Kronika

 

 

6 czerwca 2003 r., Wykład p. Adama Kromera "Herby w bazylice archikatedralnej w Oliwie"

Kolejne, otwarte spotkanie Związku Szlachty Polskiej odbyło się w środę, 6 czerwca 2003 r. w sopockim Dworku Sierakowskich. Kilkanaście minut po godzinie 18.00 Członek Zarządu Związku p. Waldemar Malinowski h. Pobóg otworzył spotkanie i powitał przybyłych gości.

Sekretarz p. Marcin Michał Wiszowaty h. Pierzchała zrelacjonował działalność Związku od 21 grudnia 2002 r.

Następnie gość Związku, p. Adam Kromer, autor popularnej witryny internetowej poświęconej heraldyce zaprezentował referat pt. „Herby w bazylice archikatedralnej w Oliwie”. Prelegent przy pomocy licznych ilustracji przedstawił zabytki heraldyki kościelnej i świeckiej w oliwskiej świątyni. Pasjonującym elementem wystąpienia były wyniki prawdziwie detektywistycznej pracy autora nad identyfikacją herbów wyobrażonych na epitafiach, obrazach i wspornikach sklepienia oraz ich właścicieli. Wiele informacji zaprezentowano po raz pierwszy. Nierzadko stawiały one w nowym świetle dotychczasowe ustalenia historyków lub uzupełniały ich brak. Okazało się m.in., że konserwacja wsporników przed kilkuset laty dokonana została z pogwałceniem elementarnej rzetelności, co wpłynęło na liczne zafałszowania wizerunków, a w efekcie na ich nieczytelność. Autor okrasił wystąpienie licznymi anegdotami. Blisko dwugodzinna prelekcja spotkała się z wielkim zainteresowaniem i uznaniem. Po niej nastąpił czas na dyskusję.

Ponieważ okres letni upływający pod znakiem wakacyjnych wyjazdów nie sprzyja organizowaniu spotkań, postanowiono kontynuować ideę otwartych zebrań Związku od września.

 

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com