Uniejów

Cmentarz rzymsko-katolicki w Uniejowie


Uniejów jest miastem leżącym nad Wartą. Wzmiankowano go już w 1136 roku. W średniowieczu był własnością arcybiskupów gnieźnieńskich, a nawet ich główną siedzibą. Do dzisiejszego dnia zachował się zamek arcybiskupi i gotycki kościół kolegiacki.W lesie, przy północnym wjeździe do Uniejowa, znajduje się cerkiew, która była jednocześnie miejscem spoczynku hrabiego Tolla i jego rodziny. Toll był carskim generałem, który otrzymał dobra uniejowskie wraz z zamkiem za tłumienie powstania listopadowego.

Na północnym przedmieściu Uniejowa ulokowany został cmentarz rzymskokatolicki. Zachowało sięna nim kilka ciekawych obiektów związanych z okolicznym ziemiaństwem.

Niemal na wprost wejścia, po lewej stronie alei głównej, znajduje się potężny grobowiec z piaskowca. Ogromna krypta przykryta jest piaskowcowym, niemal płaskim sklepieniem, na którym ulokowano obelisk. Całość obramowano słupami rzeźbionymi w piaskowcu, które umieszczono na brzegach budowli - słupy te podtrzymywały rurkowane ogrodzenie, które częściowo zachowało się do dziś.

Wielostopniowo pomnik - obelisk, umiejscowiony z tyłu budowli, posiada w górnej części znakomity medalion, odlany wypukle z metalu, przedstawiający podobiznę mężczyzny - najprawdopodobniej Stanisława Pieczyńskiego - obywatela ziemskiego (l. 49 - † 17 VI 1898), zmarłego w dobrach swych Czepów, któremu poświęcono epitafium na frontonie obelisku. Medalion posiada sygnaturę na spodnim obrzeżu. Wynika z niej, że jego twórcą był łódzki rzeźbiarz Urbanowski. Obok nazwiska i nazwy miasta umieszczono datę: 15 X 1900.

Z tyłu obelisku, nad wejściem do krypty, wykuto drugie epitafium dla małżonków Pieczyńskich: Ignacego (l. 66 † 20 I 1887) i Anny z Ligowskich (l. 65, † 6 VI 1891).

Po lewej stronie grobowca pod płaską płytą z piaskowca pochowano Teodora Zajączka (9 XI 1838 - 24 I 1905) - byłego obywatela i sędziego.

Po prawej stronie alei głównej, niedaleko wejścia - przy uliczce biegnącej wzdłuż ogrodzenia, znajduje się neogotycki pomnik z piaskowca. Pochowano tu Teofila Pieczyńskiego (l. 75, † 8 VII 1885) - doktora medycyny, oficera b. Wojsk Polskich, właściciela wsi Rożniatów wraz z małżonką - Katarzyną Heloizą Pieczyńską z domu Hastier du Moussai (ur. we Francji w 1829r., zm. w Kaliszu w 1907r.). Ciekawy kamieniarsko pomnik wykonała firma Walicki i Ginter z Kalisza.

Kilka metrów dalej idąc w prawo wybudowano bezstylowy grobowiec dla rodziny Wieniawa-Długosz (rolników, obywateli Uniejowa).

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com