Kronika

 

 

24 czerwca 2005 r., Pałac w Krobielowicach, Spotkanie Oddziału Związku Szlachty Polskiej we Wrocławiu

Zebranie wyjazdowe członków Oddziału Wrocławskiego ZSzP, podobnie jak rok wcześniej, odbyło się w Krobielowicach, w gminie Kąty Wrocławskie. Wzięli w nim udział zarówno działacze Związku jak i zaproszeni goście. Wśród uczestników znaleźli się pp.: Mieczysław Kopeć herbu Kroje (Prezes) z małżonką, Henryk Orłowski h. Jastrzębiec (Wiceprezes), Henryk Smolnicki h. Sas (Skarbnik), Adam Biliński h. Sas (Sekretarz), Stefania Downarowicz z Narkiewiczów h. Wieniawa, prof. Jerzy Winkler h. własnego [Winkler], Kazimierz Romanowski h. Bożawola, a także pp.: Maria Antonina Jabłońska (PTZ), red. Anna Fastnacht-Stupnicka, prof. Andrzej Grodzicki (PTZ) oraz Witold Nekanda-Trepka.
Samo zebranie rozpoczęło się od przywitania wszystkich przez pana Prezesa oraz uroczystego wręczenia legitymacji członkowskiej 
p. Stefanii Downarowicz z Narkiewiczów h. Wieniawa, które zostało nagrodzone gromkimi brawami. Następnie p. Kopeć zaprezentował dwie ciekawe publikacje wydawnicze. Pierwsza pt. "Arystokrata bez krawata" pióra Jana Tyszkiewicza. Druga autorstwa Saturnina Sobola pt. "Tajemnice polskich rodów arystokratycznych". 
W dalszej kolejności przyszła pora na kilka informacji z działalności Związku, które przedstawił pan Prezes, a także ponowne zrelacjonowanie przebiegu majowego zebrania w Gdańsku, którego dokonał jego uczestnik, p. Adam Biliński. 
W trakcie spotkania, w związku z oficjalnym otwarciem tego dnia we Lwowie odrestaurowanego Cmentarza Orląt Lwowskich, członkowie Oddziału Wrocławskiego ZSzP uczcili symboliczną minutą ciszy dzielnych obrońców Lwowa, którzy ponieśli bohaterską śmierć za wolną Polskę. Jednocześnie zaraz po tym głośnymi oklaskami wyrażono uznanie dla władz ukraińskich za pozytywną decyzję w tej sprawie, która jest krokiem milowym na drodze naprawy stosunków polsko-ukraińskich w imię lepszej przyszłości!
Przed samym obiadem p. Adam Biliński zaprezentował jeszcze cenną rodową pamiątkę - a to dokument: potwierdzenie szlachectwa z 1793 r., który wzbudził spore zainteresowanie. Po tym nastąpiła przerwa...
Po spożyciu posiłku, na prośbę obecnych pan prof. Andrzej Grodzicki raczył łaskawie opowiedzieć o historii pałacu w Krobielowicach a także jego dawnych właścicielach - przede wszystkim pruskim feldmarszałku Blücherze, którego imponujące mauzoleum znajduje się niedaleko dawnych włości. 
Później toczyły się luźne rozmowy. Zakres ich był zaś ogromny: począwszy na osobistościach Uniwersytetu Wrocławskiego, poprzez dziurę ozonową, skończywszy na astronomii... Spotkanie zakończyła anegdota o kotach... :~)

Adam Biliński h. Sas
Sekretarz 
Oddziału ZSzP we Wrocławiu
Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com