Kronika

 

 

9 lipca 2011 r., przedstawiciele ZSzP na zjeździe ziemiaństwa Ziemi Łomżyńskiej w Drozdowie

W dniu 9 lipca 2011 r. w dworze Lutosławskich w Drozdowie (obecnie siedziba Muzeum Przyrody) odbył się zjazd ziemiaństwa Ziemi Łomżyńskiej. W zjeździe noszącym tytuł „Spotkanie Pokoleń w Kręgu Kultury Ziemiańskiej" uczestniczyli również przedstawiciele ZSzP, w tym pp. Michał Niemirowicz-Szczytt – Członek Zarządu Głównego i Rzecznik Prasowy ZSzP oraz Hubert Massalski – Członek Zarządu Oddziału Warszawskiego ZSzP.

Spotkanie składało się z dwóch części merytorycznych. Cześć pierwsza poświęcona była przedstawieniu dziedzictwa ziemiaństwa łomżyńskiego. W części drugiej przedstawiciele zaproszonych organizacji mieli możliwość zaprezentowania ich dorobku oraz wkładu w badanie i popularyzacje historii szlachty tego regionu.

W ramach drugiego bloku tematycznego w imieniu ZSzP głos zabrał p. Michał Niemirowicz-Szczytt, który omówił historię, cele i charakter Związku, a także zachęcił zebranych spełniających statutowe warunki członkostwa do wstąpienia w szeregi naszego Stowarzyszenia.


Po części konferencyjnej Zjazdu zebrani udali się na pobliski cmentarz parafialny, gdzie miało miejsce uroczyste złożenie kwiatów i zapalenie zniczy na grobowcu rodziny Lutosławskich.

Zjazd zakończyła uroczysta Biesiada Bracka, której przewodziło Bractwo Kurkowe "Pospolite Ruszenie".

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com