Kronika

 

 

Spotkanie otwarte w Sopocie - X 2002

SPOTKANIE OTWARTE ZWIĄZKU SZLACHTY POLSKIEJ W SOPOCIE 16 PAŹDZIERNIKA 2002 r.


Kolejne, otwarte spotkanie Związku Szlachty Polskiej odbyło się w środę, 16 października w sopockim Dworku Sierakowskich.

 

Spotkanie otwarte w Sopocie - X 2002

 

Kilkanaście minut po godzinie 18.00 Sekretarz Związku p. Marcin Michał Wiszowaty h. Pierzchała otworzył spotkanie i powitał licznie przybyłych gości. Przypomniał obietnicę złożoną podczas spotkania majowego, zgodnie z którą po wakacyjnej przerwie Zarząd powróci do idei regularnych otwartych spotkań Związku dla jego członków i sympatyków. Po zagajeniu głos zabrał Członek Zarządu Związku i Stowarzyszenia Miłośników Dawnej Broni i Barwy pan Waldemar Pobóg-Malinowski, który zaprezentował gościom referat pt. „Karabela”.


Prelegent przy pomocy licznych ilustracji i oryginalnych szabel przedstawił dzieje i rozwój szabli w Polsce od XVI wieku do współczesności charakteryzując ich specyfikę i zastosowanie. Szczególną uwagę poświęcił arcypolskiej szabli, jaką jest karabela. Referat spotkał się ze znacznym zainteresowaniem zebranych.

 Spotkanie otwarte w Sopocie - X 2002

Dyskusja dotyczyła zagadnień poruszonych w prelekcji, tematów przyszłych referatów i działalności Związku. Zgodzono się, iż najważniejszym celem na najbliższy czas jest popularyzacja Związku i jego pisma „Verbum Nobile”.

 Spotkanie otwarte w Sopocie - X 2002


Uczestnik spotkania, pan Zdzisław Nałęcz-Sobieszczański poinformował zebranych o powstaniu w Trójmieście oddziału Koła Nałęczów zachęcając współherbowców do wstępowania.

 

 

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com