Kronika

 

5 kwietnia 2003 r., Oddział Związku Szlachty Polskiej w Chełmie

5 kwietnia 2003 r. w Chełmie na lubelszczyźnie odbyło się spotkanie założycielskie Oddziału Związku Szlachty Polskiej. Inicjatorem powołania oddziału i jego prezesem została p. Izabela Michalska z Czyżewskich h. Drya. W skład Zarządu Oddziału weszli ponadto: Władysław Lisiecki h. Drya (Sekretarz), Andrzej Czyżewski (Skarbnik) oraz dwie członkinie Zarządu: pp. Jadwiga Mróz z Czyżewskich h. Drya i Barbara Gałecka z Czyżewskich h. Drya.

W spotkaniu założycielskim wzięli również udział zaproszeni goście – p. Marek hr. Łoś, prezes oddziału Polskiego Towarzystwa Ziemiańskiego w Lublinie oraz radny Sejmiku Samorządowego Województwa Lubelskiego p. Stanisław Kuć, który z radością przyjął informację o powołaniu Oddziału Związku na lubelszczyźnie obiecując pomoc w jego rozwoju.

Prezes PTZ, p. Łoś wyraził uznanie dla działań p. Izabeli Michalskiej i poinformował obecnych, iż została wyznaczona na delegata lubelskiego PTZ na uroczystości kanonizacyjne błogosławionej Urszuli Ledóchowskiej w Rzymie 18 maja br.

W dowód sympatii dla rodzącej się w Chełmie szlacheckiej inicjatywy p. Łoś wręczył Pani Prezes książkę Krystyny Bockenheim „Dworek, kontusz, karabela” wydaną w pięknej serii Wydawnictwa Dolnośląskiego „A to Polska właśnie”.

Nowy oddział Związku został zalegalizowany w Krajowym Rejestrze Sądowym i rozpoczął oficjalną działalność. Sądząc po dotychczasowej aktywności i ofiarności Pani Prezes – będzie to działalność wszechstronna i prężna.

 

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com