Kronika

 

 

17 grudnia 2005 r., Wrocław, Spotkanie opłatkowe wrocławskiego Oddziału Związku Szlachty Polskiej

Grudniowe spotkanie członków Oddziału Wrocławskiego ZSzP było niezwykłe, jako że przesiąknięte atmosferą nadchodzących świąt: spokojem i jednocześnie wielką radością! Niezwykłości przydawał też fakt, że po raz pierwszy odbyło się o nowej porze, bowiem w związku z warunkami zimowymi członkowie Oddziału zdecydowali, że również następne odbywać się będą w każdą ostatnią sobotę miesiąca o godz. 11:00. Wzięło w nim udział więcej niż zazwyczaj osób – zarówno członków Związku jak i zaproszonych gości. Byli to pp.: Mieczysław Kopeć herbu Kroje (Prezes) z małżonką Stefanią, Henryk Orłowski h. Jastrzębiec (Wiceprezes), Henryk Smolnicki h. Sas (Skarbnik), Adam Biliński h. Sas (Sekretarz), Andrzej Kożuchowski h. Doliwa (Członek Zarządu), Jan Saryusz-Wolski h. Jelita (Członek Zarządu), Wanda Lewicka z Gawrońskich h. Rawicz, Stefania Downarowicz z Narkiewiczów h. Wieniawa, prof. Jerzy Winkler h. własnego [Winkler], Kazimierz Romanowski h. Bożawola, Ryszard Lubicz-Woyciechowski h. Lubicz oraz Ilona Sapińska z Kluczyńskich h. Jasieńczyk. A także pp.: Maria Antonina Jabłońska (PTZ), dr Ryszard Adamowicz, Lucjan Górski, inż. Stefan Kuliński. Swoją obecnością po raz kolejny zaszczycił nas także Juliusz książę Czartoryski herbu Pogoń.


Pan Prezes witając wszystkich zaproponował, aby spotkanie rozpocząć od przygotowanego przez siebie referatu na temat wybranych rodów szlachty Wielkiego Księstwa Litewskiego. W jego wystąpieniu pojawiły się m.in. takie nazwiska jak: Piłsudski, Traugutt, Kościuszko, Mickiewicz, Orzeszko, Kraszewski, Moniuszko, Rodziewicz, Dołęga-Mostowicz.W następnej kolejności została przedstawiona i jeszcze raz ciepło przywitana, poznana na Walnym Zebraniu, pani Ilona Sapińska z Kluczyńskich, która została poproszona o kilka słów na temat Królewskiego Związku Szlachty Litewskiej, którego również jest członkiem. Obecni mogli dowiedzieć się, że założycielem tamtej organizacji był m.in. ojciec p. Ilony. Szanowna prelegentka opowiedziała także o strukturze Związku, podejmowanych przez niego inicjatywach i wreszcie akceptacji społeczeństwa litewskiego, którą cieszy się szlachta na Litwie szczególnie przy okazji podejmowanych akcji charytatywnych, o których dość często pojawiają się informacje w mediach!

Podczas spotkania trochę czasu poświęcono na zrelacjonowanie przebiegu Walnego Zebrania, na którym udało się uchwalić potrzebne zmiany w statucie Związku i które ostatecznie odniosło wielki sukces. Dokonali tego jego uczestnicy.

O mały włos nie zapomniano o najważniejszej części ostatniego zebrania w starym roku, od której właściwie powinno się ono było rozpocząć... Chodzi oczywiście o opłatek. Po złożeniu przez Prezesa Kopcia wszystkim najlepszych życzeń, nastąpiła „godzina serdeczności”, w trakcie której każdy z każdym łamał się opłatkiem i składał życzenia od siebie...

Wiele czasu poświęcono dyskusjom na pozostałe tematy i na nich właśnie upłynęła reszta czasu, na który było zaplanowane spotkanie wigilijne członków Oddziału Wrocławskiego ZSzP. Szczególnym momentem była chwila, w której książę Juliusz Czartoryski wyraził chęć zostania członkiem Związku i naszego oddziału oczywiście! Ukoronowaniem spotkania było wspólne zdjęcie pod orłem na tle świątecznej dekoracji „Karczmy”.

Adam Biliński h. Sas
Sekretarz 
Oddziału ZSzP we Wrocławiu

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com