Kronika

 

 

11 czerwca 2005 r., Tarnogóra, Spotkanie wyjazdowe Oddziału Związku Szlachty Polskiej w Chełmie w Pałacu w Tarnogórze

Dnia 11 czerwca 2005 r. Oddział Chełmski Związku Szlachty Polskiej wraz z Kołem Drya uczestniczył w wyjazdowym spotkaniu w miejscowości Tarnogóra, majątku hr. Smorczewskiego, malarza zamieszkałego w Anglii, dawniej do 1918 r. majątku Czyżewskich h. Drya.

W spotkaniu uczestniczyli zaproszeni gości: pp. Piaseczyńscy z siostrą, pp. Tuszewscy z lubelskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Ziemiańskiego, p. Eugenia Tulejko piastunka pracująca niegdyś w pałacu w Tarnogórze, p. Ewelina Kuźma, studentka, która na Zjazd Studentów Archiwistyki przygotowała referat "Dokumentacja rodowa na przykładzie zbioru p. Izabeli Michalskiej", a dotyczącego rodu Czyżewskich, p. Mieczysław Jabłoński, który był bardzo pomocny w poszukiwaniach dokumentów rodu.

Zebranych, na progu pałacu powitała i zaprosiła do środka p. Izabela Michalska z Czyżewskich, Prezes Oddziału Związku w Chełmie. W hallu znajduje się kominek, na którym kiedyś widniał herb Drya. Goście podziwiali również klatkę schodową zbudowaną w stylu mauretańskim. Następnie towarzystwo przeszło do kościoła pw. św. Zofii, gdzie p. Prezes opowiedziała historię rodu Czyżewskich z Tarnogóry w oparciu o epitafia umieszczone w kościele oraz historię rodziny Rafała hr. Smorczewskiego i jego żony - Hiszpanki z pochodzenia.


Uczestnicy wzięli udział we mszy świętej odprawionej w rodzinnym kościele w intencji członków Rodu Czyżewskichpochowanych na cmentarzach całego świata oraz tych, których miejsce pochówku nie jest znane, jak ojciec p. Izabeli, śp. Roman Czyżewski zamordowany na zamku w Lublinie 11 czerwca 1942 r.

Z kościoła udano się na cmentarz, gdzie przy grobowcu Czyżewskich zaświecono znicze i złożono wieniec oraz kwiaty. Grobowiec Czyżewskich został w tym roku zabezpieczony przed wandalami przez gminę w Izbicy ze środków gminnych, za co na ręce wójta, p. Jerzego Babiarza złożono podziękowania.

Następnie powrócono do pałacu, gdzie obecnie mieści się zespół szkół, którego dyrektor wyraził zgodę na zwiedzenie budynku. Wzruszenie podczas zwiedzania udzieliło się wszystkim patrzącym na nieliczne elementy zachowanego, dawnego wyposażenia - kominek, klatka schodowa, piękne podłogi i cały budynek z wieżą. Wzruszenia dopełniły słowa p. Gieni, która mówiła: a tu stały łóżeczka dla dzieci, a tu stół szwedzki, czy kredens, a tu były 2 pokoje, z których jest dziś jedna sala lekcyjna, a tam taras, gdzie dziś są już resztki i stoi tylko ława we wgłębieniu na której niejeden oświadczał się swojej ukochanej. Dyrektorowi szkoły należy się szacunek za dbanie o zachowanie w całości budynku i otoczenia oraz przybliżanie młodzieży historii, chociaż pomalowanie na kolor grochowy trochę zabolało, bo ten dwór jak każdy polski dwór zawsze był biały...

Spotkanie zakończyło się skromnym posiłkiem i wspomnieniami z życia Czyżewskich, tych z Zemborzyc czy Czerniejowa. Nastąpiło zakończenie, ale wcześniej pp. Tuszewscy zaprosili nas do dworu w Maszowie niedaleko Tarnogóry, dziś odzyskanego, który remontują już od kilku lat i doprowadzają do stanu pierwotnego.

Następne spotkania Oddziału Związku w Chełmie odbędą się 22 października i 19 listopada.

Izabela Michalska z Czyżewskich h. Drya
Prezes
Oddziału ZSzP w Chełmie

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com