Kronika

 

 

Spotkanie członków Związku Szlachty Polskiej z regionu Pomorza

16 grudnia 2000, o godzinie 18.00, w Dworku Sierakowskich w Sopocie odbyło się spotkanie członków Związku Szlachty Polskiej z regionu Pomorza.

Kilkanaście minut po godzinie 18.00 zasiedliśmy do stołu w jednej z sal dworku.

Spotkanie otworzył Prezes Związku, p. Wacław Podbereski, który powitał przybyłych gości - członków Związku z terenu Pomorza oraz specjalnie przybyłych na spotkanie członków Związku: Andrzeja Boguckiego z Bydgoszczy oraz Andrzeja Rola-Stężyckiego z Grójca.

Prezes Związku Szlachty Polskiej powitał zebranych. Na zdjęciu od lewej: Krystyna Gorzechowska h. Ogończyk, Andrzej Rola-Stężycki h. Rola z żoną i wnuczką, Prezes Związku Wacław Podbereski h. Gozdawa odm., Marcin Wiszowaty h. Pierzchała, Andrzej Bogucki h. Awdaniec, Ireneusz Osiński h. Wężyk.
Wszyscy goście przedstawili się sobie wzajemnie dodając parę słów o swoim rodzie i rodzinie, a także o sobie.

Sekretarz Związku, Marcin Wiszowaty prezentuje zebranym historię i inicjatywy Związku Szlachty Polskiej.

     

Przy herbacie i ciastkach upieczonych przez członkinie Związku - zebrani wysłuchali referatu "Historia i inicjatywy Związku Szlachty Polskiej" przedstawionego przez Sekretarza Związku Marcina Wiszowatego. Następnie pan Andrzej Rola-Stężycki, konsultant genealogiczny Rady Związku opowiedział zebranym o swojej pracy i poszukiwaniach genealogicznych, które przeprowadza. Wystapienie okrasił kilkoma anegdotami i ciekawostkami. Wzbudził spore zainteresowanie członków Związku. Padło wiele pytań. Wywiązała się żywa rozmowa. Pan Andrzej Bogucki wyjawił zebranym, że kilka godzin wcześniej powierzono mu zaszczytną funkcję Prezesa Towarzystwa Gimnastycznego "Sokół". Zaprezentował złotą buławę, którą otrzymał od innych "sokołów" w dowód szacunku, opowiedział o historii "Sokoła".

Andrzej Rola-Stężycki prezentuje zebranym swoje opracowania genealogiczne. Na zdjęciu od prawej: Andrzej Rola-Stężycki, Krystyna Gorzechowska h. Ogończyk, Zbigniew Hobgarski h. Sas odm., Waldemar Malinowski h. Pobóg, Witold Forkiewicz h. Sas, Wojciech Zaniewski h. Prus 3, Ireneusz Osiński h. Wąż.Prezes Związku złożył zebranym życzenia z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia i zaproponował połamanie się opłatkiem. Po tym miłym akcencie - powrócono do rozmów. Trwały jeszcze długo w sympatycznej atmosferze dworku Sierakowskich, przy ciepłej herbacie i smacznych ciasteczkach. Ustalono termin następnego spotkania, po czym goście w dobrych nastrojach rozeszli się do domów.

 

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com