Kronika

 

 

20 listopada 2009 r., genealogia genetyczna Y-DNA na spotkaniu zorganizowanym przez Oddział ZSzP w Białymstoku

W dniu 20 listopada 2009 r. w Białymstoku w Hotelu „Pod Herbem” odbyło się spotkanie zorganizowane przez Białostocki Oddział Związku Szlachty Polskiej poświęcone genealogii genetycznej Y-DNA. Licznie przybyli na spotkanie członkowie Oddziału oraz goście mieli możliwość zapoznania się z nową metodą badań genealogicznych.

Jako pierwszy głos zabrał Pan Łukasz Lubicz Łapiński – Prezes Oddziału Związku Szlachty Polskiej w Białymstoku, przedstawiając podstawowe informacje na temat ludzkiego kodu DNA, zasad jego dziedziczenia oraz możliwości, jakie dla genealogii rodzinnej wynikają z jego odczytania.

Następnie Pan Kaj Małachowski – konsultant ZSzP oraz Kierownik projektu „DNAstia – badania DNA Szlachty Środkowo-Europejskiej” zapoznał zebranych z głównymi ludzkimi grupami genetycznymi Chromosomu Y tzw. Haplogrupami oraz przekazał informacje na temat założeń i wyników Projektu, do którego należy spora grupa członków ZSzP.

Jako ostatni wystąpił Pan Andrzej Szalewicz – autor książki „Rodopis Szalewiczów. Czy wszyscy pochodzimy od wspólnego przodka.”, przedstawiając prace nad książką i nowatorskie badania DNA, które jako jeden z pierwszych w Polsce prowadził w odniesieniu do swojej rodziny o udokumentowanej genealogii sięgającej XVI w. Wyniki można było oglądać na przygotowanych prezentacjach multimedialnych.

Podczas spotkania istniała możliwość nabycia w cenie promocyjnej książki Pana Szalewicza oraz wydawnictw Związkowych.

W spotkaniu wzięło udział blisko 50 osób, a ożywiona dyskusja trwała do późnych godzin wieczornych. Na spotkaniu obecne były również lokalne media, a przede wszystkim Radio Białystok, reprezentowane przez red. Marcina Tomkiela, który przygotował relację ze spotkania oraz przeprowadził wywiady z prelegentami.
Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com