Kronika

 

 

25 kwietnia 2004 r., Spotkanie Białostockiego Oddziału Związku Szlachty Polskiej w Pentowie koło Tykocina

Dnia 25 kwietnia 2004 roku w Dworku Pentowo koło Tykocina odbyło się kolejne spotkanie Białostockiego Oddziału Związku Szlachty Polskiej.
O godzinie 14:00 salon malowniczego dworku pp. Toczyłowskich herbu Samson wypełnił się po brzegi. Gościem spotkania była p. dr Marzena Liedke z Uniwersytetu w Białymstoku.

Spotkanie otworzył prezes oddziału Łukasz Lubicz-Łapiński informując zebranych o rosnącym zainteresowaniem związkiem oraz przyjęciu przez Zarząd Główny kolejnych członków z terenu Podlasia. Wręczenia nowych legitymacji członkowskich dokonał v-ce prezes oddziału p. Krzysztof Tołwiński. Otrzymali je: p. Zbigniew Chmielewski h. Pomian (członek związku od 2002 r.), p. Jan Zalewski h. Junosza - starosta powiatu siemiatyckiego oraz prof. dr hab. Witold Czarnecki h. Prus III - prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Oddział w Białymstoku.


W kolejnym punkcie spotkania dr Marzena Liedke wygłosiła wykład na temat genealogii - dyscyplinie nauki ściśle związanej ze szlachtą. Zebrani członkowie i sympatycy związku mieli możliwość zapoznania się z tą dziedziną oraz uzyskania wielu interesujących informacji ułatwiających sporządzenie drzewa genealogicznego. Wystąpienie urozmaicone było kopiami dokumentów akt metrykalnych, testamentów, spisów i innych źródeł, co w sposób praktyczny pozwoliło na przybliżenie omawianych problemów. Po wykładzie przystąpiono do dyskusji, podczas której uczestnicy spotkania mieli możliwość wymiany informacji oraz podzielenia się doświadczeniem z własnych badań genealogicznych. Uzyskano informacje o witrynach internetowych i bazach zawierających dane pomocne w zgłębianiu historii rodziny. Wymiana doświadczeń pozwoliła również wielu członkom na poprowadzenie własnych badań genealogicznych.

Rozmowy przeniosły się do sąsiedniej sali gdzie dzięki uprzejmości gospodarzy dworku oraz ofiarności i zaangażowaniu V-ce prezesa oddziału, zebrani mieli możliwość skosztowania prawdziwej uczty szlacheckiej. Wśród zebranych gości znalazł się również p. Wiktor Wiszowaty z Londynu pochodzący z miejscowości Wiszowate w pobliskiej parafii Trzcianne.

Po przerwie wszyscy uczestnicy spotkania ustawili się do pamiątkowego zdjęcia na ganku pentowskiego dworku.

Dalsza część szlacheckiego zjazdu odbyła się w ogrodzie, gdzie poruszono tematy związane z przyszłą działalnością Białostockiego Oddziału ZSzP. Pan Jerzy Wiszowaty zaproponował zorganizowanie kolejnego spotkania w okolicach rodzinnej miejscowości Wiszowate w parafii Trzcianne. Wszyscy zaaprobowali pomysł historycznego rajdu po dawnym powiecie tykocińskim.

Podsumowując spotkanie głos zabrał Wiceprezes Oddziału przedstawiając zebranym cele Białostockiego Oddziału ZSzP jak również rolę jaką pełniła i jaką powinna pełnić dziś szlachta w regionie podlaskim.

Zjazd w Pentowie zakończył się po godzinie 17:00. Na spotkaniu obecna były lokalne media - prasa oraz radio. Przeprowadzono wywiady z Prezesem oddziału oraz nowymi członkami Związku. Relacje ze spotkania emitowano w ciągu kolejnych dni w Radiu Białystok, z kolei obszerne sprawozdanie ukazało się w Magazynie Gazety Współczesnej nr 81 z dn. 26.IV. b.r.

Łukasz Lubicz-Łapiński
Prezes Oddziału

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com