Kronika

 

 

10 kwietnia 2005 r., Kraków, Spotkanie Wielkanocne Członków Oddziału Związku Szlachty Polskiej w Krakowie

Tym razem gościny użyczyła nam Pani Halszka Żuk Skarszewska h. Nałęcz przyjmując w progach swego krakowskiego mieszkania członków i sympatyków Związku. W spotkaniu, obok naszej Gospodyni, wzięli udział, ze strony władz oddziału: p. Norberta Tendera z Mocarskich h. Łada (Prezes Oddziału), 
p. Adam Jakacki h. Radwan (Wiceprezes) z małżonką p. Elżbietą z Lewickich Jakacką h. Rogala, p. Maciej Saryusz-Romiszewski h. Jelita (Sekretarz), p. Janusz Janota-Bzowski h. Nowina (Członek Zarządu Oddziału), oraz p. Jolanta Strażyc h. Krzywda, p. Adam Koczan-Koczanowski h. Nałęcz wraz z małżonką, p. Waldemar Wierzbicki h. Nieczuja - Członkowie Oddziału. Zaszczycił spotkanie swą obecnością ksiądz Jerzy Kontkowski SJ, herbu Ostoja, sympatyk naszego stowarzyszenia.

Ze zrozumiałych względów zebranie wypełniły treści i emocje związane z wydarzeniem, którym żyje obecnie cały świat – śmiercią i pogrzebem Ojca Świętego Jana Pawła II.

 Pani Prezes zreferowała wydarzenia z dnia 4 kwietnia 2005 r., w których uczestniczyła liczna delegacja Związku – była to modlitwa, złożenie wiązanki kwiatów i zapalenie zniczy przed budynkiem Kurii Metropolitarnej w Krakowie, przy ul. Franciszkańskiej 3 (słynne „papieskie okno”), gdzie delegacja Związku wpisała się do wyłożonej Księgi Kondolencyjnej.

Następnie ksiądz Jerzy podzielił się z nami bardzo osobistymi refleksjami na temat dorobku literackiego oraz dokonań filozoficznych, teologicznych 
i duszpasterskich Zmarłego. W dyskusji aktywnie głos zabrał pan Adam Jakacki. Stało się to okazją do pogłębionej refleksji nad rolą i pozycją Kościoła w naszej rzeczywistości.

Ze spraw Związku, oprócz zagadnień czysto organizacyjnych, poruszono temat nieuchronnie zbliżającego się Walnego Zebrania w Warszawie i konieczność powszechnego oraz aktywnego uczestnictwa w nim, przedstawiono także plany dotyczące kolejnych spotkań Oddziału.

Pan Adam Koczanowski i pani Halszka Żuk Skarszewska zaprezentowali nam kilka świeżo nabytych książkowych nowości wydawniczych, o tematyce pamiętnikarsko – historycznej.

Ponieważ nasze spotkanie wypadło w okresie Wielkanocy, nie zabrakło składanych sobie życzeń i suto zastawionego świątecznego stołu, a na nim tradycyjnego jajka. Po kilku godzinach uroczystego biesiadowania, pełni najlepszych życzeń udaliśmy się w drogę powrotną do domów, już myśląc o kolejnych spotkaniach.


Maciej Saryusz-Romiszewski h. Jelita
Sekretarz Oddziału Związku
w Krakowie

fot. Janusz Janota-Bzowski

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com