Kronika

 

 

2 kwietnia 2009 r., Gdańsk. Zebranie członków Oddziału Gdańskiego ZSzP.

 

Nasze kolejne zebranie odbyło się w czwartą rocznicę odejścia Jana Pawła II. Choć było zorganizowane nie z tego powodu, oczywiście uczciliśmy ten fakt i korzystając z obecności ks. Kanonika Stanisława Kalinowskiego h. Ślepowron z Malborka mogliśmy wysłuchać Jego wspomnienia o Ojcu Świętym, z którym spotykał się pary razy na pielgrzymkach do Ojczyzny. Na zakończenie odmówiliśmy modlitwę za rychłą beatyfikację Papież Polaka.

Na początku spotkania Prezes Ciundziewicki powitał wśród nas nowych Członków - pp. Teleżyńskich h. Gozdawa i wręczył im legitymacje związkowe.

2 kwietnia 2009 r., Wrocław Zebranie członków Oddziału Gdańskiego ZSzP.

 

2 kwietnia 2009 r., Wrocław Zebranie członków Oddziału Gdańskiego ZSzP.Po tej uroczystej chwili nastąpiła multimedialna prezentacja Andrzeja Wadowskiego Pietrzkiewicza h. Ostoja, który przekazał nam niezwykle ciekawe szczegóły swoich poszukiwań genealogicznych na Litwie i w Petersburgu. Parę lat temu zaczynał praktycznie od zera, jako że jego ojciec zmarł na tyle wcześnie, że nie bardzo miał okazję zaopatrzyć syna w podstawową wiedzę o rodzinie. Na szczęście nasz czwartkowy prelegent jest z wykształcenia historykiem więc automatycznie niektóre fakty mógł łatwiej ze sobą powiązać znając okoliczności i uwarunkowania z przeszłości. Pełni podziwu słuchaliśmy o detektywistycznym śledztwie ustalającym imiona dziadka i pradziadka oraz powodu spóźnionego ślubu a także o wykryciu fałszowania dokumentu parafialnego w 19 wieku. Zainteresowani mieli okazję skorzystać z fizycznych i internetowych adresów archiwów naszych wschodnich sąsiadów oraz praktycznych informacji dotyczących zasobów tychże a także cen za odbitki dokumentów.

Strona internetowa Pietrzkiewiczów: http://www.wadowscypietrzkiewicze.republika.pl


Na zakończenie swojego wystąpienia p. Pietrzkiewicz zaprezentował nam rezultaty swoich wypraw w strony rodzinne na Litwie skąd przywiózł wielkie ilości zdjęć grobów polskich na litewskich cmentarzach. Założył w tym celu osobną stronę internetową, aby umożliwić potencjalnym zainteresowanym odnalezienie miejsca pochówku swoich przodków: www.grobynakresach.republika.pl

2 kwietnia 2009 r., Wrocław Zebranie członków Oddziału Gdańskiego ZSzP.Nasze spotkanie odbyło się w cieniu archikatedry oliwskiej, w której parę godzin później, o godzinie 21:37 odbył się krótki koncert orkiestry Filharmonii Bałtyckiej pod dyrekcją Kaja Bumann’a i 11 chórów, upamiętniający śmierć Jana Pawła II.

 

                                                                                                          Barbara Thun

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com