Kronika

 

 

24 lutego 2005 r., Wrocław, Spotkanie Oddziału Związku Szlachty Polskiej we Wrocławiu

Zarówno członkowie ZSzP jak i zaproszeni goście przybyli do Dworu Polskiego na umówioną godzinę. Byli to pp.:
- Mieczysław Kopeć herbu Kroje (Prezes), Henryk Smolnicki h. Sas (Skarbnik), Adam Biliński h. Sas (Sekretarz), Andrzej Kożuchowski h. Doliwa (Członek Zarządu), Wanda Lewicka z Gawrońskich h. Rawicz, prof. Jerzy Winkler h. własnego [Winkler]. A także pp.: Bogdan Biliński (członek Rady Powiatowej Dolnośląskiej Izby Rolniczej), komandor Stefan Gołąbek (Polski Rajd Ekologiczny), Krystyna Machowska (Polski Rajd Ekologiczny), Ryszard Michałowski (Eko-Auto), Rafał Kwiatkiewicz oraz płk rez. Sił Zbrojnych RP, doktor nauk technicznych Wojskowej Akademii Technicznej Mieczysław Struś - kandydat na członka ZSzP, wraz ze swoim pupilem, psem bernardynem. 


Samo zebranie zapowiadało się ciekawie i jak się później okazało - takie też było, zostało bowiem prawie w całości poświęcone kontrowersyjnej sprawie biopaliw. Jego zasadniczą częścią był wykład pana Strusia pt.: "Polskie biopaliwa", dotyczący zarówno produkcji jak i wykorzystywania tego źródła energii (w tym wyników badań wpływu na silniki). Trzeba przyznać, że pan pułkownik, zajmując się nimi zawodowo, przedstawił zagadnienie bardzo szczegółowo. Kwestiami technicznymi szczególnie zainteresowany był p. Bogdan Biliński - sam - producent rzepaku, reprezentujący rolników z terenu gminy Kąty Wrocławskie w Radzie Powiatowej DIR. Pan Gołąbek zwrócił uwagę na to, że uprawa rzepaku, potrzebnego dla wytwarzania biopaliw, może być wielką szansą dla Polski - przede wszystkim zaś dla polskich gospodarzy, z czym wszyscy się zgodzili. To także ogromna nadzieja dla środowiska - przypomniał pan Struś, informując jednocześnie, że w pracach nad biopaliwami a nawet już w ich wprowadzaniu do użytku przodują Stany Zjednoczone Ameryki Północnej, w Europie zaś - Niemcy. 


Sprawa wydaje się ważna. Niewątpliwie też wszyscy zainteresowani czekają na regulacje prawne z tym związane, co leży w gestii właściwych władz państwa. Tym niemniej, korzystając z okazji i będąc przy głosie, szanowny prelegent pozwolił sobie przedstawić zarys społeczno-gospodarczego programu Ruchu Społecznego "Odrodzenie Polski", którego jest aktywnym członkiem. Tenże zaś, kryjący się pod zagadkową nazwą "10 >E<", zakłada m.in. rozwój ekologii oraz inne działania, mające na celu obronę polskich interesów narodowych w szczególności w ramach Unii Europejskiej.
To ostatnie oczywiście nie mogło przejść bez echa wśród obecnych... Naraz rozgorzała żywa dyskusja na temat sytuacji Polski po wstąpieniu do Unii Europejskiej. Każdy próbował przedstawić swoją ocenę tejże. Wskazywano nie tylko na korzyści - ale i na zagrożenia. Pan Bogdan Biliński na prośbę pana Kożuchowskiego raczył opowiedzieć o tym co się dzieje i jakie nastroje panują na polskiej wsi. Trzeba przyznać, że podjęty wątek był bardzo interesujący!...


Rozmowa trwała jeszcze dość długo i tylko, leżący pod stołem, pies nie był nią specjalnie zainteresowany, nawet gdy trzeba było już kończyć... :~)

Adam Biliński h. Sas
Sekretarz 
Oddziału ZSzP we Wrocławiu

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com