KOMUNIKAT PRASOWY

Szanowni Państwo,

wysunięcie przez polskie władze kandydatury Jacka Saryusz-Wolskiego na funkcję Przewodniczącego Rady Europejskiej spowodowało publiczne zainteresowanie formą jego nazwiska. Mając powyższe na względzie, pragniemy wyjaśnić kontekst powstawania tego typu nazwisk.

Człon nazwiska „Saryusz" jest związany ze szlacheckim herbem Jelita. Zgodnie z legendą rycerz Florian Saryusz (Florian Szary) miał otrzymać ten herb od Władysława Łokietka za zasługi w bitwie z Krzyżakami pod Płowcami w 1331 roku. Część rodów pieczętujących się herbem Jelita w nawiązaniu do tej legendy zaczęła używać przydomka Saryusz jako elementu swojego nazwiska. Stąd też mamy np. Saryusz-Bielskich, Saryusz-Gomolińskich, czy też Saryusz-Romiszewskich.

Również niektóre rody pieczętujące się innymi herbami, używają w nazwiskach charakterystycznych dla siebie przydomków. I tak w nazwiskach osób pieczętujących się herbem Łabędź występuje przydomek Dunin (np. Dunin-Borkowski), a pieczętujących się herbem Ślepowron – przydomek Korwin (np. Korwin-Piotrowski).

W niektórych nazwiskach złożonych pojawia się wprost nazwa posiadanego herbu. Przykładowo w nazwisku Korybut-Woroniecki człon Korybut to właśnie herb, którym pieczętuje się ród Woronieckich. Podobnie sprawa ma się z nazwiskiem Wieniawa-Długoszowski, w którym człon Wieniawa to nazwa herbu.

W praktyce powstają również wątpliwości dotyczące odmiany względnie nieodmienności wskazanych powyżej części nazwisk. Zachęcamy do zapoznania się z załączoną do niniejszego komunikatu opinią naszego eksperta genealogicznego Adama A. Pszczółkowskiego, który na przykładzie przydomka Saryusz opisuje zasady i praktykę, która wytworzyła się w tym obszarze.

Przekazane Państwu właśnie informacje nie wyczerpują całości obszernego tematu, jakim są nazwiska złożone pochodzenia szlacheckiego. Zachęcamy zatem Państwa do kontaktu ze Związkiem Szlachty Polskiej w razie zainteresowania konkretnymi rodzinami używającymi tego typu nazwisk.

Z poważaniem,

Michał Niemirowicz-Szczytt
Rzecznik Prasowy
Związku Szlachty Polskiej
e-mail: This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it
tel. kom.: (0048) 608-637-573
www.szlachta.org.pl

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com