Kronika

 

Działalność oddziału Związku Szlachty Polskiej we Wrocławiu w 2002 r.

Informacja o działalności oddziału Związku Szlachty Polskiej we Wrocławiu w 2002 r.


Tak jak w poprzednich latach działania oddziału Związku Szlachty Polskiej opierały się głównie na comiesięcznych czwartkowych spotkaniach, na które Zarząd zapraszał ciekawych ludzi prezentujących informacje interesujące zebranych członków i ich rodziny.

Mamy obecnie sporą grupkę sympatyków, którzy uczestniczą w spotkaniach. Na prawie każdym zebraniu p. J. Saryusz-Wolski prezentował 10-minutową informację o aktualnej sytuacji politycznej w kraju i zagranicą. Następnie odbywała się dyskusja i wymiana poglądów.

Na zaproszenie p. red. Druckiej-Lubeckiej, na falach rozgłośni Radia Wrocław, Prezes Oddziału p. Mieczysław Kopeć udzielił wywiadu na temat ZSzP. Rozmowa trwała przeszło 30-minut. Po niej p. Kopeć odpowiadał na telefony słuchaczy, wynikiem czego Oddział wzbogacił się o 3 nowych członków.

III rocznicę powołania Oddziału uczczono uroczystym obiadem zorganizowanym dla członków, sympatyków i zaproszonych przedstawicieli Polskiego Towarzystwa Ziemiańskiego w Pałacu w Rogowie Sobóckim. Gości przywitał uroczyście szampanem pełnomocnik właściciela, który zaproponował ustanowienie w pałacu stałej siedziby Oddziału. Po obiedzie p. mec. J. Grodzicki z PTZ przedstawił nam ciekawe informacje o Zakonie Maltańskim, którego jest Kawalerem. Następnie udaliśmy się na zwiedzanie ciekawego modrzewiowego kościoła w Sulistrowiczkach.

Podczas kolejnych zebrań informowano o ciekawych książkach takich jak: "Rody rycerskie W.Ks.Litewskiego" J. Ciechanowicza, "Kawalerowie Maltańscy", "Smak kresów" - o szlachcie mieszkającej na Wileńszczyźnie itp.

Prezes Oddziału nawiązał kontakt z Archiwum Historycznym Litwy w Wilnie (uzyskując m.in. ciekawe dokumenty rodzinne) i Muzeum Historyczno-Krajoznawczym w Brasławiu (Białoruś), gdzie odbywają się interesujące sympozja naukowe poświęcone wybitnym przedstawicielom miejscowej szlachty. Odbywały się też spotkania opłatkowe i Wielkanocne (jajeczka) z udziałem p. prezes PTZ M.A.Jabłońskiej, a prezes M. Kopeć uczestniczył w podobnych imprezach u "ziemian".

W roku 2002 naszymi miłymi gośćmi, którzy zaszczycili nas swoją obecnością i przedstawili ciekawe referaty byli:
  1. p. M. Kowalewski (prezes) i Cz. Czaplicki (wiceprezes) ze Stowarzyszenia Potomków Rodów Szlacheckich "Herbowi". Przedstawili oni cele i działania swojej organizacji z propozycją współpracy z ZSzP.
  2. p. Zofia Helwing - rzecznik prasowy Związku Sybiraków we Wrocławiu - autorka znanych publikacji opisujących losy polskich zesłańców. Przedstawiła nam swoją książkę pt. "Ociosani" (pisze pod pseudonimem Zofia Tarkocińska).
  3. p. Ryszard Czarnecki (b. Minister, kandydat na prezydenta Wrocławia), który poinformował o swoim programie wyborczym i sytuacji politycznej w kraju;
  4. p. Piotrowski, przedstawiciel Instytutu Pamięci Narodowej we Wrocławiu; obszernie przedstawił informację o działaniach, trudnościach i przyszłości tej bardzo ważnej dla Polski placówki.

Nasz Skarbnik, p. Henryk Smolnicki na podstawie przeczytanej literatury fachowej wygłosił referat pt. "Genetyczne uwarunkowania przekazywania cech dziedzicznych w linii męskiej".

Nasz członek p. prof. dr hab. J. Winkler podzielił się z nami swoimi uwagami na temat przystąpienia Polski do Unii Europejskiej w nawiązaniu do międzynarodowych aktów prawnych, które zostały zawarte po zakończeniu II wojny światowej.


Mieczysław Kopeć
Prezes Oddziału ZSzP we Wrocławiu
Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com