Kronika

 

 

30-31 lipca 2005 r., Kurowo-Ciechanowiec, Pierwszy Zajazd Wysokomazowiecki, Oddział Związku Szlachty Polskiej w Białymstoku

W ostatnich dnia lipca Białostocki Oddział Związku Szlachty Polskiej zaproszony był do wzięcia udziału w imprezie plenerowej – I Zajeździe Wysokomazowieckim. Festyn zorganizowany przez Starostwo Wysokomazowieckie z p. starostą Jackiem Boguckim h. Krzywda na czele, nawiązywał do szlacheckiej historii tego zakątka Podlasia, gdzie ponad 50% mieszkańców stanowi drobna szlachta. Zabawa historyczna osadzona była w realiach „Potopu” szwedzkiego, które przybliżyła grupa historyczna w strojach i z bronią z XVII w.

Korzystając z pomysłu festynu w Surażu i wystawy w Jasionówce, stoisko Związku miało za zadanie zainteresować odwiedzających historią rodziny i genealogią. Służyły temu dostępne herbarze, które każdy zainteresowany mógł przeglądać w poszukiwaniu nazwisk i herbów. Uwagę uczestników festynu przykuwała także specjalnie na tą okazję przygotowana tablica zawierająca spis rodzin okolicznej szlachty (teren parafii: Płonka, Kobylin, Sokoły i Tykocin).

 

 


Łukasz Lubicz-Łapiński
Prezes Oddziału Związku Szlachty Polskiej
w Białymstoku

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com