Kronika

 

 

21 czerwca 2008 r., "Dzień Szlachecki" z udziałem delegacji Oddziału Związku Szlachty Polskiej we Wrocławiu

W sobotę 21 czerwca 2008 r. w mieście Kożuchów (pow. Nowa Sól, woj. lubuskie), odbył się "Dzień Szlachecki", na który organizatorzy: Kożuchowski Ośrodek Kultury i Sportu "Zamek" oraz władze miejskie zaprosili prezesa Oddziału Związku we Wrocławiu i osoby towarzyszące z naszego Oddziału.

Byli więc oprócz Prezesa M. Kopcia: Wiceprezes p. Andrzej Kożuchowski z żoną, p. Ryszard Lubicz-Woyciechowski z żoną oraz Juliusz ks. Czartoryski.
Po przyjeździe do zamku w Kożuchowie delegacja została zaproszona na kawę i herbatę przez tamtejszego dyrektora ("kasztelana"), a następnie około 20. młodych ludzi, z dyrektorem na czele, przebrało się w specjalnie na tą okoliczność uszyte stroje szlacheckie, aby  przemaszerować na miejscowy rynek miejski, gdzie rozpoczęto uroczystości.

Po przemówieniach organizatorów głos zabrał p. M. Kopeć, który m.in. poinformował o sytuacji szlachty przed rozbiorami. Naród Szlachecki to 10 procent ogółu ludności, to twórcy i obrońcy Państwa Polskiego. Po rozbiorach - udział w powstaniach narodowych i udział w odzyskaniu niepodległości w 1918 r. Następnie krótko omówił niszczenie tej warstwy społecznej przez okupantów niemieckich, sowieckich i rodzimych komunistów. Przekazał też informację o Związku Szlachty Polskiej i obecnej sytuacji osób, które szczycą się pochodzeniem szlacheckim.

Po prezesie głos zabrał wiceprezes Andrzej Kożuchowski, który poinformował o tym, iż jego przodkowie mieli posiadłości właśnie w mieście Kożuchów /tym właśnie/.
Kolejnym punktem programu była prezentacja średniowiecznych strojów i ubiorów szlacheckich, wystąpienie burmistrza, sesja fotograficzna, koncert i konkurs z nagrodami dla Alicji obchodzących w tym dniu swoje imieniny.

Spotkanie zakończyło się zwiedzaniem zamku i wystawnym obiadem dla zaproszonych gości, organizatorów, burmistrza i członków Rady Miejskiej, podczas którego prowadzono przyjacielskie rozmowy towarzyskie na tematy związane z rozwojem miasta, historią regionu i ruchem szlacheckim.

Mieczysław Kopeć h. Kroje
Prezes Oddziału Związku Szlachty Polskiej we Wrocławiu

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com