Wróblew

Cmentarz rzymskokatolicki we Wróblewie koło Sieradza


Wróblew jest niewielką wsią leżącą siedem kilometrów na zachód od Sieradza. Cmentarz rzymskokatolicki znajduje się przy samej trasie do Kalisza.

Po przekroczeniu bramy cmentarnej i przejściu kilku metrów można zobaczyć kościółek cmentarny. Jest to eklektyczna budowla pokaźnych, jak na wiejską nekropolię, rozmiarów. Do wnętrza prowadzą bogato rzeźbione w symbole religijne drzwi. Nad wejściem do budowli umieszczono tablicę z napisem: Kaplica Nałęcz- Nieniewskich.

 

Na lewo od bramy, przy samym ogrodzeniu znajduje się naoklasycystyczny grobowiec z wytłaczanymi tablicami z blachy. Epitafium od strony ogrodzenia poświęcono Ignacemu Korab - Piątkowskiemu (l. 56, † 21 IV 1879). Pod nim umocowano podobną tablicę, lecz wykonaną współcześnie dla Konstantyny Ignacji Piątkowskiej (1866-1941) etnografki i literatki Ziemi Sieradzkiej. Piątkowscy posiadali majątek w pobliskim Smardzewie. Pokaźny grobowiec otoczony żeliwną kratą posiada jeszcze jedno epitafium na blasze - tym razem okrągłe. Umieszczono je u szczytu budowli od strony cmentarza. Poświęcono je Bolesławowi Habdank - Białobrzeskiemu
(l. 44, † 1887). Nad wejściem do grobowca zamontowano współczesną tablicę wmurowaną 11 VI 1991 roku, w dniu nadania miejscowej szkole imienia literatki. Na tablicy wykuto fragment jej wiersza :

Gdy śladu po mnie nawet nie zostanie
a tylko wicher w posępnej żałobie
będzie ci szeptał pieśni mojej łkanie
wspomnij ty o mnie


Obok wspomnianej budowli umieszczono drugi grobowiec o cechach neoklasycystycznych. Spoczęli tu Jan Kanty Piątkowski (l. 70), Helena z Oczosalskich Piątkowska (l. 77) i Feliks Konstanty Piątkowski (l. 100). Pod nazwiskami umieszczono datę 1865.

Najciekawszym obiektem cmentarza we Wróblewie jest grobowiec czy raczej kaplica grobowa z napisem nad wejściem Grób Feliksa Jasieńczyk - Radońskiego. Budowlę usytuowano około 30 metrów za kaplicą cmentarną, pod przeciwległym ogrodzeniem. Jest to eklektyczna budowla z piaskowca, otoczona metalowym ogrodzeniem. Wejście do kaplicy grobowej obramowane jest pilastrami o bogatych kapitelach. Na szczycie umieszczono akroteria. Po bokach znajdują się gotycyzujące, trójkątnie zakończone okna z kratami. Wewnątrz umieszczone jest metalowe wejście do krypt (w podłodze). Na wprost wejścia usytuowano na całej ścianie marmurowe epitafium.

W jasnym kamieniu wykonano dwa pilastry, a nad nimi klasycyzujący portal. W płycie tympanonu zakomponowano wypukłorzeźbiony herb Jasieńczyk.

Poniżej, między pilastrami znalazł się wypukłorzeźbiony portret mężczyzny. Pod nim wykuto napis:

Feliks Radoński
Dziedzic Kobierzycka
ur. 1859 w Jarantowie
† 9 IV 1926


Na podstawie kompozycji rzeźbiarskiej umieszczono wiersz:

Daj mu Panie odpoczywanie
bo pracował
Daj mu Boże nagrodę wieczną
bo zawodu dokonał
Daj odpuszczenie
bo miłował


W kącie, przed epitafium stoi na podłodze przestrzenne popiersie, prawdopodobnie z gipsu, przedstawiające Feliksa Radońskiego. Wejścia do grobowca - kaplicy broni ozdobna krata.

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com