Kronika

 

 

28 listopada 2009 r., o szlachciankach z Kotlic i szlacheckich numizmatach z Mennicy Polskiej na zebraniu Oddziału ZSzP w Warszawie

W dniu 28 listopada 2009 r. w sali konferencyjnej Muzeum Niepodległości (dawny pałac Przebendowskich)  odbyło się zebranie Oddziału Związku Szlachty Polskiej w Warszawie, któremu przewodniczył Pan Adam Antoni Pszczółkowski – Prezes Oddziału.

Uczestnicy spotkania mieli m.in. możliwość wysłuchania niezwykle interesującej prelekcji Pani Ireny Szanser (Członka Zarządu Oddziału ZSzP w Warszawie), zatytułowanej "Patriotyzm, religijność i tradycje rodzinne szlachty". Prelegentka przedstawiła obecnym sagę rodu Chelińskich, z którym  jest blisko spokrewniona.  Prelekcji towarzyszyła prezentacja komputerowa przedstawiająca stare fotografie rodzinne oraz drzewo genealogiczne Chelińskich. W sielski i romantyczny nastrój wprowadziła wszystkich "Muzyka Dworku Szlacheckiego" kompozytora Macieja Łuszczkiewicza, której można było wysłuchać podczas prezentacji.  

Przyczynkiem do powyższej prelekcji jest dopiero co wydana książka autorstwa Ireny Szanser zatytułowana "Śladami dziewięciu córek Chelińskich z Kotlic". Opisuje ona historię córek Franciszka i Antoniny Chelińskich, które przyszły na świat w majątku Kotlice w drugiej połowie XIX wieku, a także historię ich dzieci i dalszych potomków. Franciszka – jedna z córek Chelińskich była babką autorki.

Miłym akcentem było odczytanie przez Panią Iwonę Zawiszę-Chrzanowską (Sekretarza Oddziału ZSZP w Warszawie) fragmentów wyżej wspomnianej książki, którą można było nabyć w przerwie spotkania.
Kolejnym niezwykle istotnym punktem zebrania była zorganizowana specjalnie z myślą o Związku Szlachty Polskiej premiera numizmatu przedstawiającego herb Jastrzębiec. Numizmat ten rozpoczyna nową kolekcję Mennicy Polskiej S.A. zatytułowaną „Herbarz Szlachty Polskiej", w ramach której ukażą się numizmaty przedstawiające na rewersie najbardziej znane polskie herby szlacheckie.

Wydarzenie to zasługuje na tym większą uwagę, że powyższa kolekcja numizmatów powstaje przy poparciu Związku Szlachty Polskiej i aktywnym udziale członków Związku. Przede wszystkim należy zaznaczyć, że autorem projektu graficznego numizmatów (tak awersu jak i rewersu) jest Pan Waldemar Malinowski – Konsultant Związku do spraw plastycznych i heraldycznych. Projekt od strony merytorycznej konsultowany jest natomiast z Panem Kajem Małachowskim – Konsultantem Związku do spraw heraldycznych, który jest również autorem opisów herbów załączanych do każdego numizmatu.

Na spotkaniu obecny był przedstawiciel Mennicy Polskiej, Pan Grzegorz Grabarczyk, który dokonał uroczystej inauguracji i prezentacji nowej kolekcji, a także zaznajomił zabranych z procesem projektowania i wytwarzania numizmatów. Głos zabrał również Pan Kaj Małachowski, który przybliżył rolę członków Związku w całym projekcie, a także dokonał merytorycznej prezentacji numizmatu przedstawiającego  herb Jastrzębiec, który dostępny będzie w sprzedaży w liczbie 2000 sztuk. Podziękował także Prezesowi Związku za wsparcie projektu oraz Panu Henrykowi Wąsowskiemu (Członkowi Zarządu Głównego) za pomoc w prawidłowej redakcji łacińskich napisów widocznych na numizmatach.

Po zakończeniu premiery przewidziana była możliwość zakupu numizmatów.
Obok powyższych punktów zebrani mieli również możliwość wysłuchania relacji i sprawozdań z wydarzeń, które w ostatnim czasie odbyły się z inicjatywy Związku, bądź z udziałem jego członków lub przedstawicieli.  Między innymi Pan Tomasz Jaxa -Chamiec i Pani  Teresa  Poniewierska  podzielili się wrażeniami  z pielgrzymki  na Jasna Górę, zorganizowanej w dniach 6-7 listopada br. przez Polskie Towarzystwo Ziemiańskie.

Po zebraniu tradycyjnie już chętni udali się na wspólny obiad do restauracji "U Fiszera" przy Pl. Bankowym.
Więcej zdjęć ze spotkania Oddziału ZSzP w Warszawie znajdą Państwo w Galerii Zdjęć.

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com