Kronika

 

 

12 grudnia 2009 r., przedświąteczne spotkanie Warszawskiego Oddziału ZSzP

W dniu 12 grudnia br. w sali konferencyjnej Muzeum Niepodległości w Warszawie (dawny pałac Przebendowskich) odbyło się przedświąteczne (opłatkowe) spotkanie Członków i Sympatyków Warszawskiego Oddziału ZSzP.

 

Uroczystość, w której uczestniczyło kilkadziesiąt osób, rozpoczął wykład pani dr Ireny Kotowicz –Borowy ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego, zatytułowany „Kultura drobnoszlachecka na pograniczu wschodnim”. Prelegentka na podstawie przeprowadzonych przez siebie badań etnograficznych w niezwykle ciekawy sposób omówiła współczesne obyczaje i stan świadomości historycznej wśród przedstawicieli rodzin drobnoszlacheckich na byłych i obecnych wschodnich kresach Polski. Wykład był bogato ilustrowany materiałem zdjęciowym zgromadzonym podczas badań terenowych.

 

Następnie pani Barbara Dobrzyńska, sympatyczka ZSzP i aktorka Teatru Polskiego w Warszawie, przybliżyła zebranym postać swojego wuja Tadeusza Fijewskiego (14.07.1911 – 12.11.1978), jednego z największych polskich aktorów teatralnych i filmowych, znanego między innymi z roli Anatola Kowalskiego w serii filmów o Panu Anatolu, jak również z roli Ignacego Rzeckiego w „Lalce” w reżyserii Wojciecha Hasa czy też Kuby w „Chłopach”.

 

Tadeusz Fijewski rozpoczął swoją aktorską karierę w wieku 10 lat, debiutując w 1921 r. w „Chorym z urojenia” na scenie Teatru Polskiego.  Na deski Teatru Polskiego powrócił w 1968 r. i z teatrem tym pozostał związany aż do śmierci.
Kończąc, pani Barbara Dobrzyńska poprosiła zebranych o wsparcie jej wniosku do Dyrekcji Teatru Polskiego o upamiętnienie tego wybitnego polskiego aktora poprzez nadanie Scenie Kameralnej Teatru Polskiego imienia Tadeusza Fijewskiego. Chętni mieli możliwość złożenia swojego podpisu na liście poparcia załączonej do wniosku, co też w ogromnej większości uczynili.

 

Kolejnym punktem spotkania było uroczyste przyjęcie panów Ireneusza Jastrzębskiego h. Ślepowron oraz Adama Roguskiego h. Ostoja w poczet członków Związku Szlachty Polskiej. Z upoważnienia Zarządu Głównego legitymacje i deklaracje członkowskie nowym członkom wręczył pan Adam Pszczółkowski h. Szeliga – Prezes Warszawskiego Oddziału ZSzP.


Na zakończenie, w rodzinnej, świątecznej scenerii, przy choince i śpiewie kolęd, zebrani podzielili się opłatkiem i złożyli sobie świąteczne życzenia.


Po spotkaniu tradycyjnie już chętni udali się na wspólny obiad do restauracji ”U Fiszera” przy Pl. Bankowym.
Więcej zdjęć ze spotkania Oddziału ZSzP w Warszawie znajdą Państwo w Galerii Zdjęć.

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com