Kronika

 

 

29 maja 2005 r., Wycieczka historyczna - Tykocin i okolice, Oddział Związku Szlachty Polskiej w Białymstoku

Dnia 29 maja członkowie i sympatycy Białostockiego Oddziału Związku Szlachty Polskiej uczestniczyli w wycieczce historycznej po środkowym Podlasiu. Spotkanie rozpoczęło się zwiedzaniem zabytków Tykocina - kościoła fundacji Jana Klemensa Branickiego, synagogi żydowskiej i zamku królewskiego. Następnym punktem była miejscowość Pogorzałki, gdzie dzięki uprzejmości księdza proboszcza uczestnicy mieli możliwość zwiedzenia kościoła i symbolicznego cmentarza powstańców z 1863 r. i żołnierzy poległych w wojnie polsko-bolszewickiej.

Kolejną miejscowością była Jaworówka - wieś szlachecka położona w parafii dobrzyniewskiej. Członków Związku przywitał sołtys wsi - p. Tadeusz Jaworowski h. Lubicz. Historię miejscowości, dotyczącą szczególnie represji carskich z okresu powstania styczniowego przekazał Tomasz Danilecki - siostrzeniec sołtysa. Delegacja związkowa złożyła kwiaty i znicz pod pomnikiem ku czci osób pomordowanych i wywiezionych do Rosji mieszkańców wsi w 1863 roku.

Związek Szlachty Polskiej otrzymał zaproszenie do wzięcia udziału w obchodach rocznicy pacyfikacji wsi Jaworówka, które odbywają się we wrześniu każdego roku.Kolejnym przystankiem było miasteczko Knyszyn., gdzie dzięki uprzejmości p. Krzysztofa Bagińskiego - pracownika Urzędu Miejskiego - Wydziału Rozwoju Turystyki, mieliśmy możliwość podziwiać ślady dawnej świetności tego królewskiego miasta. 

Zwiedzany był m.in. kościół z XVI w., pozostałości królewskiego dworu w oraz rynek miejski, gdzie od niedawna stoi posąg Zygmunta Augusta - Króla Rzeczpospolitej, często przebywającego w swej knyszyńskiej rezydencji , gdzie również zmarł w 1573 r.

Ostatnim z punktów trasy wycieczki było Sanktuarium Maryjne w Krypnie - słynne już od XVIII w. z łask i cudów miejsce na Północnym Podlasiu. 

Całodzienna wyprawa zakończyć miała się ogniskiem w szlacheckiej miejscowości Kulesze Chobotki koło Tykocina, jednak ze względu na panujący tego dnia upał, grupa wycieczkowiczów postanowiła biesiadować w cieniu przy zimnych kiełbaskach i napojach chłodzących.

Łukasz Lubicz-Łapiński
Prezes Oddziału Związku Szlachty Polskiej
w Białymstoku

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com