Kronika

 

Uroczystość nadania szkole w Waplewie imienia Rodziny Sierakowskich

27 października 2000 miała miejsce miła uroczystość. Dyrekcja Szkoły Podstawowej w Waplewie postanowiła uczcić pamięć Rodu Ogończyk-Sierakowskich przez nadanie Ich imienia szkole. Związek Szlachty Polskiej aktywnie włączył się w przygotowania do uroczystości. Szkoła Podstawowa w Waplewie otrzymała w darze od Związku drzewo genealogiczne Sierakowskich, które zainstalowano na jednej ze ścian szkolnej Sali Pamięci. Drzewo ozdabiają ręcznie malowane herby krewnych i powinowatych rodziny.

Uroczystość rozpoczęła się o godzinie 11.00 mszą świętą w intencji Rodu Sierakowskich. Mszę odprawiono w kaplicy ufundowanej przez Sierakowskich, pełniącej dziś funkcję kościółka parafialnego.

Po mszy goście udali się pod gmach Szkoły Podstawowej, znajdującej ok. 100 metrów od pałacu Sierakowskich, na miejscu, gdzie kilkadziesiąt lat wcześniej dziedzice Waplewa ufundowali pierwszą szkołę dla miejscowych dzieci. Dyrektor Szkoły p. Rutkowska powitała przybyłych gości, w tym panią Izabelę Sierakowską - Tomaszewską (ostatnią członkinię rodu hrabiów Sierakowskich herbu Ogończyk) z mężem Bohdanem Tomaszewskim, przedstawicieli miejscowych władz samorządowych, kuratorium oświaty i sponsorów.

Uroczystość nadania szkole w Waplewie imienia Rodziny Sierakowskich


W kilku zdaniach zaprezentowała dzieje rodu Sierakowskich i ich zasługi dla Waplewa i jego mieszkańców. Przypomniała także tragiczne wypadki 1939 roku, kiedy hitlerowcy zamordowali większość członków rodziny. Wyraziła radość z faktu, że miejscowa szkoła będzie odtąd nosić zaszczytne imię Rodziny Sierakowskich. Zaprezentowano nowy sztandar szkoły, którego awers przedstawia herb Sierakowskich - Ogończyk z hrabiowską koroną, trzymany w łapach przez dwa złote lwy. Uczniowie klas pierwszych złożyli uroczystą przysięgę na sztandar wyciągając prawe dłonie i recytując tekst ślubowania.

Uroczystość nadania szkole w Waplewie imienia Rodziny Sierakowskich


Następnie pani Izabela Sierakowska-Tomaszewska dokonała odsłonięcia tablicy szkoły z tekstem: Szkoła Podstawowa im. Rodziny Sierakowskich w Waplewie Wielkim. W krótkim wystąpieniu podziękowała organizatorom za bliską jej sercu inicjatywę i wzruszającą uroczystość.

Uroczystość nadania szkole w Waplewie imienia Rodziny SierakowskichPóźniej uczestnicy przeszli do budynku szkoły, gdzie zaprezentowano przygotowane przez dzieci przedstawienie "Historia rodziny Sierakowskich". Dzieci w wypożyczonych z teatru strojach historycznych recytowały wierszowane dzieje rodziny. Jeden z małych aktorów podszedł do p. Izabeli i poprowadził ją na scenę, gdzie dzieci wspólnie zakończyły recytację.

Uroczystość nadania szkole w Waplewie imienia Rodziny SierakowskichNastępnym punktem programu była prezentacja szkolnej Sali Pamięci. Przygotowana specjalnie drewniana gablota zajmująca najdłuższą ścianę pomieściła przeróżne pamiątki dotyczące rodziny Sierakowskich.

Uroczystość nadania szkole w Waplewie imienia Rodziny SierakowskichObok niej widnieje ręcznie malowane drzewo genealogiczne rodu, autorstwa Waldemara Malinowskiego, sprezentowane przez Związek Szlachty Polskiej.

Uroczystość nadania szkole w Waplewie imienia Rodziny SierakowskichNa koniec organizatorzy zaprosili gości na do pałacu na smaczny poczęstunek. Impreza dobiegała końca. Przez cały dzień w ogrodzie pałacowym trwał festyn zorganizowany przez "Dziennik Bałtycki" i gdański oddział Telewizji Polskiej (która retransmitowała uroczystość).

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com