Kronika

 

 

12 lutego 2004 r., X Spotkanie Trójmiejskie Związku Szlachty Polskiej

Kolejne spotkanie otwarte członków, sympatyków i gości Związku Szlachty Polskiej odbyło się w nowym miejscu - Gdańskim Domu Nauczyciela przy ul. Uphagena w Gdańsku-Wrzeszczu. Gościnny i przytulny sopocki Dworek Sierakowskich okazał się za mały.

Spotkanie rozpoczęło się o godzinie 18:00. Frekwencja bardzo mile nas zaskoczyła. Goście zajęli wszystkie miejsca siedzące.

Prawdopodobnie powodem był temat referatu. Pan dr Zdzisław Stankiewicz herbu Wadwicz, członek Związku ze Słupska przedstawił wykład pt. "O godności i honorze". Autor pochodzi z kresowej rodziny, która w wyniku historycznych tragedii zmuszona była wyemigrować z odwiecznego siedliska na ziemie odzyskane. W wieku 70 lat uzyskał tytuł doktora nauk humanistycznych. Jest wykładowcą Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

Wykład dra Stankiewicza wzbudził spore zainteresowanie. Dyskusja dotyczyła przede wszystkim prób zdefiniowania godności i honoru. Uczestnicy przytaczali przykłady z literatury i własnych biografii. Poznaliśmy wspomnienia byłych harcerzy, członków korporacji akademickich i żołnierzy. Pan Waldemar Rekść h. Leliwa poinformował zebranych o inicjatywie odbudowy zamku królewskiego w Tykocinie oraz rozbudowy skansenu w Szymbarku na Kaszubach. Ma się tam pojawić m.in. replika dworu w Salinie, w którym powstanie muzeum szlachty.


Następnym punktem programu było wręczenie legitymacji nowym członkom Związku. Otrzymali je pp. Barbara Thun h. własnego, Edmund Dobrowolski h. Świeńczyc, Maciej Forkiewicz h. Sas, Roman i Tymoteusz Podoscy h. Junosza, Andrzej Wadowski-Pietrzkiewicz h. Ostoja.

Prowadzący spotkanie Sekretarz Związku - p. Marcin Wiszowaty zaprezentował zebranym najnowsze inicjatywy Związku Szlachty Polskiej. Wyłożonych ankiet kandydackich niestety nie starczyło dla wszystkich chętnych. Wszystko wskazuje na to, że szeregi trójmiejskich członków Związku wkrótce znacznie się powiększą.

 

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com