Kronika

 

 

12 czerwca 2005 r., Kraków, I Rocznica powołania Oddziału Związku Szlachty Polskiej w Krakowie.

Spotkanie Jubileuszowe 
Oddziału Związku Szlachty Polskiej w Krakowie
12 czerwca 2005 r.

Dnia 12 czerwca 2005 r. Oddział Związku Szlachty Polskiej w Krakowie obchodził pierwszą rocznicę swojego istnienia. Spotkaliśmy się w Katedrze na Wawelu, by wspólnie pomodlić się za Ojczyznę, Polaków, którzy ginęli w obozach śmierci i na bezdrożach Syberii oraz Członków Związku Szlachty Polskiej i ich Rodziny.

Podczas Mszy św. muzyczną oprawę zapewnił zespół młodzieżowy "Cantante Domino", z którym nawiązaliśmy współpracę w ramach naszej sekcji muzycznej.


Następnie udaliśmy się do Sali Różowej Hotelu Royal położonego u stóp Wawelu. Po wejściu do sali zostałam mile zaskoczona wiązanką kwiatów w żółto-fioletowych barwach, którą wręczył mi p. Adam Koczan-Koczanowski. Swoją obecnością zaszczycił nas Pan Jacek Romanowski herbu Bożawola, aktor Teatru Starego, który odczytał fragmenty książki Franciszka Starowieyskiego "Opowieść o końcu świata", w której autor przedstawił koniec epoki ziemiańskiej przypieczętowany tzw. "reformą rolną". Autor pisze, że pałac w Siedliskach spłonął w latach 70. W dzień Nowego Roku. Dziś go odbudowano, ale stanowi tylko "miejsce o nazwie Siedliska", gdzie stoi pusty budynek bez duszy. Po dawnym domu pozostały tylko wspomnienia.Gościem naszego spotkania był również Przewodniczący Studenckiej Międzyuczelnianej Organizacji Kresowiaków o/Kraków oraz absolwent Instytutu Rosji i Krajów Europy Wschodniej na Uniwersytecie Jagiellońskim pan Jan Zdanowski herbu Habdank. Wygłosił referat pt. "Szlachta Kurlandii i Inflant - polska czy niemiecka?".

Ponadto wśród gości znaleźli się m.in.: Pan Wolny Bubine, mieszkający na Białorusi historyk, absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego i Pan Adam Migo, kandydat na Członka ZSzP.

Od osób, które nie mogły przybyć otrzymaliśmy gratulacje. Pan Wacław Podbereski herbu Gozdawa odm., były Prezes Związku Szlachty Polskiej przesłał je drogą korespondencyjną wraz z referatem "Polskie Cmentarze Wojenne", które zebranym odczytał Pan Maciej Saryusz-Romiszewski h. Jelita, Sekretarz Oddziału.
Drogą telefoniczną gratulacje przekazali m.in. Pan Łukasz Lubicz-Łapiński, Prezes Oddziału w Białymstoku i Pani Eugenia Carter z Kuczyńskich herbu Ślepowron z USA.

Zaraz po powitaniu wznieśliśmy toast i zaśpiewaliśmy sto lat za Związek Szlachty Polskiej, by nadal trwał i rozwijał się. Dyskutowaliśmy podczas spożywania wspaniałego krokieta z pieczarkami, popijając barszczykiem. Uroczystość należy zaliczyć do bardzo udanych.

Norberta Tendera z Mocarskich h. Łada
Prezes Oddziału Związku
w Krakowie

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com