The Polish Nobility Association

I Szlacheckie Mistrzostwa Warszawy w Strzelectwie Sportowym 2020

10 marca minister sportu Pani Danuta Dmowska-Andrzejuk, ze względu na ryzyko zarażenia koronawirusem, zarekomendowała odwołanie wszystkich imprez sportowych. Nie dotyczy to wyłącznie imprez w skali masowej, ale również mniejszych, szczególnie tych z udziałem dzieci i młodzieży.

Dlatego, powołując się na tę rekomendację i w trosce o zdrowie uczestników, zarząd oddziału warszawskiego podjął decyzję o odwołaniu Szlacheckich Mistrzostw Warszawy w Strzelectwie Sportowym planowanych na dzień 21 marca 2020 r.
Wydarzenie odbędzie się w terminie późniejszym, o którym będziemy Państwa informować.

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com
 

Bal Szlachty Polskiej (Bal Sarmacki) 15 lutego 2020 r.

Szanowni Państwo,
Bal Szlachty Polskiej/Bal Sarmacki, Związku Szlachty Polskiej, w 25 lecie istnienia ZSzP i Korporacji Akademickiej Sarmatia w sali balowej Hotelu SHERATON GRAND Warsaw już za nami. Z kraju i zza granicy zjechało na Bal Szlachty Polskiej towarzystwo zacne, eleganckie, wesołe i z fantazją. Wyśmienita kuchnia SHERATONA, świetna obsługa i gościnna atmosfera miejsca, stanowiła doskonałą oprawę dla wspaniałego, karnawałowego wydarzenia. Sala balowa wypełniona szczelnie, atmosfera serdeczna i pełna wigoru. Młodzież i "starsza" Młodzież z równą werwą i balowym zapałem nadała wydarzeniu niepowtarzalny i pełen ujmującego uroku charakter. Ten BAL przechodzi do historii jako wielki sukces towarzyski, wizerunkowy i organizacyjny środowiska Szlachty Polskiej i Korporacji Akademickich.
Kto nie był niech żałuje. Kto z Państwa nie zdołał tym razem wykonać herbowej pieczęci lakowej w wyłożonej z okazji 25 LECIA Związku Szlachty Polskiej Księdze Pamiątkowej, niech nie traci kolejnej okazji. Już 30 maja zapraszamy na drugi Młody BAL Majowy(!)
VIVAT(!) Związek Szlachty Polskiej!!!
VIVAT(!) Korporacja Akademicka Sarmatia!!!


Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com
 

Słowo o naszej wyprawie do Wilna w dniach 31 stycznia (piątek) - 2 lutego (niedziela) 2020 roku.

Słowo o naszej wyprawie do Wilna w dniach 31 stycznia (piątek) - 2 lutego (niedziela) 2020 roku.
Władze główne Związku Szlachty Polskiej zorganizowały wyjazd do Wilna - którego głównym celem było złożenie hołdu powstańcom styczniowym.
Ta cenna inicjatywa wywołała duże zainteresowanie wśród członków i sympatyków Związku oraz organizacji zaprzyjaźnionych (Stowarzyszenie Potomków Sejmu Wielkiego, Korporacja Akademicka Sarmatia).
Łącznie w wyprawie uczestniczyło 65 osób. W autokarze głównym warszawskim - 54 osoby, w dodatkowym busie ostrołęckim 11 osób.
Grupa warszawska zatrzymała się na nocleg piątkowy w Sejnach (w dwóch obiektach).
Następnego dnia o godzinie 6 rano - część grupy warszawskiej skorzystała z możliwości zwiedzenia bazyliki w Sejnach - perły baroku wileńskiego, a zarazem sanktuarium maryjnego. Bazylika ta wraz z obronnym klasztorem podominikańskim stanowi przedsionek Wielkiego Księstwa Litewskiego - daje prawdziwy ogląd jak kiedyś wyglądała ta część składowa Rzeczypospolitej.
O godzinie 12 w sobotę obie grupy dotarły na cmentarz na Rossie w Wilnie - gdzie wpierw złożyły wieńce na grobie Marii z Bilewiczów Piłsudskiej i serca jej syna Józefa.
Następnym punktem programu - było złożenie wieńców w Kaplicy Raduszkiewiczów, gdzie od 22 listopada 2019 r. znajduje się 21 trumien z kośćmi 20 powstańców styczniowych (trumna księdza Iszory pozostaje pusta), odnalezionych na stokach Góry Zamkowej w 2017 r.
Adam A. Pszczółkowski przedstawił okoliczności śmierci powstańców 1863/64, ukrycia ich zwłok, odnalezienia i pochówku. Ewa Gieysztor odczytała fragmenty wspomnień Ludwiki z Jamonttów Rodziewiczowej, weteranki powstania.
Następnie Adam A. Pszczółkowski przestawił bardzo krótko sylwetki pochowanych powstańców z podaniem jaką formę wyroku wykonały na nich rosyjskie władze zaborcze i za co byli obwinieni.
Michał Korsak wygłosił mowę upamiętniającą czyn powstańczy, po czym złożono wieńce i odmówiono modlitwę za duszę skazańców.
Odbyło się to wszystko przy godnej asyście członków Bractwa Kurkowego "Pospolite Ruszenie" z Łomży oraz Stowarzyszenia "5 Pułku Ułanów Zasławskich" z Ostrołęki w mundurach z okresu międzywojennego.
Po obiedzie - grupa wyruszyła na zwiedzanie Wilna. Program wycieczki został przygotowany w oparciu o wcześniejsze ustalenia pomiędzy Adamem A. Pszczółkowskim a licencjonowanym przewodnikiem wileńskim Waldemarem Szełkowskim.
Zwiedzanie zostało zakończone - na Placu Łukiskim, gdzie pod krzyżem, w miejscu gdzie skazywano na śmierć powstańców - zapalono znicze.
W niedzielę rano część grupy pod przewodnictwem Adama A. Pszczółkowskiego udała się na Wileńskie Hale Targowe. Wszyscy zaś spotkali się o godzinie 10.30. w kościele Św. Ducha, gdzie była odprawiana Msza Św. "Za Ojczyznę, Powstańców Styczniowych i Polską Szlachtę". Ponownie całość odbywała się przy asyście grup z Łomży i Ostrołęki, co wywołało wśród licznie zgromadzonych wiernych duże zaciekawienie i wzruszenie ,a po Mszy Św. zostało nagrodzone oklaskami.
O godzinie 12 większość grupy udała się na drugą część zwiedzania miasta, co trwało do godziny 15.30.
Po obiedzie wyruszyliśmy w drogę powrotną, z krótkim postojem w Olicie.
Wartym podkreślenia jest, iż całe to przedsięwzięcie zostało przeprowadzone zgodnie z przepisami prawa polskiego, litewskiego i unijnego.
Stosowne zgody (w tym prawo do klucza do Kaplicy na Rossie) udało się załatwić, dzięki wstawiennictwu Zenon Ilcewicz i Anna Ilcewicz - za co w tym miejscu wyrażamy podziękowania.
Za wspaniałą organizację i dopięcie różnych innych formalności należą się szczególne wyrazy wdzięczności Beata Kazimierska-Korsak i Ewa Gieysztor.
Za asystę, za mikrofon i inne liczne dobrodziejstwa - nasze wyrazy szacunku dla Mirosława Szczepankowskiego.
Jeśli ktoś się dopatrzy na zdjęciach z wyjazdu jakichkolwiek nieprawidłowości - to znaczy, że nie rozumie celu naszej wyprawy, nie rozumie też emocji i wrażeń jakie dane było nam tam przeżyć na miejscu.
Wszystkich zaś współorganizatorów i uczestników wyprawy przepraszamy, iż program zawierał wiele niespodzianek, przygotowanych przez Adama Pszczółkowskiego  i utrzymanych w tajemnicy do końca.
Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com
 

Zapraszamy na Bal Szlachty Polskiej (Bal Sarmacki)


 
Szanowni Państwo!
Anonsujemy!!! UROCZYŚCIE!!! Jubileuszowo.
Związek Szlachty Polskiej z fantazją i wielką radością zaprasza na
pierwszy, wyjątkowy i jedyny w tegorocznym Białym Karnawale, BAL
SZLACHTY POLSKIEJ (Bal Sarmacki), organizowany wspólnie z Kołem Korporacji Akademickiej Sarmatia.
Zapraszamy!!!
VIVAT(!)
Bal odbędzie się 15 lutego 2020 r. SALI BALOWEJ Hotelu
SHERATON GRAND Warsaw przy Placu Trzech Krzyży w Warszawie.
Początek o godzinie 20:00.
Obowiązują stroje wieczorowe.
Gospodarze Balu:
Michał Korsak h. Korsak prezes Zarządu Głównego Związku Szlachty
Polskiej z małżonką Beatą
Komisja Balowa K! Sarmatia:
C! Janusz Wiszniowski
C! Szymon Doliwa
Zakup biletów balowych po wpłacie na rachunek:
54 1240 2148 1111 0010 3536 7320
Adresat: Związek Szlachty Polskiej
Tytułem: "Imię i nazwisko - bal - darowizna"
Cena biletu: 180 zł/os. przy płatności do 10 stycznia, po tym terminie 220 zł/os.
Zgłoszenie udziału w BAL-u i potwierdzenia dokonania przelewu prosimy
wysyłać na adres koordynatora ze strony ZSzP, przezesa Oddziału
Toruńskiego ZSzP Pani Beaty Kazimierska-Korsak:
This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it
Kontakt telefoniczny z koordynatorem: 601 205 602.
***
Ladies and Gentlemen,
High Convent of Sarmatia and Polish Nobility Association are pleased to
invite you to take part in Sarmatian Carnival Ball.
The Ball will take place on the 15th of February 2020 at Hotel 
SHERATON GRAND Warsaw, Plac Trzech Krzyży, and it will begin at 8PM. Evening attire required.
Hosts of the Ball:
Michał Korsak President of the Polish Nobility Associationwith his wife
Beata
K! Sarmatia Ball Committee
C! Janusz Wiszniowski
C! Szymon Doliwa
The tickets will be provided to you after your payment (details below),
is registered.
Payment details:
Title: your name and surname, bal
Recipient: Związek Szlachty Polskiej
Acc. Number: 54 1240 2148 1111 0010 3536 7320
Price: 180zł / person, after 10th january 220 zł / person
Payment confirmations can be sent to the following address:
This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it ,
Phone:601205602
 
Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com
 
More Articles...
Page 6 of 55

Membership Application (For Candidates)

APPLICATION FORM: CANDIDATES FOR MEMBERSHIP IN THE POLISH NOBILITY ASSOCIATION

Please, send the completed form and all the required documents to the address of the Board of the Polish Nobility Association:

Zarząd Główny Związku Szlachty Polskiej
(Board of the Polish Nobility Association)
ul. Żurawia 43 lok. 116, 
00-680 Warszawa
Poland

along with a proof of payment for the administration fee of PLN 100,- to the following bank account:

Bank Pekao S.A.

  • Account number IBAN: PL54 1240 2148 1111 0010 3536 7320
  • SWIFT: PKOPPLPW

Application Forms not accompanied by required documentation or proof of payment (PLN 100,-) shall not be considered. The application fee will not be refunded.

Download the Form:

All information submitted by the Candidates in the Application Form is held in strict confidence and will not be released to any third party without the prior consent of  the Candidate.

In answering the questions please provide as much specific detail as possible. Every detail concerning your ancestors and your genealogy, even those that may seem irrelevant, may turn out to be critical in the review process.

Should the information you provide in the application be incomplete or the documentation insufficient, you will be asked to provide additional detail according to specific instructions provided by the Genealogical Consultants of the Association. They will assist you with in the process.


EXTRACTS FROM THE STATUTES OF THE POLISH NOBILITY ASSOCIATION

CHAPTER III
Association Members.

§ 12. The Members of the Association are composed of Ordinary Members and Honorary Members.

§ 13. 1. Both Polish and foreign citizens become Ordinary Members regardless of their place of residence if they meet the requirements listed in this Paragraph.
2. The following persons may be accepted as Members:
1) descendents of Nobles in the direct male line (the son or daughter of a noble father)
2) who are at least 18 years of age
3) and who accept the provisions of the Statutes and Mission Statement 
4) and hold the values expressed by “God, Honour, Native Land” as their own.

§ 14.The following persons may not be accepted as Members of the Association: 
1. those convicted of serious crimes;
2. those who held a high office in any communist party or communist youth wing;
3. those who were members of Nazi or Stalinist organs of opression;
4. those who were members of the communist security apparatus between 1944-1990;
5. those who are notoriously dishonourable;
6. those who are members of organisations that illegitmately award orders, aristocratic titles, coats of arms or nobility; or organisational titles identical to noble or aristocratic titles, as well as any person who not being a member of such organisations, supports the same or accepts such titles. A list of proscribed organisations is maintained and updated by the Board of the Polish Nobility Association through their resolutions.

§ 15. Candidates for memberships are accepted as Members of the Association by a resolution of the Board of the Association based on the information contained in the membership application completed by the candidate. The format and content of the application are specified by the Board following input by the Association’s  Genealogical Consultants.

§ 16. 1. The Association’s  Genealogical Consultants are appointed by the Board by a  resolution. Any person showing outstanding knowledge in the genealogy of the nobility may be appointed as a Genealogical Consultant. The current roster of consultants is published and may be accessed by interested individuals.
2. In the event that details included in a Candidate’s application are not sufficient to support a resolution to accept a Candidate for membership in the Association, the Board will ask Genealogical Consultants specializing in such matters to comment on discrepancies or missing details and to issue their opinion.
3. Having received the opinion of  the genealogical Consultants, the Board may pass a resolution:

-
to accept a Candidate as a Member of the Association, or
-
to reject the application for membership in the Association, or
-
to defer consideration and return the application to the Candidate for supplemental information.
4. Every resolution rejecting an application by a Candidate will supported by proper explanation of the reasons.
5. Once supplemental information has been provided by a Candidate, the review procedure starts from the beginning.
6. If a Candidate whose original application has been rejected, presents new information that may prove eligibility for membership in the Association, the Board of the Association may issue an appropriate resolution in response to a written application for reconsideration by the Candidate.
7. Membership in the Association commences on the day the Board passes a final resolution for acceptance; the Candidate is informed by the Board in writing about their acceptance for membership and is sent the Membership Declaration From for their signature.

Application Form for Candidates in PDF

Powstanie Styczniowe

powstanie-styczniowe

Kontakt

Związek Szlachty Polskiej
ul. Żurawia 43 lok. 110
00-680 Warszawa

email: biuro@szlachta.org

Konto bankowe:
54 1240 2148 1111 0010 3536 7320
(Bank Pekao S.A.)

Numer Rejestru KRS: 0000102686
NIP 585-101-20-69
REGON 190857397

Aktualny odpis z KRS do pobrania tutaj.

Nasze genealogie

Genealogie członków ZSzP