Kronika

 

 

6-7 sierpnia 2005 r., Kuczyn, Drohiczyn, Zjazd Rodu Kuczyńskich h. Ślepowron, Oddział Związku Szlachty Polskiej w Białymstoku

W dniach 6-7 sierpnia w Ziemi Drohickiej na Podlasiu odbył się I Zjazd Rodu Kuczyńskich. Uroczystość rozpoczęła się w gnieździe rodu - Kuczynie koło Ciechanowca referatem monograficznym pt. „Kuczyńscy h. Ślepowron w Ziemi Drohickiej od XV w. do XVIII w. – zarys dziejów rodziny” zaprezentowanym przez mgr. Tomasza Jaszczołta h. Awdaniec. Następnie, w kuczyńskim kościele parafialnym odprawiona została msza św. pod przewodnictwem Ordynariusza Łomżyńskiego Jego Ekscelencji ks. biskupa Stanisława Stefanka. Po mszy św. ks. Biskup dokonał poświęcenia kamienia węgielnego pod replikę średniowiecznej siedziby rycerskiej Floriana z Gąsiorowa – protoplasty rodu Kuczyńskich w Gródku koło Kuczyna.

Związek Szlachty Polskiej reprezentowany był przez delegację w składzie – Krzysztof Tołwiński h. Ogończyk v-ce Prezes Oddziału, Jerzy Wiszowaty h. Pierzchała – Członek Zarządu, Władysław Zambrzycki h. Kościesza. Na ręce organizatora zjazdu 
p. Gniewomira Rokosza-Kuczyńskiego – przyjaciela Związku Szlachty, delegacja przekazała list gratulacyjny od Zarządu Głównego ZSzP. Pierwszy dzień Zjazdu zakończył się Biasiadą Kasztelańską w plenerach Gródka Kuczyńskiego.

Kolejny dzień Zjazdu rozpoczynała o godz. 10.00 Msza Święta w katedrze w Drohiczynie koncelebrowana pod przewodnictwem Ordynariusza Drohiczyńskiego Jego Ekscelencji ks. Biskupa Antoniego Pacyfika Dydycza. Ostatnim punktem programu była konferencja „Ród Kuczyńskich w dziejach Drohiczyna” z udziałem m.in. prof. Józefa Maroszka oraz zwiedzanie zabytków i miejsc historycznych w mieście.

Łukasz Lubicz-Łapiński
Prezes Oddziału Związku Szlachty Polskiej
w Białymstoku


Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com