Artykuły i materiały dotyczące szlachty
- jej kultury, tradycji i historii

Oporów

Oporów koło Kutna - cmentarz rzymskokatolicki


Oporów jest wsią leżącą w obecnym powiecie kutnowskim. Niegdyś był miasteczkiem, którego korzenie sięgają średniowiecza, kiedy to Oporów znajdujący się wówczas na terenie księstwa, o później województwa łęczyckiego był siedzibą jednego z najznamienitszych łęczyckich rodów - Oporowskich herbu Sulima. W XV wieku Mikołaj Oporowski był wojewodą łęczyckim, jego syn - Władysław - prymasem, drugi - Piotr - kolejnym wojewodą łęczyckim.

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com
Read more...
 

Orchowo + Suplement

Orchowo


Orchowo jest wsią gminną położoną w powiecie słupeckim w Wielkopolsce. W dolnej części miejscowości, zwanej Dolnym Orchowem, Orchówcem lub Orchówkiem znajduje się drewniany kościół pod wezwaniem Wszystkich Świętych wybudowany w 1790 roku z fundacji dziedziczki Orchowa Petroneli z Mlickich Gałczyńskiej. Przed wejściem do świątyni umieszczono nagrobek.

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com
Read more...
 

Orłów

Orłów (pow. kutnowski) – cmentarz przykościelny


Orłów, niewielka wieś nad Bzurą, w powiecie kutnowskim, był w czasach pierwszej Rzeczypospolitej, miastem powiatowym województwa łęczyckiego. Na miejscowym cmentarzu parafialnym nie zachowały się jednoznacznie szlacheckie, czy ziemiańskie miejsca pochówku. Natomiast na cmentarzu przykościelnym, gotyckiego kościoła pod wezwaniem Bożego Ciała i św. Jadwigi, znajduje się klasycystyczna kaplica grobowa. Charakterystyczny obiekt z tympanonem wspartym na kolumnach wybudowano w linii ogrodzenia za prezbiterium świątyni.

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com
Read more...
 

Oszkowice

Cmentarz rzymsko-katolicki w Oszkowicach


Oszkowice są niewielką wsią położoną opodal Bielaw, w dawnym województwie skierniewickim. Cmentarz parafialny usytuowano przy drodze z Łowicza do Łęczycy. Zachowało się na nim niewiele zabytków, a te które istnieją są uszkodzone w czasie działań wojennych - prawdopodobnie podczas walk z okresu Bitwy nad Bzurą.
Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com
Read more...
 

Paręczew, Budzynek i Solca Wielka

Heraldyka cmentarzy w Paręczewie, Budzynku i Solcy Wielkiej


Leżący kilkanaście kilometrów na zachód od Ozorkowa Budzynek jest starą wsią szlachecką należącą do pocz. XVIII w. do rodziny Scholowskich.

Starosta łęczycki Stefan Szołdrski, który przejął wieś na własność na pocz. XVIII wieku, wystawił tu drewniany kościółek p.w. Ścięcia Św. Jana Chrzciciela. Niewyjaśnioną sprawą jest belka w kościele z napisem z XVIII wieku o fundacji świątyni w 1148 r. przez P. B. Scholowskiego. W uroczym kościółku nie zachowały się niestety żadne herby. Sam cmentarz nie posiada także jednoznacznych pochówków szlacheckich.
Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com
Read more...
 
Page 6 of 11