Kronika

 

 

23 listopada 2006 r., Gdańsk, Spotkanie Gdańskiego Oddziału Związku Szlachty Polskiej Prelekcja Wiesława Horabika pt. "Szlachta Polska na Ukrainie – Mity i Fakty"

Zgodnie ze zwyczajem panującym w Związku Szlachty Polskiej, obok imprez zamkniętych, przeznaczonych wyłącznie dla Członków, organizujemy również spotkania otwarte - dla wszystkich zainteresowanych. Zazwyczaj są to wykłady naszych gości, zawsze na ciekawy temat.

23 listopada Oddział Gdański ZSzP zorganizował spotkanie z p. Wiesławem Horabikiem. Wykład Gościa był bardzo ciekawy i sprowokował żywą dyskusję. Wielu z obecnych zadawało szczegółowe pytania lub uzupełniało tematykę znając te zagadnienia z własnego doświadczenia lub z opowieści rodzinnych.


Dokonania literackie Wiesława Horabika:
Kilkanaście opowiadań w "Kamenie", "Radarze", "Konfrontacjach". Trzy opowiadania w zbiorze młodej prozy lubelskiej "Na widnokręgu" (Wydawnictwo Lubelskie 1974). Kilka książek na temat medycyny alternatywnej (Dr Burzyński z Teksasu), biografia "Elżbieta II - królowa dwóch epok" (Wydawnictwo Medium, Warszawa 1997), książka reporterska "Moja Ameryka". Książki o medycynie alternatywnej wydane w Stanach Zjednoczonych ("The Lonely Battle with Cancer", "Revolutionary Approach to Cancer"). W przygotowaniu książka o Ukrainie.

Dokonania dziennikarskie:
Kilkaset publikacji we wszystkich czołowych pismach Polski, m.in. Wprost, Polityka, Cash, Życie, Gazeta Wyborcza, The Warsaw Voice oraz polonijnych: Nowy Dziennik, Gwiazda Polarna, Świat Polski. Publikował teksty w The Guardian, The Citizen, The Nashville Banner, The European Voice. W latach 1989 - 1991 komentator spraw polskich dla radiowego programu BBC Newshour. W latach 80. korespondent w Polsce Amerykańskiej Agencji South-North News Service i dziennika The Guardian. Od maja 2003 współpracownik The European Voice. Komentator spraw europejskich dla ukraińskiej gazety "Dzień".

 

Prelekcja skoncentrowała się na omówieniu czterech mitów pokutujących w świadomości Ukraińców na temat polskiej dominacji:

1. Mit o brutalnej kolonizacji przez Polaków,
2. Mit o prześladowaniu Ukraińców po powstaniu Chmielnickiego, przed rozbiorami i pod zaborami,
3. Mit o prześladowaniu Ukraińców w okresie II Rzeczpospolitej
4. Mit o Wołyniu w odwecie za polskie represje.

Prelegent rozpoczął od pierwszych lat naszej obecności na Ukrainie podkreślając oczywiście znaczenie obu Unii: w Krewie i Lubelskiej a zakończył na sytuacji bieżącej i skomplikowanym układzie politycznym, który zawiera się w stwierdzeniu: „Rosja będzie sięgać po Polskę lub jej szkodzić przez Ukrainę”

Trzeba zaznaczyć, że wymowa tej prezentacji była niezwykle wyważona i nastawiona na obiektywizm historyczno-sąsiedzki. Poza niezbitą rolą Polski w kształtowaniu społecznego i kulturalnego pejzażu na Ukrainie, Autor przekazał prawdziwe fakty, acz nieliczne, świadczące również i o naszym daleko posuniętym nacjonalizmie.

Pan Wiesław Horabik był zachwycony niezwykle merytoryczną dyskusją i pytaniami zadawanymi ze znajomością rzeczy. Podkreślił, że nie będąc szlachcicem (po kądzieli posiada szlacheckich przodków) jest wielkim orędownikiem roli szlachty w utrzymywaniu tradycji narodowej i państwowości i nie dziwi się, że potomkowie szlachty kresowej znają swoją rolę.

Jest on autorem książki o Ukrainie, która ma się ukazać w pierwszym kwartale roku 2007.

Zarząd Główny i Oddział Gdański zgłosiły chęć zamówienia paru egzemplarzy i rozprowadzenia ich. Książka już teraz liczy ok. 300 stron i ma bardzo nietypową konstrukcję fabularno-historyczną.

Barbara Thun herbu Thun
Fot. Andrzej Kopeć herbu Kroje
Oddział ZSzP w Gdańsku

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com