Kronika

 

 

22 września 2005 r., Wrocław, Spotkanie szlachty Oddziału Wrocławskiego Związku Szlachty Polskiej.

Jeszcze jesień nie zdążyła ozłocić liści na drzewach, a członkowie Oddziału Wrocławskiego ZSzP już spotkali się, aby zacząć działać po długiej przerwie, związanej z wakacjami. Byli to pp.: Mieczysław Kopeć h. Kroje (Prezes), Henryk Orłowski h. Jastrzębiec (Wiceprezes), Henryk Smolnicki h. Sas (Skarbnik), Adam Biliński h. Sas (Sekretarz), Andrzej Kożuchowski h. Doliwa (Członek Zarządu), Jan Saryusz-Wolski h. Jelita (Członek Zarządu), Stefania Downarowicz z Narkiewiczów h. Wieniawa oraz prof. Jerzy Winkler h. własnego [Winkler].

Zebranie rozpoczął pan Prezes, który poinformował o otrzymaniu interesującego listu od swojego krewnego, p. Jerzego Kopcia h. Kroje, członka Związku z Niemiec. Następnie przedstawił wybrane fragmenty z książki „Polskie rody arystokratyczne” autorstwa Saturnina Sobola, która została zaprezentowana jeszcze w czerwcu, w Krobielowicach.

Resztę czasu poświęcono odłożonej wcześniej kwestii otwartego dla szerszej publiczności spotkania, na którym można by zaprezentować Związek Szlachty Polskiej. Obecni doszli do wniosku, że powinno ono przybrać formę spotkania dyskusyjnego, zaś świetną okazją ku temu są zbliżające się wybory prezydenta RP, a ściślej mówiąc ich druga tura. Osoby, które zabierały głos, podkreślały, że w związku z niską frekwencją w wyborach parlamentarnych na owym spotkaniu powinien paść apel o uczestnictwo w głosowaniu, a tym samym o korzystanie z praw, jakie daje demokracja. Uchwałą członków Oddziału przyjęto tytuł spotkania jako: „Wybory a dobro Polski”. Jednocześnie podjęto decyzję o zaproszeniu przedstawicieli zwycięzców wyborów parlamentarnych (partii Prawo i Sprawiedliwość), przy czym nikt nie miał wątpliwości co do tego, że planowana inicjatywa nie powinna przekształcić się w wiec wyborczy.

Trzeba przyznać, że w pracach organizacyjnych wykazał się p. Wolski, który już wcześniej zdążył rozejrzeć się za odpowiednim miejscem dla zgromadzenia. Z kolei p. Biliński obiecał zająć się plakatem-zaproszeniem.

Adam Biliński h. Sas
Sekretarz 
Oddziału ZSzP we Wrocławiu

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com