Kronika

 

 

17 grudnia 2004 r., Wieczór Opłatkowy Oddziału Gdańskiego Związku Szlachty Polskiej

Dnia 17 grudnia 2004 roku w sopockim Pensjonacie "Eden" odbył się Wieczór Opłatkowy trójmiejskiego środowiska szlacheckiego. Była to pierwsza inicjatywa Oddziału Związku Szlachty Polskiej w Gdańsku.

Kilka minut po godzinie 18:00 Prezes Oddziału p. Andrzej Wadowski-Pietrzkiewicz powitał uczestników spotkania - Członków i Gości Związku oraz złożył serdeczne życzenia świąteczne. Do życzeń dołączył się Prezes Związku p. Marcin Michał Wiszowaty, który w imieniu Zarządu Głównego wyraził wielką radość z faktu, że najmłodszy Oddział Związku zaledwie tydzień po swoim zawiązaniu sprostał organizacyjnemu wyzwaniu i dzięki zaangażowaniu całego Zarządu Oddziału wszyscy uczestnicy mogli spotkać się w domowej atmosferze przy świątecznym stole.

Następnie ks. Kanonik Kazimierz Wojciechowski, proboszcz kościoła na gdańskiej Zaspie odczytał fragment Pisma Św., złożył zebranym duszpasterskie życzenia oraz zaprosił wszystkich do połamania się opłatkiem.


Nastąpił czas życzeń i serdecznych rozmów.

Wszyscy uczestnicy podkreślili potrzebę podobnych spotkań towarzyskich, które pozwalają na kontynuację staropolskich tradycji w rodzinnej atmosferze.

Wśród Gości znaleźli się sympatycy Związku, którzy zadeklarowali chęć wstąpienia do nowego Oddziału. Kilka dni później wpłynęły nowe ankiety członkowskie.

Na miano symbolu zasługuje fakt, że miejsce spotkania - to dawny, przedwojenny pensjonat, który po wojnie odebrany właścicielom - rodzinie warszawskiego przedsiębiorcy Józefa Draheima, przez lata PRL-u stanowił miejsce spotkań władz komunistycznych i urzędu bezpieczeństwa, by w wolnej Polsce, na początku lat 90. powrócić do prawowitej właścicielki - córki Józefa Draheima. Modernistyczny budynek zbudowany został w 1910 roku według projektu Adolfa Bielefeldta.

Serdecznie gratulujemy najmłodszemu Oddziałowi Związku udanej inicjatywy i życzymy wielu sukcesów w przyszłości.

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com