Kronika

 

 

29 listopada 2008 r., Zebranie członków Oddziału Wrocławskiego ZSzP

Jak się okazało, było to ostatnie zebranie Członków Oddziału Wrocławskiego ZSzP 2008 r., w którym wzięli udział:

- Mieczysław Kopeć herbu Kroje (Prezes), Andrzej Kożuchowski h. Doliwa (Wiceprezes), Henryk Smolnicki h. Sas (Skarbnik), Ryszard Adamowicz h. Leliwa (Sekretarz), Juliusz ks. Czartoryski (Członek Zarządu) z małżonką Elżbietą, Ryszard Lubicz-Woyciechowski h. Lubicz (Członek Zarządu), Wanda Lewicka z Gawrońskich h. Rawicz, Ilona Sapińska z Kluczyńskich h. Jasieńczyk, Stefania Downarowicz z Narkiewiczów h. Wieniawa, prof. Jerzy Winkler h. własnego [Winkler], Ryszard Kwiatkiewicz h. Gryf, Michał hr. Kwilecki h. Byliny oraz Adam Biliński h. Sas. Nadto swoją obecnością zaszczycili nas pp. Monika Janczewska oraz Juliusz Czertwan-Rodziewicz.
Spotkanie rozpoczęło się od powitania uczestników przez Prezesa Oddziału, który szybko przekazał głos p. Adamowi Bilińskiemu, jako że głównym tematem zebrania miały być wspomnienia p. Bilińskiego z jego jesiennej podróży na Ukrainę.

Pan Adam Biliński podzielił się swoimi wrażeniami z pobytu na Ukrainie w dniach od 21 września do 5 października br., która to podróż była związana z kontynuacją prowadzonych przez niego badań nad historią swojego rodu jak również rodów spokrewnionych, m.in. Azarkiewiczów, Burczyńskich, Czaplińskich, Kłodzińskich, Kłonowskich, Krajewskich,  Krzemińskich, Ostropolskich, Pławuszewskich, Sokołowskich, Szydłowskich, Śmiałkowskich, Śniechowskich, Tuzinkiewiczów, Zagórskich oraz Zdanowiczów. Była więc relacja z pracy w archiwach we Lwowie i Stanisławowie (Ivano-Frankivsk’u), były wyniki kwerendy w postaci wydruków ze stron internetowych p. Bilińskiego, dot. genealogii ww. rodów, które można znaleźć pod adresem: http://www.genealogia-rodowa.webpark.pl/ Były zdjęcia ze Lwowa, Stanisławowa i - wreszcie - z Tłumacza - miejscowości w byłym woj. Stanisławowskim, w której przed wojną mieszkała rodzina p. Adama Bilińskiego, do której w końcu udało mu się dotrzeć i w której spotkał się z bardzo życzliwym przyjęciem ze strony obecnych mieszkańców.

Drugim tematem poruszonym w trakcie opisywanego zebrania były wspomnienia rodzinne pana Juliusza Czertwan-Rodziewicza, który m.in. przybliżył nam genezę przydomku swojej linii rodu oraz który - często w przezabawny sposób - przywoływał różne anegdoty z dziejów swojej rodziny.

Pani Ilona Sapińska ponowiła zaproszenie do Antonina na obchody 160-tej rocznicy urodzin Fryderyka Chopina, w trakcie których (w lutym 2009 r.) ma się odbyć koncert z udziałem litewskiej szlachcianki – członka KZSzL.

Postanowiono także o organizacji spotkania opłatkowego - już w Nowym Roku, w styczniu, na które to spotkanie chcielibyśmy zaprosić bpa Andrzeja Siezieniewskiego.

Adam Biliński

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com