Z okazji 600. rocznicy podpisania Unii Horodelskiej w Zamościu i Horodle upamiętniono to jakże doniosłe w relacjach polsko-litewskich wydarzenie.
Rocznicowe obchody rozpoczęła odbywająca się w dniach 27-28 września br. międzynarodowa konferencja naukowa zatytułowana „Unia w Horodle na tle stosunków polsko-litewskich od Krewa do Zaręczenia Wzajemnego Obojga Narodów”. W konferencji wzięli udział naukowcy z Polski, Litwy, Białorusi, Ukrainy, Rosji, Niemiec i Wielkiej Brytanii. Inicjatorem i głównym organizatorem konferencji było Stowarzyszenie Potomków Sejmu Wielkiego. Związek Szlachty Polskiej znalazł się natomiast wśród organizacji wspierających powyższe wydarzenie.
W dniu 28 września otwarta została w Muzeum Zamojskim w Zamościu wystawa zatytułowana „Od Horodła do Horodła. Unia horodelska: dzieje i pamięć (1413-2013)”. Wystawa prezentuje z jednej strony historię unii polsko-litewskich od 1385 do 1569 roku, ze szczególnym uwzględnieniem unii horodelskiej. Z drugiej zaś strony porusza kwestię pamięci o tych wydarzeniach, m.in. na przestrzeni XIX i w początkach XX wieku, kiedy to świętowanie związanych z nimi jubileuszy pomagało Polakom przetrwać trudny okres zaborów. Zwiedzający mogą obejrzeć kopię Unii Horodelskiej wykonaną w 1529 roku oraz akt potwierdzenia przez Zygmunta Augusta Unii Lubelskiej z 1569 roku, a także wiele innych cennych dokumentów oraz prezentacji multimedialnych. Wystawa będzie otwarta do 30 listopada br. Jej organizatorem jest Muzeum Historii Polski oraz Muzeum Zamojskie w Zamościu.