.
5. Once supplemental information has been provided by a Candidate, the review procedure starts from the beginning.
6. If a Candidate whose original application has been rejected, presents new information that may prove eligibility for membership in the Association, the Board of the Association may issue an appropriate resolution in response to a written application for reconsideration by the Candidate.
7. Membership in the Association commences on the day the Board passes a final resolution for acceptance; the Candidate is informed by the Board in writing about their acceptance for membership and is sent the Membership Declaration From for their signature.

Application Form for Candidates in PDF

Powstanie Styczniowe

powstanie-styczniowe

Kontakt

Związek Szlachty Polskiej
ul. Żurawia 43 lok. 110
00-680 Warszawa

email: biuro@szlachta.org

Konto bankowe:
54 1240 2148 1111 0010 3536 7320
(Bank Pekao S.A.)

Numer Rejestru KRS: 0000102686
NIP 585-101-20-69
REGON 190857397

Aktualny odpis z KRS do pobrania tutaj.

Nasze genealogie

Genealogie członków ZSzP