Kronika

 

 

29 stycznia 2005 r., Warszawa, Drugie spotkanie Oddziału Związku Szlachty Polskiej w Warszawie. Referat Pana Olega Rosowieckiego pt. "Obrazki z życia szlachty XVII, XVIII i XIX w."

29 stycznia 2005 roku o godzinie 12:00 w południe, w budynku Zespołu Szkół nr 44 przy ul. Mandarynki 1, na warszawskim Ursynowie, miało miejsce drugie spotkanie Członków Warszawskiego Oddziału Związku Szlachty Polskiej.

W tym miejscu szczególne podziękowania należą się p. Iwonie Zawisza-Chrzanowskiej herbu Zadora za pomoc w zorganizowaniu sali na potrzeby spotkania, oraz p. dyrektorowi Jackowi Korotyńskiemu za wyrażenie zgody na zebrania w budynku szkoły bez dodatkowych opłat z naszej strony.

 

Spotkanie otworzył Prezes Oddziału – pan Krzysztof Orłowski herbu Lubicz, proponując następujący porządek obrad, który też został utrzymany:

  1. przywitanie Członków Oddziału
  2. podziękowanie p. Iwonie Zawisza Chrzanowskiej i p. dyrektorowi szkoły Jackowi Korotyńskiemu.
  3. Wręczenie legitymacji i deklaracji Członkom Oddziału w im. Zarządu Głównego. Pani Izabella Wiercińska herbu Wieże oraz pan Zenon Ilcewicz herbu Lubicz otrzymali deklaracje, zaś pan Mirosław Nadolski herbu Pierzchała legitymację Związku.
  4. Odczytanie sprawozdania z zebrania Oddziału w dn. 20 listopada 2004 r.
  5. Referat p. Olega Rosowieckiego, Konsultanta Genealogicznego Związku.
  6. Pytania i dyskusja związana z referatem.
  7. Informacja p. Iwony Zawisza – Chrzanowskiej dotycząca pomocy, którą Oddział mógłby udzielić dziecku w polskiej szkole w Grodnie.


Przed wystąpieniem Prelegenta można było opłacić składki członkowskie, otrzymać odznakę Związku oraz nabyć 12 i 15 numer Verbum Nobile.

Referat p. Olega Rosowieckiego nosił tytuł „Obrazki z życia szlachty XVII, XVIII i XIX wieku”. Przedstawiono w nim w ciekawy i barwny sposób, odwołując się do licznych tekstów źródłowych szczegóły z życia codziennego szlachty polskiej – od spraw związanych z mentalnością i wychowaniem, poprzez wystój dworków i rezydencji do wesel, pogrzebów, strojów i spraw kulinarnych.

 


Po trwającym ponad dwie godziny referacie nastąpiła seria pytań od Członków Oddziału do p. Olega Rosowieckiego.

Następnie ustalono, że na kolejne spotkanie zaprosimy prosząc o referat p. Adama Pszczółkowskiego, a jednym z pierwszych punktów będzie omówienie sprawy pomocy dla dziecka ze szkoły polskiej w Grodnie.

Spotkanie zakończyło się około godziny 15:45.

Henryk K. Grocholski
Sekretarz
Oddziału ZSzP w Warszawie

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com