3 lipca 2010 r. na spotkaniu Oddziału Gdańskiego ZSzP relacja Pani Jadwigi Kopeć z wyjazdu na Ukrainę.

W dniu 3 lipca 2010r. Zarząd Oddziału Gdańskiego Związku Szlachty Polskiej zorganizował otwarte spotkanie dla swoich członków i sympatyków przy kawie i ciastku w Sali klubowej przy Archikatedrze Oliwskiej, na którym Pani Jadwiga Kopeć przedstawiła bardzo interesującą prezentację multimedialną ze swego wyjazdu na Ukrainę.

Był to już piąty wyjazd Pani Jadwigi do tego kraju, śladami bohaterów Trylogii Sienkiewicza z kawałkiem Huculszczyzny, potem był Wołyń, pobyt  w Truskawcu i wędrówka po Bukowinie, częściowo Ukraińskiej.Dowiedzieliśmy się z bogato ilustrowanej pięknymi zdjęciami prezentacji na dużym ekranie, że to już inny kraj niż 10 lat temu - widać przemiany związane z wprowadzeniem gospodarki rynkowej i otwarciem na świat. 10 lat temu nie bardzo było gdzie przenocować - noclegi były przeważnie w prywatnych mieszkaniach Polaków, obecnie są tam hotele odpowiadające zachodnim standardom.

„Szukaliśmy na Ukrainie śladów historii Polski. To, co zwiedzaliśmy – to jest to, co stworzyli Polacy, być może czasem o ruskich rodowodach, ale Polacy. Oglądaliśmy rezydencje magnackie, zamki obronne, pałace należące do Radziwiłłów, Potockich, Koniecpolskich, Sanguszków, Czartoryskich, Lubomirskich, Ostrogskich, Wiśniowieckich, Tarnowskich i Fredrów.




Ziemie te, od roku 1386 związane z Koroną jako Wielkie Księstwo Litewskie, lub te w części południowo zachodniej, znacznie wcześniej należące do Korony, od r. 1569 zostały włączone w całości do Korony i w jej granicach pozostawały do roku 1795, czyli do III rozbioru Polski. Następnie włączone do Rosji lub do Austro – Węgier, po roku 1918, aż do wybuchu II wojny światowej,  w większości znajdowały się w granicach II RP.

Przewodnik, z obowiązku ukraiński, opowiada nam historię tych rodów, starannie omijając związki z państwem polskim. Część naszego towarzystwa, ta młodsza nie interesowała się historią i grzecznie przyjmowała to co słyszała, ale ciekawostka – grupa młodych ludzi z Stanisławowa wystąpiła do władz o przywrócenie dawnej nazwy zamiast obecnej Iwanofrankowsk.”

Prezentacja bardzo ciekawa , interesująco przedstawiona dużym nakładem pracy, za co Pani Jadwiga Kopeć otrzymała serdeczne podziękowanie od Prezesa, zbierając ogromne brawa od licznie przybyłych na to spotkanie naszych członków i sympatyków.

W drugiej części spotkania Prezes Oddziału Gdańskiego ZSzP złożył sprawozdanie z działalności za I półrocze r. 2010 i przedstawił plan pracy na drugie półrocze b.r., które zostały przez zebranych przyjęte.Opracowano przy współpracy i na podstawie materiałów oraz zdjęć Pani Jadwigi Kopeć.

 /-/ Prezes ZSzP o/Gd.
Bogdan Ciundziewicki

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com