Kronika

 

 

1 marca 2006 r., Gdańsk, Spotkanie Zarządu Głównego z Gościem z dalekiej Odessy, p. Aleksandrem Łasińskim herbu Abdank.

1 marca 2006 r. odbyło się bardzo miłe spotkanie. Gościem Zarządu Głównego Związku Szlachty Polskiej był Pan Aleksander Łasiński herbu Abdank z Odessy na Ukrainie. Od wielu lat trwała korespondencja z Prezesem Związku. Tłumaczenie strony internetowej Związku na język ukraiński to zasługa Pana Aleksandra.

Biblioteka Związku Szlachty Polskiej wzbogaciła się o cenny i miły prezent - oprócz zdjęć ze starej XIX-wiecznej Odessy na CD otrzymaliśmy Metrykę Ruską (Wołyńską) - tomiszcze oprawne w skórę, a w niej sporo ciekawostek. To część archiwaliów wydzielona przez Rosjan z Metryki Litewskiej, którą oddali po pokoju ryskim z 1921r. do Warszawy. Przez lata badacze uważali, że to część Metryki Litewskiej, a tymczasem było to dzieło kancelarii koronnej.


Pan Łasiński myśli o założeniu Oddziału Związku na Ukrainie, albo lepiej kilku oddziałów - bo to ogromny kraj, w którego najróżniejszych zakątkach mieszka szlachta dawnej Rzeczypospolitej. Dowiedzieliśmy się wiele ciekawostek o sytuacji szlachecko-ukraińsko-polskiej w rejonie Kijowa i Odessy. Poza tym pan Aleksander to bardzo miły jegomość, więc czas upłynął na sympatycznych rozmowach. Jest przedsiębiorcą, który prowadzi wymianę handlową z Polską i będzie częściej bywał w Polsce - więc niewykluczone, że będziemy spotykać się częściej. Jak zapowiedział - już wysyła nowych polskich znajomych do Reprezentanta Regionalnego Związku w Bydgoszczy, gdzie firma ma swój "oddział".

Marcin Michał Wiszowaty
Prezes Związku

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com