Kronika

 

 

5 października 2005 r., Gdańsk, Zebranie Gdańskiego Oddziału Związku Szlachty Polskiej - "Prezydenci II i III Rzeczypospolitej"

Na zebraniu było obecnych 13 członków Oddziału i 2 Zarządu Głównego. Porządek zebrania był następujący:

Prezes Oddziału, p. Roman Podoski zapoznał obecnych z planowanymi spotkaniami na najbliższe kilka miesięcy:

9 listopada: spotkanie z gdańskim oddziałem Polskiego Towarzystwa Ziemiańskiego (zebranie otwarte)
15 grudnia: spotkanie opłatkowe
12 stycznia 2006: spotkanie z przedstawicielami Związku Tatarów Polskich (zebranie otwarte)

Prezes Oddziału poinformował zebranych o rezygnacji z funkcji Sekretarza Oddziału p. Wojmira Strzałkowskiego i zaproponował tę funkcję p. Andrzejowi Kopciowi, który od czasu rezygnacji Wojmira Strzałkowskiego w sierpniu br., pełnił obowiązki sekretarza. Zebrani zaaprobowali propozycję.

Prezes Oddziału poinformował o uroczystości, która odbyła się 18 września br. w kościele św. Jana w Gdańsku, w ramach obchodów 25-lecia Solidarności. Na uroczystości, uświetnionej występami Capela Gedanensis, prezydent Gdańska p. Paweł Adamowicz wręczył medale Solidarności 16 osobom, które zasłużyły się w okresie powstawania Solidarności i stanu wojennego. Pośród wyróżnionych osób znalazła się p. Jadwiga Kopeć, Skarbnik Zarządu Głównego ZSzP.Była ona aktywnym członkiem Związku od jego założenia, a od początku stanu wojennego, działała w strukturach podziemnych, pomagając ukrywającym się i prześladowanym członkom Solidarności. Jako przedstawiciel Solidarności utrzymywała kontakt z francuskim związkiem zawodowym Force Ouvrière, organizując wyjazdy wakacyjne dzieci z prześladowanych rodzin solidarnościowych do Francji, w latach 1982 –1990. W związku z tym, w całym tym okresie, organizowała dla wyjeżdżających dzieci kursy języka francuskiego. W efekcie tej akcji nawiązały się liczne przyjaźnie między rodzinami polskimi i francuskimi, a kilkoro dzieci opanowało język francuski w stopniu, który pozwolił im na ukończenie studiów we Francji.

Pan Zbigniew Hobgarski wygłosił bardzo ciekawy referat „Prezydenci Polski”. Przedstawił w nim wszystkich tytularnych prezydentów, poczynając od Gabriela Narutowicza, poprzez prezydentów na wychodźstwie, do czasów obecnych. Autor podał szczegóły biograficzne wszystkich prezydentów oraz własną ocenę prezydentów III Rzeczypospolitej.

Po referacie nawiązała się dyskusja na temat zbliżających się wyborów prezydenckich i kandydatów na prezydentów. Opinie były podzielone pomiędzy zwolenników Donalda Tuska i związaną z nim nadzieją poprawy gospodarki polskiej, oraz Lecha Kaczyńskiego, reprezentującego poglądy zbliżone do nauki Kościoła. Jedna z uczestniczek zebrania stwierdziła, że nie podoba się jej żaden z kandydatów i że znaleźliśmy się w sytuacji podobnej, jak podczas poprzednich wyborów, gdy trzeba było wybierać między złym i gorszym. Pogląd ten podzieliło kilka osób. Nie ulega wątpliwości, że wszyscy Członkowie Związku Szlachty Polskiej pójdą na wybory i zagłosują zgodnie ze swoim sumieniem i poglądami dla dobra Rzeczypospolitej.

Andrzej Kopeć herbu Kroje
Sekretarz 
Oddziału ZSzP w Gdańsku

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com