Kronika

 

 


Warning: imagecreatetruecolor() [function.imagecreatetruecolor]: Invalid image dimensions in /home/zszp/ftp/szlachtaorg/plugins/content/cdwebgallery/utils/php/webgallery.class.php on line 374

Warning: imagecopyresampled() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /home/zszp/ftp/szlachtaorg/plugins/content/cdwebgallery/utils/php/webgallery.class.php on line 382

11 listopada 2004 r., Święto Niepodległości i Komersz "Konwentu Polonia" w Sopocie.

Tradycyjnie, Członkowie Związku Szlachty Polskiej wzięli udział w obchodach Święta Niepodległości 11 listopada.

Trójmiejscy Członkowie Związku wraz z Zarządem Głównym uczestniczyli w uroczystej mszy świętej w intencji Ojczyzny w kościele garnizonowym pw. św. Jerzego w Sopocie. Nabożeństwo z udziałem Kompanii Reprezentacyjnej Marynarki Wojennej oraz pocztów sztandarowych i delegacji organizacji kombatanckich, harcerzy i korporacji akademickich rozpoczęło się o godz. 18:00.

Po mszy świętej, około godz. 19:30 uczestnicy uroczystości wysłuchali Roty odegranej przez carillion kościoła św. Jerzego i przemaszerowali w blasku pochodni niesionych przez harcerzy pod Pomnik Ofiar II wojny światowej w pobliżu Urzędu Miejskiego w Sopocie. Delegacja Zarządu Głównego Związku Szlachty Polskiej w osobach Prezesa Związku p. Marcina M. Wiszowatego oraz Członków Zarządu pp. Witolda Forkiewicza i Waldemara Malinowskiego złożyła  pod Pomnikiem wieniec od Związku Szlachty Polskiej.


Dzień 11 listopada jest również świętem najstarszej polskiej korporacji akademickiej "Konwent Polonia" założonej w 1828 roku na Uniwersytecie w Dorpacie (dzisiejsze Tartu w Estonii). Ta, bardzo zasłużona dla polskości  i ruchu studenckiego organizacja, została po okresie PRL (gdy działalność korporacji studenckich była zabroniona) odnowiona w 1998 roku i dzisiaj kontynuuje działalność w trójmiejskim środowisku akademickim. Barwy korporacji - amarantowa, błękitna i biała nawiązują do trójpolowego herbu Rzeczypospolitej Trojga Narodów. 

Członkami korporacji w ciągu blisko 200 lat jej istnienia było i jest wielu przedstawicieli środowiska szlacheckiego i ziemiańskiego.

Prezes Związku p. Marcin M. Wiszowaty został zaproszony na uroczysty Komersz Konwentu Polonia, który odbył się 11 listopada w Sopocie. W Komerszu tradycyjnie wzięli udział przedstawiciele zaprzyjaźnionych z Konwentem od ponad 100 lat i nie mniej zasłużonych korporacji: "Arkonia" (zał. 1879 w Rydze, dzisiaj działa w Warszawie), "Welecja" (zał. 1883 w Rydze, dzisiaj działa w Warszawie) i "Corolla" (zał. 1924 w Krakowie). Prezes Związku wręczył Prezesowi "Konwentu Polonia" p. Maciejowi Klonowskiemu list gratulacyjny od Związku Szlachty Polskiej, trzy ostatnie numery pisma "Verbum Nobile" oraz odbitkę "Albumu Insygniów i Hymnów Korporacyjnych".

Składamy podziękowania Konwentowi Polonia za zaproszenie i możliwość wzięcia udziału w uroczystościach korporacyjnych, a także życzymy korporacjom wspaniałego rozwoju i kontynuacji cennego dzieła wychowania młodzieży w duchu patriotyzmu, honoru i przyjaźni.

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com