The Polish Nobility Association

Festiwal Chopin en Vacances 2019


 
Szanowni Państwo,
Festiwal Chopin en Vacances organizowany był w roku 2019, już po raz trzeci z rzędu pro bono dla przypomnienia inspirujących letnich wakacji młodego Fryderyka Chopina spędzanych dwukrotnie na Ziemi Dobrzyńskiej, gdzie gościł i koncertował we dworach i pałacach miejscowej szlachty i arystokracji, poprzedzany sławą genialnego młodzieńczego wirtuoza fortepianu.
W tym roku Chopin en Vacances dotarł również na Mazowsze i Ziemię Łęczycką.
Do udziału w festiwalu Chopin en Vacances zaprosiliśmy jak zwykle najwybitniejszych młodych artystów w „wieku chopinowskim”- uczniów i absolwentów  słynnej Szkoły Muzycznej II Stopnie im. Zenona Brzewskiego w Warszawie oraz Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie.
W ciągu tegorocznych wakacji odbyło się pięć koncertów festiwalowych. Z racji przypadającego właśnie Roku Moniuszkowskiego, część koncertów festiwalowych poświęcona była również twórczości Ojca Opery Narodowej.
Festiwal Chopin en Vacances'2019 rozpoczął się koncertem w dniu 9 czerwca (niedziela) o godzinie 14:00 we dworze w Parskach, gmina Świnice Warckie na Ziemi Łęczyckiej.
W imieniu Stowarzyszenia Dwór Parski nad Nerem organizatorzy festiwalu Chopin en Vacances zaprosili na Uroczysty Koncert, który odbył się w 210 lat od wybudowania istniejącego do dziś i odzyskanego przez dawnych właścicieli dworu i dedykowany będzie obecnym właścicielkom:
Teresie z Kretkowskich Kiersnowskiej i Marii z Kretkowskich Sławińskiej,
córkom przedwojennych właścicieli Parsk - Antoniego i Joanny z Olszowskich Kretkowskich.
Na historycznym fortepianie marki: Ernst Kaps (Drezno) z roku 1888 utwory Chopina, Beethovena i Paderewskiego wykonał Wojciech KRUCZEK, a po przerwie Mikołaj SEROKA wykonał utwory Paderewskiego i Chopina.
Dnia 23 czerwca (niedziela) o godz. 14:00 w parku krajobrazowym doliny Wkry w Łazach, Miasto i Gmina Lubowidz na Mazowszu odbył się kolejny koncert festiwalowy, podczas którego w pierwszej części wystąpił pianista Szymon DRABIŃSKI wykonując utwory Chopina, Liszta i Szymanowskiego. Dodatkowo gościnnie dwa utwory Chopina wykonał młodszy brat Szymona Jakub DRABIŃSKI. Po przerwie Burmistrz Miasta i Gminy Lubowidz p. Krzysztof Ziółkowski zaprosił na Uroczysty Koncert Operowy dla uczczenia 200 rocznicy urodzin "Ojca Opery Narodowej" podczas którego utwory Stanisława Moniuszki h. Krzywda, wykonali przy akompaniamencie fortepianowym Tomasza PAWŁOWSKIEGO śpiewacy operowi:
Ewa BANASIAK sopran, Anna THUN mezzosopran, Rafał ŻUREK tenor.
 Dnia 14 lipca (niedziela) o godz. 17:00 w ruinach dworu obronnego w Radzikach Dużych, Gmina Wąpielsk na Ziemi Dobrzyńskiej, odbył się trzeci z koncertów festiwalowych podczas którego w pierwszej części wystąpił ze swoim recitalem złożonym z utworów Chopina i Rachmaninowa pianista Paweł WOJCIECHOWSKI. Po przerwie Wójt Gminy Wąpielsk p. Dariusz Piotr Górski zaprosił na Uroczysty Koncert Operowy dla uczczenia 200 rocznicy urodzin "Ojca Opery Narodowej" podczas którego utwory Stanisława Moniuszki h. Krzywda, wykonali przy akompaniamencie fortepianowym Tomasza PAWŁOWSKIEGO śpiewacy operowi:
Anna THUN mezzosopran, Rafał ŻUREK tenor, Łukasz SKROBEK baryton.
Dnia 21 lipca (niedziela) o godz. 14:00  w parku podworskim w Skrwilnie, Gmina Skrwilno na Ziemi Dobrzyńskiej podczas czwartego z koncertów festiwalowych w jego pierwszej części z recitalem złożónym z utworów  Beethoven, Chopina, Mendelssohna-Bartholdyego i Liszta wystąpił pianista Antoni KAWECKI. Po przerwie Wójt Gminy Skrwilno p. Dariusz Kolczyński zaprosił na Uroczysty Koncert Operowy dla uczczenia 200 rocznicy urodzin "Ojca Opery Narodowej" podczas którego utwory Stanisława Moniuszki h. Krzywda, wykonali przy akompaniamencie fortepianowym Tomasza PAWŁOWSKIEGO śpiewacy operowi:
Anna THUN mezzosopran, Rafał ŻUREK tenor, Jasin RAMMAL-RYKAŁA bas-baryton.
Koncert finałowy Miedzynarodowego Festiwalu Chopin en Vacances'2019 odbył się dnia 25 sierpnia (niedziela) o godz. 17:30 we wnętrzach dworu Wyręba Korsaków h. Korsak  na Ziemi Dobrzyńskiej. Na koncert zaprosili Korsakowie z Wyręby: Michał Korsak h. Korsak prezes Zarządu Głównego Związku Szlachty Polskiej  z małżonką Beatą.
Na  historycznym fortepianie marki "Małecki" z roku 1898 wystąpiła z repertuarem złożoym z utworów Chopina japońska pianistka Miho NISHIMURA .
Festiwal Chopin en Vacances zaskarbił już sobie wielką sympatię szerokiego gronana oddanych słuchaczy i na dobre wpisał się w kalendarz kulturalny Ziemi Dobrzyńskiej, Mazowsza i Ziemi Łęczyckiej, stąd z prawdziwą przyjemnością pragniemy Państwa poinformować, że w przyszłym sezonie festiwalowym będziemy kontynuować nasze wakacyjne koncerty, a Chopin en Vacances'2020 zapowiada się na bardzo wysokim poziomie artystycznym i dostarczy nam z pewnością niezapomnianych muzycznych wrażeń.
Patronatem Honorowym koncerty Chopin en Vacances '2019 objęło:
• Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego (od dnia 14 lipca) ,
• Związek Szlachty Polskiej
• Fundacja Polska-Europa-Polonia.
Patronatem antenowym objęła  zeszłoroczną edycję Festiwalu Chopin en Vacances TVP Kultura, TVP 2 informowała w programie "Super Express", w TVP 3 Bydgoszcz, odbywały się audycje ra-diowe w  RDC  i radio PiK. W roku 2019 nasz festiwal był obecny w relacjach i reportażach:
TVP S.A. Poland In, TVP S.A. Polonia, "Kuriera Żuromińskiego", radia PiK, Radia 7 oraz III Pro-gramu Polskiego Radia - popularnej "Trójki".
Tu można nas zobaczyć i o nas posłuchać:
• TVP S.A. Poland In, TVP S.A. Polonia reportaż filmowy z koncertu we dworze Wyręba,
• III Program Polskiego Radia - popularnej "Trójki", audycja z koncertu w Łazach Gmina Lubowidz.

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com
 

"Zrodzeni do szabli" w telewizji History

Szanowni Państwo,
 
z przyjemnością informujemy o emisji filmu "Zrodzeni do szabli" w telewizji History. Film został objęty Patronatem Związku Szlachty Polskiej! Pod linkiem jest zwiasun reklamujący film.
 
https://www.historytv.pl/programy/zrodzeni-do-szabli?fbclid=IwAR0Psa2I7-PCsnQOIvGCNQjDyNAGZx74iEdewFp9JY44_qUnvajonVWWOLI
 
Premiera fabularno-dokumentalnego filmu "Zrodzeni do szabli" o historii szabli i jej wpływie na dzieje Polski w telewizji HISTORY w Polsce we wtorek, 10 grudnia o godz. 21:00 i tydzień później w 34 krajach Europy i Azji m.in. Rumunii, Rosji, Norwegii, Bułgarii, Czechach, Serbii, Danii, Chorwacji, Kazachstanie, na Węgrzech, Białorusi, Ukrainie i Litwie.
 
Film został wyprodukowany przez Stowarzyszenie Polska Sztuka Krzyżowa z inicjatywy Janusza, Bartosza i Krzysztofa Sieniawskich, a producentem wykonawczym była firma Leydo Film. Obraz wyreżyserował Paweł Deląg według scenariusza Janusza Sieniawskiego. Za zdjęcia odpowiadał Aleksander Leydo, scenografię Marian Zawaliński, a kostiumy i militaria Janusz Sieniawski. Wśród ekspertów w filmie pojawiają się m.in. językoznawca prof. Jerzy Bralczyk, historyk prof. Jerzy Urwanowicz oraz szabelnik Zbigniew Juszkiewicz.
 
Zdjęcia kręcono na terenie Muzeum – Kaszubskiego Parku Etnograficznego im. Teodory i Izydora Glugowskich we Wdzydzach Kiszewskich, dworze w Jeżowie, w rezerwacie przyrody – Skałki Piekło pod Niekłaniem, Górze Miedziance oraz Dworze w Gałkach. Film w całości został sfinansowany ze środków prywatnych. Partnerami strategicznymi produkcji są firmy Ponzio oraz Hydro. Ideę powstania filmu „Zrodzeni do szabli” dodatkowo wsparły finansowo setki darczyńców na PolakPotrafi.pl, dzięki czemu projekt stał się najbardziej dochodową kampanią portalu w kategorii film.
 
Polska szabla jest nieodłącznie związana z kulturą szlachecką. Otaczano ją wyjątkową czcią i szacunkiem. Szable konsekrowano, przekazywano z ojca na syna wraz z tradycją powiązanej z nią rodzinnej chwały. Legenda głosi, że na skrzyżowanych szablach chrzczono synów, a te zdobyczne przekazywano wraz ze sztandarami jako ofiarę składaną Bogu. „Zrodzeni do szabli" to osadzona w XVII-wiecznej Polsce historia młodego szlachcica i rycerza Błażeja Wronowskiego (Wiktor Osiński / Bartosz Sieniawski). Błażej rozpoczyna edukację wojskową u Jana Jerlicza (Paweł Deląg), weterana wojny moskiewskiej. Jerlicz powraca w rodzinne strony, by za namową swojego dawnego towarzysza broni Jerzego Wronowskiego (Maciej Kowalewski), zająć się szkoleniem młodego Błażeja. To opowieść o honorze, męstwie i walce widziana oczami młodego rycerza dorastającego w dawnej Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Dokumentalna cześć filmu zabiera widzów w podróż w świat najwyższej jakości rzemiosła, którego dziełem jest polska szabla, a także opowiada o odtworzeniu sztuki krzyżowej, staropolskiej koncepcji walki szablą, której podjął się szermierz Janusz Sieniawski wraz z synami.
 
Premiera filmu „Zrodzeni do szabli” w telewizji HISTORY we wtorek, 10 grudnia w Polsce i tydzień później w pozostałych 34 krajach na świecie.
Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com
 

I Młody Bal Majowy

25 maja 2019 roku w siedzibie NOT przy ulicy Czackiego 3/5 w Warszawie odbył się Bal Majowy zorganizowany przez Związek Szlachty Polskiej wspólnie ze Stowarzyszeniem Potomków Sejmu Wielkiego.Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com
 

Międzynarodowa Konferencja Naukowa "Dwie Unie 1569 r. Unia Parlamentarna z Prusami. Unia Lubelska."

Związek Szlachty Polskiej, Polskie Towarzystwo Historyczne,Wydział Nauk Historycznych UMK byli organizatorami Międzynarodowej Konferencji Naukowej "Dwie Unie 1569 r. Unia Parlamentarna z Prusami. Unia Lubelska." Sponsorem była Fundacja Książąt Czartoryskich, a patronatem medialnym objęło wydarzenie Radio PiK.
Organizatorzy zaproponowali bardzo interesujący i bogaty program naukowy Konferencji. Wydarzenie wypadło wspaniale, wystąpili wybitni prelegenci z kraju i zagranicy. Niezwykłą niespodzianką była obecność Ambasadora Litwy Pana Eduardasa Borisovasa, który zaszczycił uczestników Konferencji nie tylko swoją obecnością ale i wykładem pt. "Unia Lubelska z punktu widzenia polityki Wielkiego Księstwa Litewskiego". Dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się czynnie w realizację wydarzenia. Szczególne podziękowania płyną dla Michała Kwileckiego autora Konferencji.


Jego Ekscelencja Ambasador Litwy Pan Eduardas Borisovas. Po lewo Michał Kwilecki wiceprezes Oddziału Wrocławskiego Związku Szlachty Polskiej, po prawej stronie Anna Borewicz-Khorshed członek ZG ZSzP i Michał Korsak prezes Zarządu Głównego Związku Szlachty Polskiej. W przerwie Międzynarodowej Konferencji Naukowej "Dwie Unie" w Toruniu na UMK, współorganizowanej przez Związek Szlachty Polskiej 


Michał Korsak prezes Zarządu Głównego Zwiazku Szlachty Polskiej i Anna Borewicz-Khorshed członek Zarządu Głównego Związku Szlachty Polskiej przed wejściem do Sali Rady Wydziału Nauk Historycznych UMK im. prof. Karola Górskiego

Profesor Marceli Antoniewicz:"Radziwiłłowie wobec Unii Lubelskiej". Na przeciwko po drugiej stronie stołu notuje swoje uwagi Jego Ekscelencja Ambasador Litwy Pan Eduardas Borisovas

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com
 
More Articles...
Page 6 of 53

Membership Application (For Candidates)

APPLICATION FORM: CANDIDATES FOR MEMBERSHIP IN THE POLISH NOBILITY ASSOCIATION

Please, send the completed form and all the required documents to the address of the Board of the Polish Nobility Association:

Zarząd Główny Związku Szlachty Polskiej
(Board of the Polish Nobility Association)
ul. Żurawia 43 lok. 116, 
00-680 Warszawa
Poland

along with a proof of payment for the administration fee of PLN 100,- to the following bank account:

Bank Pekao S.A.

  • Account number IBAN: PL54 1240 2148 1111 0010 3536 7320
  • SWIFT: PKOPPLPW

Application Forms not accompanied by required documentation or proof of payment (PLN 100,-) shall not be considered. The application fee will not be refunded.

Download the Form:

All information submitted by the Candidates in the Application Form is held in strict confidence and will not be released to any third party without the prior consent of  the Candidate.

In answering the questions please provide as much specific detail as possible. Every detail concerning your ancestors and your genealogy, even those that may seem irrelevant, may turn out to be critical in the review process.

Should the information you provide in the application be incomplete or the documentation insufficient, you will be asked to provide additional detail according to specific instructions provided by the Genealogical Consultants of the Association. They will assist you with in the process.


EXTRACTS FROM THE STATUTES OF THE POLISH NOBILITY ASSOCIATION

CHAPTER III
Association Members.

§ 12. The Members of the Association are composed of Ordinary Members and Honorary Members.

§ 13. 1. Both Polish and foreign citizens become Ordinary Members regardless of their place of residence if they meet the requirements listed in this Paragraph.
2. The following persons may be accepted as Members:
1) descendents of Nobles in the direct male line (the son or daughter of a noble father)
2) who are at least 18 years of age
3) and who accept the provisions of the Statutes and Mission Statement 
4) and hold the values expressed by “God, Honour, Native Land” as their own.

§ 14.The following persons may not be accepted as Members of the Association: 
1. those convicted of serious crimes;
2. those who held a high office in any communist party or communist youth wing;
3. those who were members of Nazi or Stalinist organs of opression;
4. those who were members of the communist security apparatus between 1944-1990;
5. those who are notoriously dishonourable;
6. those who are members of organisations that illegitmately award orders, aristocratic titles, coats of arms or nobility; or organisational titles identical to noble or aristocratic titles, as well as any person who not being a member of such organisations, supports the same or accepts such titles. A list of proscribed organisations is maintained and updated by the Board of the Polish Nobility Association through their resolutions.

§ 15. Candidates for memberships are accepted as Members of the Association by a resolution of the Board of the Association based on the information contained in the membership application completed by the candidate. The format and content of the application are specified by the Board following input by the Association’s  Genealogical Consultants.

§ 16. 1. The Association’s  Genealogical Consultants are appointed by the Board by a  resolution. Any person showing outstanding knowledge in the genealogy of the nobility may be appointed as a Genealogical Consultant. The current roster of consultants is published and may be accessed by interested individuals.
2. In the event that details included in a Candidate’s application are not sufficient to support a resolution to accept a Candidate for membership in the Association, the Board will ask Genealogical Consultants specializing in such matters to comment on discrepancies or missing details and to issue their opinion.
3. Having received the opinion of  the genealogical Consultants, the Board may pass a resolution:

-
to accept a Candidate as a Member of the Association, or
-
to reject the application for membership in the Association, or
-
to defer consideration and return the application to the Candidate for supplemental information.
4. Every resolution rejecting an application by a Candidate will supported by proper explanation of the reasons.
5. Once supplemental information has been provided by a Candidate, the review procedure starts from the beginning.
6. If a Candidate whose original application has been rejected, presents new information that may prove eligibility for membership in the Association, the Board of the Association may issue an appropriate resolution in response to a written application for reconsideration by the Candidate.
7. Membership in the Association commences on the day the Board passes a final resolution for acceptance; the Candidate is informed by the Board in writing about their acceptance for membership and is sent the Membership Declaration From for their signature.

Application Form for Candidates in PDF

Powstanie Styczniowe

powstanie-styczniowe

Kontakt

Związek Szlachty Polskiej
ul. Żurawia 43 lok. 110
00-680 Warszawa

email: biuro@szlachta.org

Konto bankowe:
54 1240 2148 1111 0010 3536 7320
(Bank Pekao S.A.)

Numer Rejestru KRS: 0000102686
NIP 585-101-20-69
REGON 190857397

Aktualny odpis z KRS do pobrania tutaj.

Nasze genealogie

Genealogie członków ZSzP